İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi 1

İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere vizesi başvuru merkezi, Birleşik Krallık Home Office yönetmeliği altındaki İngiltere vizesi başvuru prosedürlerinin 2019 yılı Mart ayında güncellenmesiyle birlikte evrak kabulleri dijital ortam üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bu tarihten önce yapılan başvurularda İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar İngiltere vize randevusu günü başvuru merkezine ibraz edilmekte ve oradan incelenmesi için İngiltere Konsolosluğu vize bölümüne gönderilmekteydi.

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler hükümetlerinin vize ve göç kanunları bildirimini yapan www.gov.uk web sitesi üzerinden Büyük Britanya vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri başvurularına dair duyurular yapılmakta ve vize başvuruları online olarak kabul edilmektedir. Tüm dünyadan yapılan vize ve oturum başvuruları için online işlemler bu web sitesi üzerinden yapılmakla birlikte İngiltere Büyükelçiliği ve konsolosluk birimlerinin bulunduğu yabancı ülkelere göre değişken İngiltere vize başvuru merkezi statüsünde bulunan dijital parmak izi merkezlerinden randevu alınarak dijital fotoğraf çekimi ve parmak izi ibrazı tamamlanmaktadır.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını dolayısıyla 2020 yılının Mart ayına gelindiğinde İngiltere hükümeti tüm dünyada bulunan dış temsilciliklerine vize başvurularının askıya alındığı yönetmelikleri bildirmişti. Bununla birlikte Haziran ayına gelindiğinde salgını kontrol altına alan ülkelerde virüsün yayılma seyrine bağlı olarak İngiltere Vize Başvurusu kabullerinin tekrar başlayacağı açıklandı. Bu doğrultuda Türkiye’de bulunan İngiltere dış temsilcilikleri 23 Haziran 2020 tarihinden itibaren Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri tekrar vize başvurularını kabul edeceklerini duyurdu.

İngiltere Konsolosluğu

Birleşik Krallık hükümetine bağlı olarak Türkiye’de faaliyet gösteren 7 adet İngiltere Konsolosluğu bulunmaktadır. Bunlardan İstanbul’da bulunan başkonsolosluk, Ankara’da bulunan büyükelçiliktir ve vize konularında sadece bu kurumlar yetkilidir. Diğer illerde bulunanlar ise fahri konsolosluk statüsündedirler. Bu kurumlar kendi yetki alanlarına dahil illerde bulunan Birleşik Krallık vatandaşlarının ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Vize başvurularını ise kabul etmemektedirler.

Dış temsilcilikler şu şekildedir;

 • İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu
 • İngiltere Ankara Büyükelçiliği
 • İngiltere İzmir Konsolosluğu
 • İngiltere Antalya Konsolosluğu
 • İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu
 • İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu
 • İngiltere Bodrum Fahri Konsolosluğu

Türkiye’deki İngiltere Vizesi Başvuru Merkezleri

İngiltere vize başvuru merkezi online olarak İngiltere dış işleri bakanlığı web sitesi üzerinden yapılması gereken veri ibrazının ardından fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı yapmaktadır. Başvuru merkezinden randevu alarak parmak izi vermeyen kişilerin online başvuruları tamamlanmış olmamaktadır. İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği 7 farklı ilde bulunan vize başvuru merkezlerinden gelen veriler üzerine online değerlendirmeleri yapmaktadır. Parmak izi verilebilen vize başvuru merkezleri ise şu şekildedir;

 • İngiltere vize başvuru merkezi İstanbul
 • İngiltere vize başvuru merkezi Ankara
 • İngiltere vize başvuru merkezi Bursa
 • İngiltere vize başvuru merkezi İzmir
 • İngiltere vize başvuru merkezi Gaziantep
 • İngiltere vize başvuru merkezi Antalya
 • İngiltere vize başvuru merkezi Adana

Yukarıda belirtilmiş başvuru merkezlerinin tamamından parmak izi verilebilmektedir. Ek servisler ise şubelere göre değişkenlik göstermektedir. İstanbul ve Ankara’da konsolosluk birimleri bulunduğu için bu illerde konumlanmış başvuru merkezlerinden Super Priority İngiltere Ekspres vize başvurusu yapılarak 1 günde İngiltere vizesi alınabilmektedir.

Başvuru Merkezi Çalışma saatleri;

İngiltere Adana vize başvuru merkezi: İki haftada bir Salı günleri 08.00 – 12.00 ve 13.00 – 16.00 saatleri arasında. Adana şubesinde elden pasaport iadesi bulunmamakta olup kargo teslimatı için ek ödeme alınmaktadır.

İngiltere vizesi Ankara başvuru merkezi: Salı-Çarşamba-Perşembe günleri 08.00 – 15.00 saatleri arası başvurular kabul edilmektedir. Standart randevular 08.30 da başlamakta olup 08.00 – 08.30 arası randevular prime time randevulardır. Pasaport teslimleri saat 10.00-15.00 arası yapılmaktadır.

İngiltere vizesi Antalya başvuru merkezi: İki haftada bir Salı günleri 08.00 – 12.00 ve 13.00 – 16.00 saatleri arasında başvuru kabul edip pasaport iadesi yapmamaktadır. Başvuru esnasında kargo ile teslimat talep edilmektedir.

İngiltere vizesi Bursa başvuru merkezi: Salı – Çarşamba – Perşembe günleri 08.00-16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Covid-19 önlemleri doğrultusunda pasaportları şubeden teslim etmemekte olup kargo ile ek ücret karşılığı göndermektedir.

İngiltere vizesi Gaziantep başvuru merkezi: Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 08.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup Covid-19 dolayısıyla şubeden pasaport teslimatı yapmamaktadır. Kargo bedeli ödenerek kargo talep edilebilmektedir.

İngiltere vizesi İstanbul başvuru merkezi: Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 08.30 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pasaport teslimatlarını aynı günler 10.00 – 15.00 saatleri arasında yapmaktadır.

İngiltere vizesi İzmir başvuru merkezi: Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 08.30 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pasaport teslimatlarını aynı günler 10.00 – 15.00 saatleri arasında yapmaktadır.

Not: Antalya ve İzmir’de bulunan başvuru merkezlerinden yapılacak başvurular için +100 USD başvuru merkezi işlem ücreti alınmaktadır. İller bazında yetki kısıtlaması bulunmadığından dolayı bu illerde ikamet eden başvuru sahipleri başka illerde bulunan vize başvuru merkezlerinden de başvuru yapabilirler.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

İngiltere vizesi için gerekli evraklar 2020 yılında da İngiltere konsolosluk ve Elçilik birimleri tarafından yayınlanmaktadır. Başvuru evrakları standart evraklar olup vize başvuru tipine ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce vize tipinizi belirlemek ve durumunuza uygun güncel evrakları talep etmek için DataGlobal müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Kurumumuz vasıtasıyla yapılabilen vize tipleri;

Başvuru için talep edilen standart evraklar ise şu şekildedir;

 • İngiltere vize başvuru formu
 • İngiltere bilgi formu
 • Vize takip belgesi
 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize talep dilekçesi
 • Çalışanlar ve işverenler için şirket evrakları
 • Çalışanlar ve işverenler için SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Çalışanlar için işe giriş bildirgesi ve maaş bordroları
 • Davetiye
 • Banka hesap dökümleri
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği
 • Emekliler için emeklilik belgesi
 • Çiftçiler için çiftçilik belgesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Freelancer çalışanlar için niyet dilekçesi ve destekleyici görseller

İngiltere Vize Ücreti 2020

İngiltere vize ücreti 2020 yılı Mart ayında güncellenmiştir. Her yıl Mart ayının son haftası veya Nisan ayının ilk haftası www.gov.uk tarafından yayınlanan güncel fiyatlara ilişkin makalemize bu linkinden ulaşabilirsiniz.

DataGlobal vize hizmetleri üzerinden İngiltere vize başvurusu yapabilir ve İngiltere vizesi ve İngiltere vize reddi konularına ilişkin danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimize info@dataglobal.com.tr mail adresimiz veya 0212 963 61 26 telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

[…] için, daha önce hazırladığınız İngiltere vizesi için gerekli evraklar randevu günü İngiltere vize başvuru merkezi görevlilerine teslim edilir. Bu evraklar; İngiltere vize randevusu onay belgesi, İngiltere vize […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x