İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Transit Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler nelerdir ? İngiltere Transit Vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İngiltere Transit Vizesi nasıl alınır? Birleşik Krallık üzerinden aktarma yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları transit geçiş yapmak için İngiltere vizesi almalıdırlar. Transit vize almadan seyahat edebilmek ise belirli koşullarda mümkün olmaktadır. Transit bekleme süresi 24 saatin altındaysa ve seyahat edecek kişi muafiyet için istenen şartları sağlıyorsa transit vize başvurusu gerekmeyecektir. Fakat vizeye tabi olan kişiler için İngiltere transit vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Transit vize iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır.  Bunlar Direct Airside Transit Visa ve Visitor in Transit Visa seçeneklerinden oluşmaktadır. Direct Airside Transit Visa, 24 saat içerisinde transit bölge dışına çıkmadan aktarmalı uçuşla İngiltere’den ayrılmanız gerekmektedir.  Bu vize ile havalimanı değişimi yapamazsınız, gümrükten ülkeye giriş yapamazsınız ve aktarmalı uçuşunuz farklı bir havayolu ile olacaksa bagaj alma ve diğer havayoluna vermek üzere check-in bagaj teslimi işlemi yapamazsınız. Bu durumda bagajınız varsa aynı havayolu ile seyahat ederek bagajınızı son destinasyona kadar bağlatmalısınız. Veya aralarında codeshare ve bagaj anlaşması bulunan farklı havayollarıyla bagajınızı son destinasyona kadar bağlatarak seyahat edebilirsiniz. Visitor in Transit Visa ise size 48 saate kadar aktarma süresi hakkı tanır ve bu süre zarfında gümrükten geçerek ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık transit vizeleri 6 aylık zaman dilimi içinde tek girişli veya çok girişli olarak verilmektedir. İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu yaparken aynı güzergah üzerinden geri dönüş yapılıp yapılmayacağını sormaktadır. Geri dönüş olacak ise seyahate ilişkin uçak rezervasyonlarını da ibraz ederek çok girişli transit vize alımı mümkündür. Fakat dönüş için rezervasyon ibraz edilmemesi durumunda vizeler tek girişli olarak verilmektedir. Mart 2019 tarihi itibariyle tüm İngiltere vize başvurusu işlemleri dijital ortama aktarılmıştır. Bu yüzden başvurular online olarak yapılmakta ve İngiltere vize ücreti yine online olarak ödenmektedir.

Kimler İngiltere Transit Vizesi Almaktan Muaftır?

Kimler İngiltere Transit Vizesi Almaktan Muaftırlar? Aktarma süresi 24 saati geçmeyen ve aşağıda belirtilmiş koşulları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları UK transit vizesi başvurusundan muaftırlar. Fakat 24 saatin üzerinde aktarması bulunan uçuşlar ile seyahat edecek kişiler aşağıdaki şartları sağlasalar bile gümrük geçişi hakkı sağlayan visitor in transit visa veya İngiltere genel ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

– Geçerli bir Amerika vizesi, Kanada vizesi, Avustralya vizesi veya Yeni Zelanda vizesi bulunan kişilerin ilgili ülkeye seyahat etmesi durumunda

– Avustralya oturum izni veya Yeni Zelanda oturum izni olması durumunda

– Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerine ait oturum izni veya İsviçre oturum izni olması durumunda

– 28 Haziran 2020 tarihi sonrası düzenlenmiş bir Kanada oturum izni olması durumunda

– Avrupa Ekonomik Alanı D tipi vize sahipleri ve İsviçre D vizesi sahipleri

– Biometrik İrlanda vizesi sahipleri ( Vize üzerinde BC ya da BC BIVS ibaresi bulunmalıdır)

– C tipi schengen vizesi sahibi olan kişilerin ilgili ülkeye seyahat etmesi durumunda

– Geçerli schengen vizesiyle farklı bir schengen ülkesine seyahat edilecek olması durumunda o vize ile son 30 gün içerisinde herhangi bir schengen ülkesine giriş yapılmış olmalıdır

– Amerika I-551 geçici göçmen vizesi sahipleri (Islak mürekkep kaşesi bulunan tipleri kabul edilmemektedir)

– 21 Nisan 1998 tarihinde veya sonrasında alınmış süresiz Amerika oturum izni sahipleri

– 21 Nisan 1998 tarihinde veya sonrasında alınmış fakat süresi bitmiş I-551 oturum kartı sahiplerinin ek olarak geçerli bir I-797 uzatma belgesi sahipleri

– Amerika 155A / 155B göçmenlik formu sahipleri (kapalı kahverengi bir zarfa iliştirilmiş olmalıdır.

Yukarıda belirtilmiş şartları sağlayan Türk vatandaşları 24 saate kadar Birleşik Krallık’ta sadece transit salonları olan havalimanlarını kullanabilirler. Eğer transit süresi 24 saati geçiyorsa veya herhangi bir sebep dolayısıyla gümrük geçişi yapmak gerekiyorsa seyahat edecek kişilerin minimum 48 saatlik İngiltere Transit Vizesi (Visitor in Transit) veya genel ziyaretçi vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Önemli Not:

4 Ekim 2020 Pazar günü itibariyle Türkiye’den Birleşik Krallık üye devletlerinden birine seyahat edecek yolcular için 14 gün zorunlu izolasyon süresi bulunmaktadır. Ayrıca 5 Kasım 2020 ve 2 Aralık 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ta sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları yapılacaktır. Direct Airside Transit vizesi ile 24 saate kadar havalimanı transit salonlarını kullanacak kişiler ve 48 saatlik İngiltere transit vizesi alarak bagaj işlemleri yapmak veya bağlantılı uçuş için havalimanı değiştirmesi gereken kişiler karantina ve sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarına tabi değildirler.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x