İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Hakkında Herşey

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır? 2019 Mart ayında Birleşik Krallığı oluşturan Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere vize başvuru koşullarında bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler doğrultusunda İngiltere Konsolosluğu artık pasaport dışında orijinal evrak teslim almayacak olup tüm başvuru belgeleri online ortamda ibraz edilecektir.

2019 yılı öncesinde tüm dünyadan yapılan İngiltere vize başvuru işlemleri www.visa4uk.fco.gov.uk web sitesi üzerinden İngiltere vize başvuru formu doldurularak yapılmaktaydı. Başvuru formunun tamamlanması akabinde dijital imza atılmakta, online olarak İngiltere vize ücreti ödenmekte olup akabinde İngiltere vize randevusu alınmaktaydı. Vize randevusu günü ise konsolosluğun talep ettiği İngiltere vizesi için gerekli evraklar İngiltere vize başvuru merkezi vasıtasıyla konsolosluğa iletilmekteydi. Başvurulara ilişkin 2019 yılında yapılan güncellemeyle artık sadece Küba, İran, Filistin ve Sudan’dan yapılan vize başvuruları www.visa4uk.fco.gov.uk web sitesinden yapılacaktır. Diğer ülkelerden yapılacak olan başvurular için ise Birleşik Krallık Dış İşleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi olan www.gov.uk web sitesi üzerinden online vize başvuru portalı kullanılacaktır.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda seyahati için dış işleri bakanlığı kayıt ve başvuru portalına kayıt yapılacak olup akabinde İngiltere vize başvuru formu doldurma işlemi tamamlanacaktır. Form doldurulduktan sonra elektronik imza atılarak onaya gönderilmelidir. Bir sonraki aşamada başvuru türüne göre belirli sürelerde sunulan vize süresi belirlenecek ve talep edilen süreye göre İngiltere vize ücreti 2020 yılı fiyatlandırmasına göre online olarak kredi kartından ödenecektir (görüntülenen vize ücretlerine banka komisyonlarının da eklendiğini unutmayınız). Ödeme yapıldıktan sonra parmak izi verilmek istenen İngiltere vize başvuru merkezi seçimi yapılmakta ve online başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

İngiltere Vizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İngiltere vizesi alırken nelere dikkat edilmelidir? Birçok ülke ortak başvuru sistemi kullansa da yine de kendi ulusal mevzuatlarına göre vize başvurularında kısmi farklılıklar bulunmaktadır. Schengen vizesi başvurularında dahi genel kurallar aynı olmakla birlikte konsolosluklar kendi ülkelerinin yasal önceliklerine göre başvuru kriterleri belirlemektedir.

İngiltere vizesi alacak olanların dikkat emesi gereken en önemli hususlardan ilki İngiltere vize başvuru formunun doğru ve sunulacak olan İngiltere vizesi için gerekli evraklar ile uyumlu bilgiler içermesidir. Örneğin aylık reel geliri 8000 Türk Lirası olan fakat İngiltere Konsolosluğuna sunulacak olan banka dökümlerinde 5000 TL aylık gelir görünen bir başvuru sahibi gelir gider dengesini banka hareketliliği doğrultusunda beyan etmelidir. Evraklarla ispat edilmeyen, evrak üzerinde görülmeyen hiçbir beyan doğru kabul edilmemektedir.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurusu 2020 yılında covid-19 süreci sonrası da ekstra detay incelemeleri getirmiştir. Bu doğrultuda örneğin bir firma çalışanı SGK işe giriş bildirgesinde belli bir iş pozisyonu ve o pozisyonun belirtildiği kod yazmaktadır. Bir süre sonra kişinin iş pozisyonunda değişikliğe gidilmesi durumunda işe giriş bildirgesindeki görev pozisyonu da değiştirilmelidir. Aksi halde işyeri dilekçesinde durum belirtilmiş olsa bile konsolosluk bu durumu kabul etmemekte ve resmi dökümanla uyuşmaması dolayısıyla vize başvurusuna ret yanıtı vermektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise İngiltere öğrenci vizesi başvurusu ile alakalıdır. İngiltere’de bir dil okulundan davet alarak dil okulu vizesine başvuran bir kişiden bazı ek bilgiler talep edilmektedir. Bu doğrultuda başvuru sahibi şahsen yazacağı bir niyet dilekçesini de sunmalıdır. Dilekçede; yabancı dil eğitimine neden ihtiyaç duyduğu, neden İngiltere’yi tercih ettiği, Türkiye’de bu dili öğrenebilmek adına ne gibi kurslara ya da programlara katıldığı, dil eğitimi almanın mevcut işine ya da mesleki eğitimine ne gibi katkılar sağlamasının hedeflendiği gibi bilgiler yer almalıdır. Dilekçe de herhangi bir kurs katılımı belirtilmiş ise dilekçenin ekine belgesi eklenmelidir.

İngiltere Vize Reddi

Birleşik Krallık ülkelerine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları İngiltere vize başvurusu yapmalıdırlar. Başvuru esnasında doldurulan İngiltere vize başvuru formu ile beyan edilen bilgilerin sunulan evraklardaki bilgilerle uyuşması gerekmektedir. Bilgilerin uyuşmaması durumunda İngiltere vize reddi sonucu ile karşılaşılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu ingiltere vize başvurusu değerlendirmelerinde bilinen en detaycı değerlendirme süreci uygulayan konsolosluklardan biridir. Verilerin birbiriyle uyuşmamasının yanı sıra profil denen başvuru sahibinin genel durumuna bakıldığında yeterli finansal güce sahip olunamaması veya vize süresi bitiminde Birleşik Krallık’tan ayrılıp tekrar Türkiye’ye döneceğine dair güçlü kanaat oluşmaması durumunda başvurular genellikle ret ile sonuçlanmaktadır.

İngiltere vize reddine itiraz ise belirli koşullarda mümkündür. Başvuru olumsuz sonuçlandığında pasaport ile birlikte gerekçeli ret kararı verilmektedir. Bu kararın ilk sayfasında ret durumunun itiraza açık ya da kapalı olduğu belirtilmektedir. Eğer alınan ret itiraza açık ise yeniden değerlendirme talebiyle itiraz edilebilir. Fakat vize başvurusunu değerlendiren konsolosluk memuru kendi kişisel kanaati sonucu ret vermiş ise bu durumda itiraza kapalı demektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda gerekçeli ret kararında belirtilen sebepler düzeltilerek yeniden başvuru yapmak mümkündür. Konsolosluğa kasıtlı olarak yanlış bilgi verilmesi sonucu oluşan retlerde ise ekstra 10 yıl İngiltere başvuru yasağı uygulandığını göz önünde bulundurunuz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x