Çin Vizesi 2020

Çin Vizesi Hakkında Herşey

Çin Vizesi 2020

Çin Vizesi 2020

Çin Vizesi 2020

Çin Vizesi 2020 Yılı Çin Fuar Takvimi, Resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, her sene birbirinden çeşitli fuarlar düzenlemektedir. Bu fuarlar belli sektörleri kapsayacağı gibi, tüm sektörleri kapsayan fuarlar da organize edilmektedir. Fuarlar genellikle Guangzhou şehrinde yapılmaktadır.

Bu fuarlara katılmak isteyen kişilerin, vize başvurularının yapılması için, kişiye fuar organizatör firması ya da Çin’de bulunan bir şirket tarafından gönderilmiş, fuar katılım davetiyesi olmalıdır. Davetiyenin resmi ve barkodlu olması, gönderici tarafından belediyeden alınmış olması gerekmektedir.

Kanton Fuarı

Uzak Doğu ve Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı, Dünyanın en büyük 3 ticaret fuarı arasındadır. 1957 yılından bu yana İlkbahar ve Sonbahar sezonları olacak şekilde yılda iki kez düzenlenmeye devam etmiştir.

2020 Kanton Fuarı Tarihleri

Her oturumda (Bahar, Güz) 3 farklı aşama bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Aşama Elektrik, elektronik ürünleri, inşaat malzemeleri ve endüstriyel ürünleri göstermektedir.
 2. Aşama Ev eşyaları, seramikler, tüketim malları, ev dekorasyonu, hediyeler, oyuncaklar, kozmetik ve mobilya gibi ürünleri göstermektedir.
 3. Aşama Giyim, ayakkabı, çanta, yiyecek ve ilaç vb. ürünleri göstermektedir

Kanton Fuarı 2020 Bahar Oturumu Tarihleri

 1. Aşama 15 – 19 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
 2. Aşama 23 – 27 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
 3. Aşama 1 – 5 Mayıs 2020 | 09:30 – 18:00

Kanton Fuarı 2020 Güz Oturumu Tarihleri

 1. Aşama 15 – 19 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
 2. Aşama 23 – 27 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
 3. Aşama 31 Ekim – 4 Kasım 2020 | 09:30 – 18:00

Güncel Çin Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Çin Vizesi 2020

Çin Halk Cumhuriyeti’ne çeşitli sebeplerle seyahat edilmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler vizeden muaftırlar. Fakat Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Çin’e seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir. Çin Vizesi başvuruları için öncelikle randevu alınması gerekmektedir.

Randevu günü ve saatinde istenen evraklar ve Çin Vizesi Ücreti 2020 senesi için belirlenmiş tutarla birlikte kişinin orada bulunması gerekmektedir. Burada kişinin parmak izi alınacaktır. 01/01/2018 tarihinden itibaren parmak izi verenlerin parmak izleri 5 yıl geçerli olduğundan tekrar parmak izi vermesine gerek görülmemektedir.

Bunun yanı sıra, Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportlarına sahip kişiler, parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar ve 14 yaşından küçük ya da 70 yaşından büyük olanlar parmak izinden muaftırlar.

Vize başvurunuz 7 iş gününde değerlendirilip sonuçlanmaktadır.  Çin Vizesi Ekspress Servisi ile ekstra 25$ ödenerek başvuru sürecinin hızlandırılması mümkündür. Çin Ekspress Servisi ile birlikte Çin Vize Başvurusu 4 günde değerlendirilip, sonuçlanmaktadır. Başvuru reddedildiği takdirde para iadesi gerçekleşmemektedir.

Çin Vizesi Türleri

Kısa Süreli Çin Vizesi

 1. L Tipi Turistik Vize: Kısa süreli turistik ziyaretlerde verilen vize tipidir.
 2. M Tipi Ticari Vize: Ticari faaliyetler amaçlı yapılacak seyahatler için başvurulan vize türüdür.
 3. F Tipi Yatırımcı Vizesi: İş görüşmeleri, karşılaştırma ve araştırma yapmak isteyen yatırımcıya uygulanan vize türüdür.
 4. G Tipi Transit Vize: Transit geçişi Çin’den yapacak kişilere uygulanan vize tipidir.
 5. X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de 180 günden az kalacak ve öğrenim amaçlı gidecek kişilere uygulanmaktadır.
 6. J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Kısa süreli çalışacak basın mensuplarına uygulanan vize türüdür. 180 günden kısa süreli kalışlar için geçerlidir.
 7. C Tipi Mürettebat Vizesi: Uluslararası tren taşımacılığı yapan görevliler, hava araçları ve deniz araçlarında görevli kişiler ve onların ailesine verilen vize türüdür. Uluslararası kara taşımacılığı yapan görevlilere de uygulanmaktadır.
 8. Q2 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin vatandaşlarının ya da Çin’de sürekli oturma izni olan kişilerin akrabalarına verilen vize türüdür.
 9. S2 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Mesleki eğitim amacıyla Çin’de 180 günden kısa kalacak kişilere verilen vize türüdür.
 10. R Tipi Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi: Çin’de ihtiyaç duyulan uzman kişilere ya da üst düzey yetenek sahiplerine uygulanmaktadır.

Uzun Süreli Çin Vizesi

 1. D Tipi Oturum İzni: Çin’e giriş yapıldıktan sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunması şartı ile uygulanmaktadır.
 2. J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan basın kuruluşlarında 180 günden fazla çalışacak kişilere uygulanır.
 3. Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: İki türlü olabilir. 1 – Aile birleşimi: Çin vatandaşı ya da Çin’de sürekli oturma izni olan aile bireylerine sahip kişilere uygulanmaktadır. 2 – Evlatlık alınan kişinin vize başvurusu: Çin’e giriş yaptıktan sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.
 4. S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Mesleki eğitim amacıyla 180 günden fazla kalan kişilerin aile bireylerine uygulanmaktadır. Kişilerin girişinden itibaren 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapması gerekmektedir.
 5. X1 Öğrenci Vizesi: Çin’de 180 günden fazla kalacak ve öğrenim amaçlı gidecek kişilere uygulanmaktadır. 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.
 6. Z Tipi Çalışma Vizesi: Çalışma amacıyla gidecek kişilere uygulanır. 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin’e fuar katılımı için seyahat etmek isteyen kişilerden birtakım evraklar istenmektedir. Bu evraklar Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olup, güncel ve istenen şekillerde hazırlanması gerekmektedir. İstenen bu belgeler aşağıda belirtilmiştir. Fuar katılımcılarının resmi onaylı ve barkodlu davetiyesi de bulunması gerekmektedir.

 1. Kimlik
 2. Pasaport
 3. Biometrik Fotoğraf
 4. Adli Sicil Kaydı

Bu belgelerin eksiksiz ya da güncel olmaması halinde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Sizden Gelen Sorular

  Subscribe  
Bildir