İNGİLTERE TİCARİ VİZE 2019

İngiltere Ticari Vize İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

İngiltere Ticari Vize 2019

İngiltere Ticari Vize 2019

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısı/konferansa katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isterseniz  İngiltere ticari vize 2019  yılı için gerekli olan evrakları hazırlamanız  gerekiyor. Diğer adıyla İş Ziyaretçisi Vizesi (Business Visitor Visa) olan bu vizeye akademisyen, doktor ve diş hekimleri de başvurabiliyor.

 Ticari Vizenin Özelliği Nedir?

Ticari vize, kısa süreli tek veya çok girişli özelliklidir. İngiltere’ye düzenli olarak seyahat ediyorsanız, seyahat nedeninizi belgelerle beyan ederek uzun süreli ticari vizeye başvurabiliyorsunuz. 1, 2, 5 ve 10 yıllık ticari başvurusu seçenekleriniz bulunuyor. Fakat bu sürelerin tamamında ülkede kalamıyorsunuz. Azami 6 ay süreniz bulunuyor. Bu süreni sonunda İngiltere’den çıkış yapmanız gerekiyor.

İngiltere, Avrupa Birliği üyesi olmadığı için İngiltere ticari vize schengen özelliği taşımıyor. Bu nedenle İngiltere’den başka bir Avrupa Birliği ülkesine geçecekseniz Schengen Vizesi almalısınız.

 Ticari Vize Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

İngiltere’ye ticari başvurusunda bulunabilmeniz için en önemli belgi davetiyedir. İngiltere’den herhangi bir ticari işletme veya tüzel kişiden sizin adınıza davetiye mektubu olmazsa bu vizeye başvuramıyorsunuz. Ticari vizede sizden istenen belgeler şunlardır;

Pasaport; pasaportunuzun geçerlilik süresi seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olma şartı aranıyor. Pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, deforme olmamış ve vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur. Varsa eski pasaportunuzu da sunmanız gerekiyor.

Davetiye Mektubu; ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için kurum/kuruluş veya kişilerden sizin adınıza yazılmış davetiye mektubu almalısınız. Davetiye orijinal başlıklı kâğıda, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Davetiyenin içeriğinde; kişisel ve iletişim bilgileriniz, seyahatinizin nedeni, sponsoru, İngiltere’yi ne zaman terk edeceğiniz açıkça belirtilmelidir. Davet eden kurum/kişinin de kimlik ve iletişim bilgileri, şirket pozisyonu ve vatandaşlık statüsü bulunmalıdır.

Ticari bir organizasyon/fuara katılım davetiyesi aldıysanız; davetiye, giriş bileti/kartı gibi dokümanları sunmalısınız.

Finansal Dokümanlar; size davetiye mektubu gönderen kurum/kişinin tüm masraflarınızı karşıladığına dair bir dilekçe yazmaları gerekiyor.

Ticrai vizeye başvurduğunuzda seyahat süresi boyunca yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu gösterir banka hesap dökümünü de ibraz etmek zorundasınız. Sunduğunuz banka hesap dökümü şahsi hesabınız olmalıdır. Bankadan imzalı kaşeli olarak almayı ihmal etmeyin.

Meslekle İlgili Dokümanlar; sizin adınıza yazılmış işveren izin yazısı; detaylı iş pozisyonunuzu, maaş bilgisini, şirketteki çalışma sürenizi, izinli olduğunuz tarihleri ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Bununla birlikte SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü almanız da gerekiyor.

 

 Ticari Vizeye Nasıl Başvurabilirsiniz?

Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra, online başvuru formunu doldurup, mülakat için randevu alıyorsunuz. Randevuya gitmeden önce vize harcını yatırmayı unutmayınız. Hangi süreç için başvurduysanız onun harcını yatırıyorsunuz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra size en yakın başvuru merkezine gidiyorsunuz.

Başvuru Merkezleri; Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de başvuru merkezleri bulunuyor.

Başvuruda dikkat etmeni gereken hususlar; Hazırladığınız bütün belgelerin asıllarıyla birlikte birer fotokopisini de yanınızda bulundurmalısınız. İngilizce olmayan ek belgelerin tercümesinin de bulunması zorunludur. Tercüme yaptırdığınız belgeler için, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi bulunması önemlidir.

Ticari vize başvurusunu vekalet vererek aracı kurumlara da yaptırabiliyorsunuz. Başvuru sürecinde siz herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Sadece biyometrik veri kaydınızın alınabilmesi başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

Add comment


%d blogcu bunu beğendi: