İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

İngiltere geçici çalışma vizesi ile ilgili detaylı bilgiler.

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

Geçici vize uygulaması kategorisinde İngiltere (Birleşik Krallık) Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi, değişik kategorilerde verilmektedir. Geçici bir amaçla İngiltere’ye gelenler için uygulanan bir programdır. Başvuru işleminde Konsolosluk tarafından yetkilendirilen bürolara başvurmak gerekir. Yeterli gelir beyanında bulunmayanlar ve İngiltere’de sponsor bulamayanlar vize alamamaktadır. Başvuru esnasında durumunuzun beyanı önemlidir.

Geliş amacınız, masrafınızı karşılayacak kurum bilgileri ve gelir düzeyi, en önemli konudur. Bütün bilgiler İngilizce olmalıdır. Yanlış tercüme veya yetkisiz kişilerin tercümesi kabul edilmemektedir. Yetkisiz kişilerin yaptığı başvuru işlemleri başvurunun iptaline neden olmaktadır.

Din görevlileri, sanatçı/sporcu ve hayır işleri çalışanı kategorisinde Tier 5 başvurusu yapılabilir. Ayrıca uluslararası anlaşmalı geçici çalışan ve devlet onaylı değişim programı kategorisinde de başvuru yapılabilir. İngiltere’de masraflarınızı karşılayacak kurumların bulunması da zorunludur.

Gelir seviyesinin yetersizliği ve başvuran kişinin özel durumları, başvurunun iptaline neden olabilir. Başvuru kategorisine göre ücretlendirme söz konusudur. Başvurunun iptal edilmesi durumunda yeniden başvuru yapılması gerekmektedir. İptal nedeni ikinci başvuruda da devam ediyorsa, başvuru tekrar iptal edilir. Gerekli açıklamaların net bir şekilde yapılmaması, başvurunun iptalinin diğer bir sebebidir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İngiltere Tier 5 Vizesi Nedir?

İngiltere topraklarında geçici çalışma izni için İngiltere Tier 5 Vizesi gerekmektedir. Bu başvuru işleminde alt kategoriler farklılık göstermektedir. Tier 5 vizesi puanlı bir sistemdir. Başvuru yapacak kişi gerekli puanları toplaması gerekir. Akademik özelliklere göre en uygun başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Kategori özelliğine göre belge talep edilmektedir. Başvuracak kişinin mesleki özellikleri, puanlamayı etkilemektedir.

Başvurusu kabul edilen kişiler için belli bir süre kalış izni verilir. Yaratıcı Ve Spor Dalları Vizesi Ve Hayır/Vakıf Çalışanları Vizesi 1 yıl 28 gün kalış izni veriyor. Erasmus yani hükümet tarafından onaylanan Değişim Program Vizesi, Din Görevlileri Vizesi ve Uluslararası Anlaşma Vizesi kalış süresi 2 yıl 28 gündür. Bu süreden fazla kalan kişiler, ikinci vize başvuru işleminde red alabilmektedir. Vize alan kişi vize günlerini en iyi şekilde takip etmelidir.

İngiltere Tier 5 Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu için en önemli konu sponsor kurum işlemidir. İngiltere’de sponsor kurum bulduktan sonra, başvuru işlemi yapılabilir. Bu kurumun COS belgesi, başvuru evrakları ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Ankara, Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa ve Gaziantep’te İngiltere vize başvurusu büroları bulunmaktadır.

İngiltere başkonsolosluğu doğrudan başvura kabul etmemektedir. Başvuru esnasında parmak izi zorunludur. Her başvuruda parmak izi alınmaktadır. Tercih ettiğiniz kategoriye göre konsolosluk harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Randevu, form ve rezervasyon kategorileri ek ücrete tabidir. Biyometrik fotoğraf, başvuru bürolarında alınmaktadır. Gelir tespit belgeleri, pasaport, COS belgesi ve vize formu hazır olmalıdır. Bu belgeler başvuru merkezlerine verilmelidir.

İngiltere Tier 5 Vizesi Gerekli Evraklar

Gerekli belgeler hususunda önemli olan konu açıklık ve netliktir. İngiltere Başkonsolosluğu’nun istediği formata uyulması ve gerekli tercümelerin yapılması önemlidir. Kalış amacının açık ve net bir şekilde açıklanması gerekmektedir. İngiltere’de sponsorluğu karşılayan veya masrafı karşılayan kurumun COS belgesi önemlidir. Bu belge alınmadığı taktirde başvuru red edilmektedir. Masrafı karşılayan sponsor şirketin sponsorluk belgesi olmalıdır. Bu belge yoksa Uluslararası Sponsorluk Lisansı için UKBA Home Ofis sitesine ulaşılması gerekmektedir.

British Council sponsorluk işleminde iş birliği yapmaktadır. COS belgesinde bulunan bilgilerin belgelerle kanıtlanması, vize işleminin onayı için önemlidir. Başvuru belgelerinin asılları ve fotokopileri hazır olmalıdır. Fotokopi verilmediği zaman asıllar iade edilmeyebilir. İngilizce olmayan bilgiler tercümesi zorunludur. Tercüme eden kuruluşun tasdikli imzası da zorunludur. Başvuru yapacak kişinin seyahat giderlerini karşılayacak maddi kapasitesi olması gerekir. Maddi gelirin yeterliliğini ispatlayan bütün belgeler hazır olmalıdır.

Doksan gün boyunca başvuru yapan kişinin maddi giderini karşılayacak para miktarı bankaya yatırılmalıdır. Dekontlar başvuru belgelerine dahil edilmelidir. Başvuru kategorisine göre belgeler farklılık göstermektedir. Başvuran kişi bağlı bulunduğu kurumdan gerekli belgeleri temin etmelidir. Seyahat sigortası ve pasaport hazır olmalıdır.

Başvuru esnasında özel durumlarınız belgelendirilmelidir. Gelir durumu, memurluk, görev sebebi, gidiş sebebi ve benzeri durumlar belgelenmelidir. Bu belgeler resmi olmalıdır ve gerekli tasdik işlemlerinden geçmelidir.

Başvuru büroları randevulu çalışmaktadır. Bürolarda çekilen biyometrik fotoğraflar, açık ve net olmalıdır. Peçeli, gözlüklü vs. fotoğraflar kabul edilmemektedir. Parmak izi on parmaktan alınmaktadır. Başvuru belgelerinin eksik olması durumunda başvuru geçersiz sayılmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri