İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vizesi Hakkında Herşey

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere vize işlemleri nelerdir? İngiltere vize işlemleri hakkında bilmeniz gereken durumlar nelerdir? İngiltere’ye gitmek veya yerleşmek için, halletmeniz gereken belki de en zorlayıcı kısımlardan biri, vizeyi almak! Vize işlemleri, türlerine göre değişmekle birlikte, standart vize işlemlerinin de oluştuğu birçok kısımdan meydana gelmektedir. Bu yazımızda sizlere, İngiltere vize işlemleri ile ilgili güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri paylaşacağız. Eğer siz de, İngiltere vize işlemleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızı mutlaka sonuna kadar detaylı bir şekilde okumalısınız.

Güncel İngiltere Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vize İşlemleri Nelerdir?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi almak zorundadır. İngiltere, özellikle de günümüzde birçok gencin tercih ettiği ve almış olduğu Schengen vize sistemi içerisinde yer almaz. Schengen vizesi ile, İngiltere dışındaki diğer Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz. İngiltere’ye gitmek için almanız gereken vize, sadece İngiltere vizesinden ibarettir. Türkiye’de; Umuma mahsus (Bordo) pasaport ve hususi (Yeşil) pasaport sahibi tüm vatandaşlar, İngiltere vizesi almak zorundadırlar. Sadece diplomatik siyah) pasaporta sahip kişiler, 180 gün içerisinde, 90 günü aşmamak şartı ile İngiltere vizesinden muaftır.

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı bir şekilde seyahat etmeyi düşünüyorsanız, transit vize başvuru ve işlemlerini Türkiye’de yapmanız gerekmektedir.  Eğer, İngiltere üzerinden aktarmalı bir şekilde başka bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız, gerekli belgelerinizin olması halinde, İngiltere’deki transit vize işlemlerinden muaftırlar. İngiltere transit vize başvuru işlemlerinden muaf olmak istiyorsanız, aşağıdaki koşullara sahip olmalısınız.

  • Pasaportunuzda; Kanada, Yeni Zellanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ne ait geçerli vizeniz bulunmalıdır. Ayrıca, bu ülkelere herhangi bir vize ile giriş yapmanızdan bu yana en az 6 ay gibi bir süre geçmelidir.
  • ABD’de veya Kanada’da sürekli bir oturum iznine sahip olmalıdırlar.
  • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden birine giriş yapmak için, D vize kategorisine geçerli vizeye sahip olan kişiler.
  • Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi tarafından belirlenmiş ülkelerden birinde, oturum iznine sahip olan kişiler, İngiltere transit vize başvuru işlemlerinden muaf olabilmektedir.

İngiltere Online Vize Başvuru Formu

İngiltere vize işlemleri için, gerçekleştirmeniz gereken ilk adım İngiltere online vize başvuru formudur. İngiltere vizesi için öncelikle, konsolosluğun web sitesinde bulunan online vize başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunu doldurduktan sonra, dijital bir şekilde imza da atarak, online bir şekilde ilk adımı tamamlamış olursunuz. Girdiğiniz tüm bilgiler, sistemde kayıt altında güvenli bir şekilde tutulur. Online başvuru ve vize türünüze göre gereken evrakları tamamladıktan sonra, İngiltere konsolosluğunda randevu almalısınız. Konsolosluktan randevu aldıktan sonra, belgeleri teslim etmek için belirlenen gün de, konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Online bir şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Bunun için İngiltere konsolosluğunun resmi web sitesine girip, sayfada bulunan ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türünü seçip, İngiltere vize işlemlerini gerçekleştirmeye başlarsınız.

Tüm online işlemleri tamamladıktan sonra, vize başvuru ücreti ödeme ve randevu mail çıktısını dosyaya eklemeyi unutmamalısınız. Vize işlemleriniz de bulunması gereken başlıca evraklar; banka hesap cüzdanı, mesleki durumu belgeleyen evraklar, İngiltere seyahat rezervasyonları ve İngiltere seyahatini kendi başınıza gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, yeşil sigorta ve uluslararası ehliyetinizi yaptırmalısınız. Bu iki belge, İngiltere vize işlemlerindeki en önemli belgelerdir. Eğer bu belgeleriniz eksikse, İngiltere vize işlemleriniz sürecinde sorun çıkabilir ve süreç uzayabilir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Add comment


The maximum upload file size: 90 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.