Bulgaristan Vize Ücreti 2022

Güncel Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan Vize Ücreti 2022

Bulgaristan Vize Ücreti 2022

Bulgaristan Vize Ücreti 2022

Bulgaristan vize ücreti 2022 yılı için vize ücretlerinde şu anlık herhangi bir değişikliğe gidilmemiş olup 2021 yılındaki vize ücretleri geçerliliğini korumaktadır. Vize türü, vize harç bedeli, hizmet bedeli, danışmanlık hizmet bedeliyle toplam vize başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda mevcuttur;

Vize Harç Bedeli Başvuru
Merkezi Ücreti
Hizmet Bedeli
Bulgaristan Turistik Vize 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan Ticari Vize 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan Transit Vizesi 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan Şoför Vizesi 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan Öğrenci Vizesi 80 € 60 € 60 €
Bulgaristan C Vizesi 200 €

Bulgaristan’a gitmek için önceden yetkili kurumlara başvuruda bulunmak, Bulgaristan vizesi için istenilen evrakları teslim etmek ve resmi kurumlar tarafından belirlenen Bulgaristan vize ücreti 2022 tutarını gereken süre içinde yatırmalısınız. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra yetkili makamların izni ile vizenizi alabilirsiniz. Sofya, Filibe, Varna, Silistre ya da diğer Bulgaristan şehirlerine turistik, eğitim, ziyaret veya iş amaçlı gitme durumunuz halinde Bulgaristan vizesi almanız şarttır. Bulgaristan bir Avrupa Birliği ülkesidir ama Schengen ülkeleri arasında henüz yer almamaktadır.

Bulgaristan, bir Schengen ülkesi olmadığı için planlanan ziyaretler için alınacak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Dolayısı ile Bulgaristan vize ücreti öderken bu vize ile sadece Bulgaristan’a seyahat edebileceğiniz hususunu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Ancak alınan vize, iki veya çok girişli ise Hırvatistan ve Romanya’ya giriş hakkı bulunmaktadır. Pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi olan kişiler, vizelerinin geçerlilik süresi içinde Bulgaristan’a giriş yapması mümkün, önce vize aldığı ülkeye giriş yapması şartıyla. Erken seyahat nedenleri olanlar için opsiyonel olarak VIP başvuru ortalama 75 Euro. Her ülkeye göre değişkenlik gösteren vize sonuçlanma süresi, Bulgaristan vizesinde evrakların teslimi, Bulgaristan vize ücreti 2022 kapsamındaki ücretlerin ödenmesi akabinde 7-15 gün arasında.

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Ülkemizin sınır komşusu olan Bulgaristan, aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri ile Balkanların en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. Avrupa Birliği ve Nato’ya üye olan bu güzel ülke, 110 bin km2 lik yüz ölçümü ile çok sayıda dil ve lehçeye kültürel yönden sahip çıkıyor. Kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan, batısında Sırbistan ve Kuzey Makedonya doğusunda ise Karadeniz kıyıları yer alıyor. Avrupa’nın sınırları bakımından 16. büyük ülkesi olan Bulgaristan’a her yıl bir çok insan, Bulgaristan vizesi alarak turistik, transit, aile ziyareti ve Ticari amaçlarla gitmektedir.

 Bulgaristan Vizesini Almak İçin Başvuru Prosedürü

Bulgaristan’a çeşitli amaçlarla seyahat için Bulgaristan Konsolosluk birimine vize müracaatı yapılır. Bu vize başvurusu yapmaya yetkili merkezlere başvurmanız sürecin sağlıklı ve sorunsuz yürütülebilmesi için tavsiye edilir. Gerekli evrakları tamamlayıp, teslim ederek vize başvuru sürecinizin takibini daha hızlı ve düzgün bir şekilde bu yetkili firmalar aracılığı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Önemli olan yetkili kişiler tarafından vize müracaatının yapılmış olmasıdır. Mesleki durumunuz ve seyahat nedeniniz istenilen vize başvurusu evraklarını belirler. Daha sonra vize randevusu sizin adınıza alınır.

Bulgaristan için turistik, transit, ticari, aile ziyareti vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvurular için genel bilgileri, gerekli evrakları, başvuru formlarını yetkili kurumların veya yetkili vize başvurusu yapabilecek firmaların web sitelerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Başvuru türüne bağlı olarak istenilen evraklar değişkenlik gösterir. Eksik evrak ya da Bulgaristan vize ücreti ve harçlarının yatırılmaması vize başvurunuzun kabul edilmemesi demektir.

Bulgaristan C Tipi Vize Kapsamı

Bulgaristan C Tipi vize başvurusu; 90 günden az süren seyahatlerde verilir. Tek girişli, çift girişli ve istisnai olarak çok girişli verilebilir. Bulgaristan turistik vize, ticari vize, transit vize, aile-arkadaş-resmi ziyaret vizesi C tipi vizelere örnek verilebilir. C tipi vizeye sahip bir kişi Bulgaristan’da 6 ay içinde azami 90 gün kalabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hususi pasaport (yeşil) sahibi olmaları halinde ülkeye giriş yaptıkları andan itibaren 6 aylık süre içinde 90 gün vizeden muaf olarak ülkede kalma hakları vardır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x