ALMANYA VİZE ÜCRETİ 2020

Almanya Vizesi İçin 2020 Yılında Alınan Ücretler

Almanya Vize Ücreti 2020

Almanya Vize Ücreti 2020

Almanya vize ücreti 2020 yılı için 20 € artış ile aşağıdaki gibi 80 € olması beklenmektedir.
Vize türü, vize harç bedeli, hizmet bedeli, danışmanlık hizmet bedeliyle toplam vize başvuru ücretleri;

Vize Harç BedeliBaşvuru
Merkezi Ücreti
Hizmet Bedeli
Almanya Turistik Vize80 €30 €40 €
Almanya Ticari Vize80 €30 €40 €
Almanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi80 €30 €40 €
Almanya Transit Vize80 €30 €40 €
Almanya Şoför Vizesi80 €30 €40 €
Almanya Öğrenci Vizesi80 €30 €40 €
Almanya Kısa Süreli Eğitim Vizesi80 €30 €40 €
Almanya Kültürel Vize80 €30 €40 €
Almanya Aile Birleşimi380 €
Almanya Blue Kart Çalışma Vizesi380 €
Almanya Çalışma Vizesi380 €

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Almanya vize ücreti 2020 yılında harç ücreti 80 Euro olması beklenmektedir. Bu harç ücreti yalnızca vize başvurusunun yapılması için gerekli olan ücrettir. Vize başvurusunda diğer istenilen ücretler harca dahil değildir. Örneğin; vize işlemlerini bir danışmanlık merkezi aracılığı ile yaparsanız danışmanlık hizmet ücreti de alınır.

Bu ücret vize danışmanlık merkezlerinin yaptıkları hizmete karşı aldıkları ücrettir. Bu sebeple, harç ücreti ile ilgili değildir. Almanya ülkesine yapılacak seyahatlerde transit, turistik, ticari ya da öğrenci vizesi harç ücretleri 80 Euro’dur. Bu ücreti gerekli merkezlere yatırarak, vize işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti 2020

Almanya vizesine başvuracak kişilerin öncelikle, Almanya vize ücreti 2020 için belirlenen tutarın ödenmesi gerekmektedir. Vize harçları Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Almanya Vize Ücreti 2019 yılında 60€ olarak belirlenmiş olup, konsolosluk tarafından 80€ya çıkarılması onaylanmıştır. Fakat bu farklılıklar resmi gazetede yayımlanmadan uygulanmadıkları için, Almanya vize ücreti 60€ olarak ödenmeye devam etmektedir. Almanya vize ücreti 2020 yılında 80€ olarak ödenmeye başlanacaktır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

Almanya konsolosluğu, vize başvuruları yapan kişilerden çeşitli evraklar talep etmektedir. İstenen evrakların randevu gününde tamamlanmış olması gerekmektedir.

 • Pasaport
 • Biometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Finansal durum belgeleri

Kişinin finansal durumunun belgelendirilmesi oldukça önemlidir. Başvuru yapan kişiler, banka hesap cüzdanı, hesap dökümü ve ilgili bankanın imza sirkülerini belgelerin arasında bulundurmalıdır. Bunun yanı sıra başvuru yapmadan önce, kişinin banka hesabında en az 5.000 TL bakiyesi olması gerekmektedir. Tüm bunların haricinde SGK İşe Giriş Bildirgesi ve E-devlet üzerinden alınabilen SGK Hizmet Dökümünün bulunması gerekmektedir.

 • Diğer Evraklar

Başvuruda teslim edilmek üzere, seyahat sağlık sigortasının yapılmış olması gerekmektedir. Ulaşım ve konaklama için yapılmış rezervasyonlar belgelenmeli ve diğer evraklarla birlikte sunulmalıdır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Almanya Vize İşlemleri 2020

Almanya vize başvurusu için öncelikle randevu oluşturulmalıdır.  Almanya Schengen Vizesi Konsolosluk tarafından yetkilendirilen acentalar tarafından verilmektedir. Randevular oluşturulurken, kişiyle ilgili birtakım bilgiler istenmektedir. Randevu oluşturulurken kişinin kimlik bilgileri ve hangi vize türüne başvurulacağıyla alakalı bilgiler istenmektedir. DataGlobal Vize Hizmetleri sizin adınıza randevuları oluşturmaktadır.

Bu işlemden sonra, gerekli görülen belgeler ile Almanya vize ücreti 2020 senesi için belirlenen tutar merkezimize ulaştırılmalıdır. Eksik ya da yanlış hazırlanmış belgeler kabul görmemektedir.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vizesine başvuracak olan Türk vatandaşları öncelikli olarak vize harcını ödemek zorundadır. Vize harçları Almanya Konsolosluğu’nun vize bölümü tarafından belirlenmektedir. Bu harcı yatırmayan kişilerin vize işlemlerine başlanmaz. Almanya Konsolosluğu bazı durumlarda istisnai olarak vize başvurularında harç ücreti almamaktadır. Konsolosluk yalnızca 12 yaş altında olan çocuklardan vize harcı talep etmemektedir. Vize başvurusu yapanların 12 yaşından gün almamış çocukları varsa bu çocuklar için vize ücreti ödemezler.

Vize başvurusu için alınan harç bedeli ne olursa olsun geri ödeme yapılmaz. Yani, vize başvurusunda bulunan kişiler olumsuz sonuç alsa dahi vize harç ücretlerini geri alamazlar. Vize harç ücretlerine kurumların aldığı hizmet bedeli ya da kargo bedelleri dahil değildir. Ayrıca vize başvurusunda biyometri işlemi için de ücret alınır. Bu ücretler harç ücretlerine dahil olarak gösterilemez. Harç ücretleri aynı olsa da vize başvurusunda alınan diğer ücretler vizenin çeşidine göre değişebilir. Özellikle kısa ve uzun süreli vize işlemlerinde alınan ücretler de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, vize başvurusunda bulunmadan önce vize çeşitlerine göre vize ücretlerine ve hizmet bedellerine bakılmalıdır. Genellikle uzun süreli olarak yapılacak seyahatlerde ücretler de artış göstermektedir. Vize başvuru ücretlerini bir danışmanlık merkezinden ya da konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

Almanya vize başvurusunda bulunan kişiler vize ücretini ödemeden önce doğru vize kategorisine başvuru yapmalıdır. Doğru olmayan vize kategorisine başvuru yapıldığı taktirde vize ücreti iade edilmez ve vize olumsuz sonuçlanır. Bu nedenle, doğru vize başvuruları başvuru süresinin de azalmasını sağlayacaktır.

 Vize Ücretleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya vize ücretleri ne olursa olsun iade edilmez. Yanlış vize başvurusunda ya da gecikme durumlarında vize harç bedellerini talep edemezsiniz. Bu husus oldukça önemlidir. Bu nedenle, doğru zamanda doğru belgeler ile vize başvurusu yapılması gerekir. Vize harç bedeli yatıran kişiler vize ücretlerini başkasına devredemez ya da başkasına satılamaz. Yatırılan vize harç bedelleri yalnızca kişiye özeldir. Bu nedenle, kimin adına olursa olsun ikinci bir kişi bu vize ücretlerini kullanamazlar.

Yatırılan vize ücretleri tek vize başvurusu için geçerlidir. Yani 1 kez vize harç bedeli yatırıldığında 1 kez vize başvurusu yapılabilir. Vize başvuru sonucu olumsuz dahi olsa ikinci bir başvuru için yeni vize ücret ödemek zorunda kalınır. Bu nedenle, yapılan başvuruların doğru ve olumlu sonuçlanması için diğer evrakları da zamanında teslim edilmelidir.

Vize başvurusu nereye yapılmışsa o merkeze ait ücretler değişiklik gösterir. Vize başvurusunda hangi ülke gösterilmişse yalnızca ücretler o ülkenin vize işlemlerinde kullanılır. Yatırılan vize ücreti farklı bir ülke vizesi için kullanılamaz. Bu nedenle, vize ücretinin yanmamasını istiyorsanız vize işlemlerine çok dikkat etmek gerekir.

Vize harçları ile tek vize başvurusu yapılır. Hangi birim vize harç ücretini talep ediyorsa mutlaka ücretler o birime yatırılmalıdır. Aksi halde vize başvuruları kişi için geçersiz sayılır ve vize başvurusu bu durumdan olumsuz etkilenir.

Bir AB ülkesi olan Almanya’ya seyahat gerçekleştirmeyi planlayan her Türk vatandaşı öncelikle Almanya vizesi başvuru yapmalıdır. Bunun için Türk Vatandaşlarının Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize harcını ödeme zorunluluğu söz konusudur. Ancak istisnai olarak yalnızca 12 yaş altı çocuklardan Almanya vize harcı istenilmemektedir.

Almanya vizesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde yatırmış olduğunuz harç bedeli geri ödenmez. Ayrıca aracı kurum hizmet bedelleri, biyometri işlemi, kargo masrafları yatırılacak olan vize harcının haricindeki ödemelerdir. Almanya vize ücreti vize türüne ve ülkede kalış süresi ile alakalı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

 

Almanya Vizesi Başvurularında Önemli Hususlar

Başvuru sahiplerinden alınan Almanya vize ücreti, gerçekleştirilen vize işlemleri karşılığında Konsolosluk/Büyükelçilik adına tahsil edilir. Seyahat için ihtiyaç duyduğunuz Almanya vize başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

 • Almanya vizesi bedelini öderken kendiniz için doğru olan vize türüne başvuru yaptığınızdan emin olmalısınız.
 • Kendinize uygun olmayan vize türüne başvuru yapmanız ve ücreti yatırmanız halinde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Ayrıca ödemiş olduğunuz vize başvuru ücretiniz yanacaktır.
 • Vize başvuru işlemlerinizde vize Merkezlerinde görev yapan Almanya vizesi uzmanlarından yardım almanız yaralı olacaktır.
 • Vize Merkezleri telefonla ve ya e-mail yoluyla yapılan bilgilendirmeler için herhangi bir ücret talep etmez.
 • Vize Merkezinde hizmet sunan uzmanlarıyla destek hattı üzerinden iletişime geçme imkanınız söz konusudur.
 • Seyahat Sağlık Sigortası, gerekli olan ücretin ödenmesi karşılığında Vize Merkezi tarafından yapılmaktadır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası için ödenecek ücret sigorta süresine göre farklılık göstermektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri