Amerika Vizesi Yenileme İşlemleri

Amerika Vizesi Hakkında Herşey

Amerika Vizesi Yenileme İşlemleri 3

Amerika Vizesi Yenileme İşlemleri

Amerika Vizesi Yenileme İşlemleri

Amerika Vizesi Yenileme İşlemleri nasıl yapılır? 13 Temmuz 2020 Pazartesi günü Amerika Konsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliği yeniden başvuru yapılabilecek göçmen ve göçmen olmayan vize tiplerine ilişkin bazı kategorilerdeki başvuru alımlarını başlatmıştır. Bu doğrultuda başvuru kabul kriterlerine uyan kişiler vize için müracaatta bulunabileceklerdir.

Amerikan Konsolosluğunun 2021 Haziran ayının başında yaptığı bir duyuru ile son 12 ayda yapılması gereken vize yenileme süresi 48 ay olarak güncellenmiştir. Bunun yanı sıra 2022 yılı itibari ile Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu arasında yetki ayrımı yapılmıştır.

Bu ayrıma göre Göçmen olmayan Amerika vize başvurusu işlemlerinin tamamı İstanbul’daki Amerikan Konsolosluğuna, Göçmen kategorisindeki Amerika vize başvuru işlemleri ise Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğine yapılacaktır. Bu ayrım öncesinde 2022 yılı için Amerika vize randevusu alan kişilerin randevuları Amerika konsolosluğu tarafından bu yetki ayrımına göre değiştirilecektir.

Göçmen olmayan vize tiplerinden B1/B2 ve C1/D vizelerini yenilemek için mülakattan muaf şartlarını taşıyan başvuru sahiplerinin vizeleri PTT üzerinden gönderilecek Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022 mevzuatına uygun olarak Amerika Konsolosluğu vize randevusu olmadan alınacaktır. Amerika vize ücreti 2022 ödemesi akabinde vize evraklarının konsolosluğa ulaşması akabinde vize işlem süresi 10 iş günü olacaktır.

Amerika vizesi yenileme işlemleri bazı ön şartlara tabiidir. Bu doğrultuda başvuru sahipleri genel olarak daha önce bir B1/B2 vizesi veya C1/D vizesi almış olmalılardır. Bu vizeleri mülakatsız olarak yenileyebilmek için bitiş tarihlerinin üzerinden 48 aydan daha fazla bir sürenin geçmiş olmaması gerekmektedir. Ayrıca en son alınan vize sonrasında adli sicilinden bazı değişiklikler olan kişilere Amerika Konsolosluğu vize mülakatı uygulama talebinde bulunabilmektedir. Bu doğrultuda Amerika online vize randevusu sisteminin işlem sonunda mülakat çıkardığı kişiler Covid-19 tedbirleri dolayısıyla mülakatların yeniden başlamasını bekleyeceklerdir.

dataglobal vize başvuru hizmeti

Amerika Vize Randevusundan Kimler Muaf Olabilir?

Amerika Vizesi Uzatma İşlemleri nasıl yapılır? Aşağıda belirtilen şartları sağlayacak başvuru sahipleri için Amerika vize randevusu muafiyeti söz konusudur. Amerika vizesi başvuru formu olan DS-160 formu doldurulurken sistem üzerinden sorulan sorulara, verilen yanıtlara göre işlem sonunda vize randevusundan muaf olup olunmadığı öğrenilebilecektir. Bu şekilde başvuruların tamamlanması akabinde eğer randevu muafiyeti oluşur ise gerekli evraklar PTT aracılığı ile konsolosluğa iletilecek ve evrakların konsolosluğa ulaşması akabinde işlem süresi 10 iş günü olacaktır.

Amerika Vizesi Mülakatından Kimler Muaf Olabilir?

 • Anne ya da babasından en az birinin geçerli B1/B2 vizesi olan 14 yaşından küçük kişiler
 • Başvuru esnasında 80 yaşını doldurmuş olan kişiler
 • 1 Mayıs 2007 tarihi sonrasında B1/B2 vizesi için parmak izi vermiş ve vizelerinin bitiminin üzerinden 48 aydan fazla bir süre geçmemiş olan kişiler. (aynı vize kategorisine başvuru yapmaları şartıyla)
 • Vize yenilemesi yapan kişilerin kişisel pasaport bilgileri (isim, doğum yeri ve doğum tarihi) değişmemiş olmalıdır)
 • Daha önce alınan Amerika vizesi kaybedilmiş veya çalınmamış olması gerekmektedir.
 • Daha önceki vize başvurusunda idari işlem yapılmamış olmalıdır Amerika Vizesi 221G idari işlemi

Vize yenileme başvurusu yapacak olan kişiler; sadece aşağıda yazan Amerika vize yenileme için gerekli evraklar listesini iletmelidirler. Gönderimi sağlanan diğer belgeler konsolosluk tarafından imha edilecektir.

Amerika Vizesi Bitmeden Yenileme İşlemi Yapılabilir mi?

Amerika vizesi bitmeden yenileme işlemi yapmak isteyen kişilerin vize süre bitmeden, eğer vize süre bitmiş ise de üzerinden 48 ay geçmeden yenileme işlemlerini yapabilirler. Bu doğrultuda bize ulaşıp güncel evrak listesi ile başvuru yapabilirsiniz.

B1/B2 Amerika vizesi yenileme işlemleri için gerekli evraklar;

 • Amerika vize başvuru formu (DS-160 formu) onay sayfası
 • Daha önce alınan ABD vizesinin içinde bulunduğu pasaportun aslı (vize koyası kabul edilmeyecektir)
 • Güncel pasaportunuzun aslı
 • Son 6 ay içinde GÖZLÜKSÜZ olarak çekilmiş 5×5 ebatında arka fonu beyaz güncel 2 adet fotoğraf olmalıdır.

14 yaşından küçük başvuru sahipleri Amerika vizesi yenileme işlemleri için gerekli evraklar;

 • Güncel pasaport
 • DS-160 formu onay sayfası (ABD vize başvuru formu)
 • Eğer varsa daha önce alınan ABD vizesinin olduğu pasaportun aslı
 • Anne ya da babanın geçerli B1/B2 vizesinin fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet 5×5 ebatında GÖZLÜKSÜZ güncel fotoğraf

80 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için gerekli evraklar;

 • Güncel pasaport
 • ABD vize başvuru formu onay sayfası (DS-160 formu)
 • Güncel GÖZLÜKSÜZ 2 adet fotoğraf

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nurcan ERSOY
13 Aralık 2021 19:40

Merhaba, tüm işlemleri yaptım fakat posta ile nasıl göndereceğim bilgi bulamadım

[…] Amerika vize yenilemesi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Daha önce bir B1/B2 veya C1/D vizesine sahip olsanız da adli ve medeni durumlarınızda bazı değişiklikler meydana gelmiş ise konsolosluk bu gibi durumlarda başvuru sahiplerine yeniden bir mülakat zorunluluğu getirebilir. […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x