Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Hakkında Herşey

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır? Ülkemizden farklı ülkelere seyahat, iş gezisi, turistik amaçlı geziler, eğitim gibi nedenlerle gitmek istediğinizde, o ülkenin vize prosedürlerini uygulamak zorunda kalırsınız. Özellikleri bakımından bazı ülkeler, sadece pasaport ile geçişe izin verirken, bazı ülkeler vizesiz girişe izin vermez. Almanya Vizesi bu anlamda, Almanya’ya girmek için gerekli olan bir belgedir. Vize işlemleri bazı evrakların hazırlanması ve sonrasında randevu sistemi ile işlemektedir.

Ülkemiz vatandaşlarının yoğunlukla gidip geldiği Almanya, Avrupa birliği kapsamında uygulanan Schengen Vizesi ile aynıdır. Daha titiz ve detaylı olan bu vizenin başvurusu için gerekli olan tüm işlemlerin yapılması, randevu alınması gerekmektedir. Almanya Vize Randevusu almadan önce, birçok belgenin hazırlanması gereklidir. Başvuru formları, gitme sebebinize ilişkin olarak istenen diğer destekleyici belgeler, hesap bilgileri, kalınacak yer, sağlık sigortası gibi birçok işlemin doğru şekilde yapılması önemlidir.

Güncel Almanya Vize Ücretleri için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Almanya Vizesi Alırken Randevuya Öncesi Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikli olarak vize başvurusu türüne uygun şekilde başvuru belgelerini hazırlamanız gerekir. İlk kez başvuru yapacaksanız ya da sorun çıkmadan işlemlerinizin halledilmesini isterseniz, anlaşmalı vize bürosundan destek almanız en iyi karar olacaktır. Almanya Vizesi için istenen evrakların tümü, hazırlanış şekilleri, denetimleri büro tarafından yapılacak, karmaşık olan tüm işlemler personel tarafından düzenli şekilde takip edilerek, en hızlı sonucu almanıza yardımcı olunacaktır.

Başvuru öncesinde;

  • Kimlik ve pasaport fotokopisi (pasaport geçerlilik tarihi 10 yılı geçmemiş, bitmesine en az 3 ay olan güncel şekilde verilmelidir.)
  • Biyometrik resim, 1 adet 35*45 ölçülerde ve ilgili şekilde
  • İkametgah belgesi
  • Vukuatlı nüfus cüzdan örneği
  • Konsolosluğun ilgili hesabına vize harcı ödenmeli ve dekont evraklarla birlikte hazır edilmelidir.
  • Üzerinize kayıtlı taşınmaz ya da gayrimenkul varsa bunların ruhsat ya da tabu belgeleri,
  • Gidiş geliş sürenizi kapsayan tarihlerden önce başlayan ve sonrasında biten, seyahat sağlık sigortası poliçesi,
  • Konaklama yapacağınız yer hakkında detaylar, varsa otel rezervasyonu,
  • Davetiye ile gidiliyorsa, karşı taraftan gelen davetiyenin çıktısı ya da resmi,
  • Bunlar genel olarak istenen belgelerdir. Bunun haricinde evlilik, eğitim ya da iş için gidildiğinde vize başvuru evrakları daha farklı şekilde, bunlara ilaveler yapılarak gerçekleşecektir.

Tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra Almanya Vize Randevusu için hazırsınızdır. Öncelikle randevuyu size Almanya konsolosluğu ya da elçilik tarafından verilecektir. Randevu öncesinde sizden bir kereye mahsus olmak üzere parmak iziniz alınır. Bu izler, 59 sene boyunca verilerde ve arşivlerde saklanır. İlerde gerekli olması durumunda Almanya bu verileri kullanabilir.

Farklı bir ilde olmanız ve randevuya gidemeyecek konumda iseniz, size en yakın konsolosluk ya da elçiliğe evraklarınızı kargo yolu ile iletebilirsiniz.

Almanya Vizesini En Kolay Nasıl Alırsınız?

Vize başvuruları eskiye nazaran daha hızlı şekilde yapılabilmektedir. Ancak bazı ülkeler, bazı vize işlemlerinde ciddi anlamda yavaşlamalara, sorunlara, takıntılara neden olabilmektedir. Bu bazen politik olabileceği gibi güvenlik önlemleri neticesinde de gelişebilmektedir. Bu neden Almanya Vizesi başvurusu yapacağınız zaman, tüm evraklar konusunda titizlikle çalışmanız gerekir. Tüm bu evrakları hazırlarken anlaşmalı Almanya vize bürosundan destek alabilir hatta direk işlemleri onlarla birlikte yapabilirsiniz.

Yetkilendireceğiniz büro personeli, tüm işlemlerinizi, mükemmel şekilde yaparak, en hızlı sürede başvuru evraklarınızı tamamlayacaktır. Büroda bulunan personel, Almanya vizesinin hangi şekillerde ret edildiğini, ne zaman sorun çıktığını bildiği için bu anlamda daha tecrübelidir. Ayrıca anlaşması olmasından kaynaklı olarak hem eğitimli hem de konsolosluk ile sorun çözme konusunda daha aktif rol oynarlar. Bu nedenle işlerinizi takip etmek, sürekli gelip gitmek ve hatta ret edilmek gibi riskleri almamanız için yetkililerden destek alabilirsiniz.

Yapılan işlemlerin hemen ardından, Almanya Vize Randevusu için hazır olmalısınız. Genelde randevu sistemi pek kullanılmamak ile birlikte, ilk gidişlerde, yoğun olmayan durumlarda konsolosluk sizi görüşme için çağırabilir. Daha önceden Schengen Vizesi aldıysanız ya da Almanya’ya giriş çıkışınız olduysa, biraz daha şanslı olursunuz. Ortalama vize işlemleri yoğunluk ve sorunların durumuna bakılarak 4 ile 15 gün arası sürebilir. Tüm işlemlerin başlaması, randevu süreci bu süreye dahildir.

İşlemlerinizin eksiksiz yapılması, vize harcınızın yatmış olması, davetiye, okul onay yazısı gibi birçok destekleyici ya da önemli evrakı ilgili makama sunduğunuzda genelde kabul görülmektedir. Hakkınızda bir tutuklama, mahkeme kararı yoksa konsolosluk onay vererek, sorunsuz şekilde vizenizi almanızı sağlar.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x