Almanya Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya vize başvuru formu vize başvuru sırasında doldurulması gereken en önemli evraklardandır.  Almanya, ülkemizden gidiş gelişlerin yoğun olduğu bir Avrupa ülkesidir. Bu nedenle vize işlemleri de yoğun şekilde olur. Yapılacak işlemler için Almanya Konsolosluğunun belirlemiş olduğu yetkili vize büroları işlem başvurularını yapar. Kişiler bireysel olarak da, gerekli evrakları doldurarak, başvurularını gerçekleştirebilirler. Almanya Vizesi Avrupa Birliği kapsamındadır ve Schengen Vizesi prosedürlerine tabidir. Bu nedenle birçok evrak, form ve görüşme olmaktadır. Tüm işlemlerin doğru şekilde yapılabilmesi için en kısa yol, yetkili büro ile işlem yapmak olacaktır.

Vize işlemleri için gerekli olan birçok evrak bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Almanya Vize Başvuru Formu olarak adlandırılan, Türkçe ve Almanca olarak doldurulması gereken formlardır. Bu form el ile doldurulmaz. El ile doldurulan formlar konsolosluk tarafından kabul edilme. Formların bilgisayar ortamında doldurulması, çıktı alınması ve istenilen alanlara ıslak imza yapılması gerekmektedir. Form doldurulurken, tüm bilgiler detaylı şekilde okunmalı, doğru bilgiler aktarılmalıdır.

Almanya’ya bir seyahat planlıyor iseniz öncelikle vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunun için hizmet alabileceğiniz Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş merciler bulunmaktadır. Bunlar; Yetkili Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acenteleridir. Almanya yolculuğunuz için gerekli olan vize başvurusunda en önemli belge Schengen Vizesi Başvuru formudur.

 Almanya Vize Başvuru Formunun Talep Edilme Sebebi Nedir?

Almanya seyahatine çıkmadan önce ibraz etmeniz gereken en önemli evrak Almanya vize başvuru formu olmaktadır. Çünkü vize başvurusunda bulunan şahıslar, Almanya vizesi başvuru formunu doldurduktan sonra imzalayarak;

Almanya Schengen Vizesi başvurusu esnasında sunmuş oldukları belgelerin doğru olduğunu,

İlgili devlet kurumlarına şahsıyla alakalı bilgilere erişim hakkı sunduğunu,

– Vizesi başvurusu sürecinde biyometrik bilgilerinin (fotoğraf, parmak izi) alınacağını,

– VIS sisteminde Beş yıl süreyle saklı kalacak olan biyometrik verilerinin ihtiyaç halinde devlet makamlarıyla paylaşılacağını,

– VIS sisteminde kayıtlı durumdaki bilgilerini saklı tutulduğu 5 yıllık süre boyunca Schengen üyesi ülkelerin ilgili kurumlarından isteme olanağına sahip olduğunu,

– Bildirmiş olduğu bilgilerin hatalı olması halinde şahsına vize verilmemesini ya da hakkında hukuki işlem başlatılacağını,

– Şahsına vize verilmesi halinde konaklama olanağına sahip olduğu sürecin nihayetinde ülke sınırlarından çıkacağını kabul eder.

 Almanya Vize Başvuru Formunda İbraz Edilmesi Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

– Almanya vizesi başvurusu için, yapılacak yolculuğun amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyici belgeler hazırlanması gerekmektedir. Bununla birlikte istenilmiş olan belgeler eksiksiz olarak ibraz edilmelidir.

– Hazırlanan evrakların tümü, Almanya vize başvuru formunu destekler özellikte olmalıdır.

– İstenmiş olan her bir belgenin birer fotokopi hazırlanmalıdır.

– Almanya vizesi başvurusu sırasında faydalanılacak vize başvuru formunun 1-10 maddelerinde başvuru sahibinin kimlik bilgileri istenmektedir.

– Başvuru sahiplerinin vize başvuru formunun ilk bölümünde istenmiş olan kimlik bilgilerini yanlışsız, tam doldurmaları gerekir. Bunun beraberinde belirtilen bilgilerin istenmiş diğer evrakları destekler nitelikte olması önemlidir.

– Vize başvuru formundaki 10. madde Reşit olmayan başvuru sahiplerinden istenmiş olan edilen ek bilgilerle ilgilidir. Reşit durumdakilerin ilgili maddeyi doldurması gerekmez.

– 11. Madde başvuru yapanın (bulunuyorsa) kimlik numarası bilgisiyle ilgilidir. 11. Madde ihtiyaç duyulması halinde doldurulmalıdır.

– 12-16. Maddeler, Almanya yolculuğunda kullanılacak pasaport ile alakalıdır. Alakalı maddelerde pasaportun tipi, alınmış olduğu merci ve geçerlilik süresi gibi bilgilerin ibrazı gerekmektedir.

– 17. Maddede başvuru yapanın iletişim bilgilerini ibraz etmesi İstenmektedir.

– Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunacak bireyler vize başvuru formundaki 18. Maddede vatandaşlık bilgilerini belirtmelidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başvuru sahipleri “HAYIR”, şıkkını işaretlemelidir. Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların ise “EVET” şıkkını işaretlemesi gereklidir.

– 20. Madde başvuru yapanın mesleki bilgileriyle alakalıdır. Başvuru yapanların çalışan ise işverenine dair bilgileri sunması gerekir. Başvuruyu yapan öğrenci ise okuluna dair iletişim bilgilerini ilgili bölümde eksik olmaksızın doğru belirtmesi gerekir.

– 21-30. Maddeleri çıkılmak istenen yolculuğun maksadı, Schengen kapsamında bulunan hangi ülkelerin ziyaret edileceği ifade edilmeli. Yapılacak yolculuğun süresi gibi bilgiler beyan edilerek diğer evrakları destekleyici, eksiksiz ve doğru olarak belirtilmelidir.

– Formdaki 31.ve 32. Maddelerinde Almanya yolculuğuyla alakalı davet ve konaklama bilgilerinin belirtilmesi talep edilmektedir. Yani mevcut ise davet eden şahıs ya da kurum ile alakalı iletişim bilgileri /konaklama sunulmalı.

– 33-35. Maddeleri ise yolculuk harcamalarının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri içerir. Bu maddelerde Almanya’ya yapılacak ziyaretin harcamalarını karşılanma şekli ile alakalı olan bilgiler ibraz edilmelidir. – Almanya vizesi başvuru formunda bulunan son kısım imza bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölüm başvuru yapan tarafından diğer belgelere atılmış imzalarla uyumlu olacak şekilde imzalanmalıdır.

Yaşı 18 altında olan başvuru sahiplerinin Schengen başvuru formlarını ise velilerinin imzalaması gerekmektedir.

Almanya Vize Başvuru Formu Doldururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Formda toplamda 32 bölge verilir. Buralarda istenen sorular, şıklar ve bilgiler girilmelidir.

Başvuru formunun detayları aşağıdaki gibi olmalıdır. Tüm maddeler ve açıklamalar ile birlikte formdaki sıralamaya göre belirtilmiştir.

 • Soyadınız
 • Kızlık soyadınız varsa eski soyadınız.
 • İlk adınız ve varsa ikinci adınız.
 • Doğum tarihi
 • Doğum yeriniz
 • Doğduğunuz ülke
 • Uyruğunuz / Şimdikinden farklı ise doğum uyruğunuz (vatandaşlık değiştirenler için)
 • Cinsiyetiniz
 • Medeni durumunuz.
 • Yasal velinizin soyadı, adı ve adresi
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız
 • Seyahat türü; burada pasaport türünüzü belirtiyorsunuz. Yeşil/ kırmızı/ hususi ya da normal şekilde
 • Pasaport belgenizin numarası
 • Pasaportunuzun verildiği tarih
 • Pasaportun geçerliliğinin bitiş tarihi
 • Pasaportu veren makam
 • Başvuru sahibinin posta ve elektronik posta adresi / telefon numaranız
 • Kendi ülkeniz olmayan başka bir ülkede ikametgahınız var mı?
 • Şu anki mesleğiniz
 • Çalıştığınız şirketin adı, adresi telefon numarası. Öğrenci iseniz, öğrenim gördüğünüz kurumun adı ve adresi
 • Seyahat amacınız. Bu alanda size sunulan şıklar; tursitik, iş seyahati, aile veya arkadaş ziyareti, resmi ziyaret, sağlık sebepleri, yüksek öğrenim, transit, havalimanı transit ve diğer olmak üzere, seyahatinizi açıklayabileceğiniz bir alan yer alır.
 • Gidilecek ülke ya da ülkeler / Almanya Vizesi Schengen kapsamında olduğu için Avrupa Birliği içinde başka bir ülkeye de gitmeyi planlıyorsanız, bu alanda belirtmeniz gerekmektedir. Bu şekilde vizeniz düzenlenecektir.
 • İlk giriş yapacağınız ülke. Birden fazla ise burada yazınız.
 • Talep edilen giriş sayısı. Bir ülkeye gidip, oradan başka bir yere geçip, yeniden ilk ülkeye gireceğiniz durumlarda giriş sayınızı belirtmelisiniz. Burada size sunulan seçenekler; tek giriş, iki giriş ve çok girişli olarak verilmiştir.
 • Öngörülen seyahat ve gezi süreniz. Lütfen sayısını belirtiniz.
 • Son üç yıl içinde alınan Schengen Vizeleri / daha önce bu vizeyi aldıysanız, bu alanları doldurabilirsiniz.
 • Sechengen vize talebiyle bağlantılı daha önce parmak iziniz alındı mı?
 • Asıl gidilecek ülkenin farklı ülke olması durumunda, o ülke giriş izni
 • Schengen vize alanına öngörülen giriş tarihi
 • Schengen alanından ön görülen çıkış tarihi
 • Üye devletlerden davetiye gönderen kişi, adı soyadı, davetiye yoksa geçici konaklama yapacağı yer ya da otel rezervasyon bilgileri
 • Davetiye gönderen şirket veya kurum adı/ adresi

Almanya Vize Başvuru Formu görüldüğü gibi kapsamlı bir şekilde tüm bilgileri sizden istemektedir. İlgili alanlar hem Almanca hem Türkçe olarak belirtilmiştir. Bu belgeden bir Almanca 1 Türkçe olarak doldurarak, evraklarınızın içine koymanız gerekiyor.

Almanya Vizesi işlemlerinde teknik olarak fazlaca bilgi istenmektedir. Schengen kapsamında olan ülke, AB vize kurallarını uygular. Bu nedenle vizeyi almak zor ancak, alırken ya da aldıktan sonra tüm Avrupa’da seyahat edebilmeniz kolaylaşacaktır. Bu formda zorlayıcı konular pek yoktur. Tarihlerin kabaca verilmesi gerekir. Pasaport numaranız, ana resim olan ve tüm sayfalarda yazan fligran numaradadır.

Doğru, eksiksiz ve bilgisayar ortamında hazırladığınız Almanya Vize Başvuru Formu uygun şekilde çıktı alınarak, belgelerin içine eklenecektir. Sizden istenen diğer belgeler de tamamlandıktan sonra, isterseniz bireysel, isterseniz büro aracılığı ile son kontrolleri yaparak formu teslim edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x