5 Yıllık Schengen Vizesi

5 yıllık schengen vizesi ile ilgili detaylı bilgiler.

5 yıllık Schengen vizesi

5 Yıllık Schengen Vizesi

AB Komisyonu 5 yıllık Schengen vizesi için kolaylıklar sağlayan bir tasarıyı kabul etti. Schengen vize süreleri başvuru yapılan Konsolosluğun inisiyatifine göre verilmektedir. Ancak Avrupa Konseyinin vizelerle ilgili yeni aldığı bir karar göre daha önceki Schengen vizelerini doğru şekilde kullanan üçüncü ülke vatandaşlarına kademeli olarak 1 ile 5 yıl arası uzun dönemleri kapsayan vizenin verilmesiyle ilgili tasarı kabul edildi.

Vizenin doğru kullanımı ne demektir? Schengen yönetmeliği gereği, Schengen bölgesinde en uzun süre kalacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor. Schengen vizesi ile 26 ülkeye seyahat edebilirsiniz. Vizenin doğru şekilde kullanımı için vizesini aldığınız Schengen ülkesinden giriş yapmalısınız. Vizesinin almadığınız bir Schengen ülkesinden de giriş yapabilirsiniz ancak sonraki vize başvurularınızda bu durum vize almanız önüne bir engel olarak çıkabilmektedir. Örneğin İspanya’dan Schengen vizesi aldınız ancak Almanya’dan giriş yaptınız. Eğer geçerli sebepleriniz yoksa böyle bir durum bir sonraki vize başvurunuz tehlikeye sokabilir.

Vize bitiş tarihi itibariyle seyahat ettiğiniz ülkeden ayrılmanız gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer faktör de vize alsanız bile sınır kontrol yetkililerinin sizi ülkeye alma konusunda yetki sahibi olduğudur. Vizenizi seyahat amacına uygun şekilde kullandığınız taktirde 5 yıla kadar Schengen vizesi almanız olasıdır.

Schengen Vizesi Hakkında Detaylar

Schengen vizesi ile düzenli olarak seyahat ediyorsanız yine vizenizin uzun süreli veya 5 Yıllık Schengen Vizesi verilme ihtimali de yüksektir. Ancak unutulamamalıdır ki Schengen vize işlemlerinde tek yetki ilgili ülkelerin konsolosluklarıdır. Bununla birlikte başvurular her Schengen ülkesinin yetki verdiği vize acentelerine yapılmaktadır. Evrakların kabulü ve biyometrik veri ibrazı (parmak izi) işlemleri başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Önceki Schengen vize başvurularında parmak izi ibrazında bulunmuş kişiler, parmak izleri tanımlı olduğu taktirde işlemlerini zaman kaybı yaşamadan Dataglobal danışmanlığında gerçekleştirebilmektedirler.

5 yıla kadar uzanan uzun süreli Schengen vizesi almak için evraklarınızın seyahat amacınıza uygun ve eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Evrak takibinin dikkatle yapılması, yabancı dildeki Schengen vize başvuru formlarının dikkatle doldurulması ve bütün vize dosyasındaki evrakların bütünlüklü olarak uyum içinde olması, seyahat amacının dışına çıkılmaması dikkat değer kriterler olarak karşımıza çıkmaktadır. Schengen vizesi alırken nelere dikkat edilmeli konusunda bu yazımızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Schengen Bölgesi Üye Ülkeler

Üye ülkeler için vize prosedürleri hakkında detaylı bilgi almak için üzerine tıklayabilirsiniz.

Almanya Vizesi İsveç Vizesi Norveç Vizesi
Avusturya Vizesi İsviçre Vizesi Polonya Vizesi
Belçika Vizesi İtalya Vizesi Portekiz Vizesi
Çek Cumhuriyeti Vizesi İzlanda Vizesi Slovakya Vizesi
Danimarka Vizesi Letonya Vizesi Slovenya Vizesi
Estonya Vizesi Lihtenştayn Vizesi Yunanistan Vizesi
Finlandiya Vizesi Litvanya Vizesi
Fransa Vizesi Lüksemburg Vizesi
Hollanda Vizesi Macaristan Vizesi
İspanya Vizesi Malta Vizesi

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri