İngiltere Vizesi Schengen Vizesi mi?

İngiltere Vizesi Hakkında Herşey

İngiltere Vizesi Schengen Vizesi mi?

İngiltere Vizesi Schengen Vizesi mi?

İngiltere Vizesi Schengen Vizesi mi? 

İngiltere vizesi schengen vizesi mi? Schengen Bölgesi, 26 Avrupa ülkesinin, ortak yargı sistemini ve polis işbirliğini güçlendirerek, dış sınırları kontrol etmek ve suçla mücadele etmek için ortak kurallara uygun olarak iç sınırlarını kaldırdığı bir bölgeyi ifade eder. Avrupa Birliği üyesi olmasalar da, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lichtenstein gibi ülkeler de Schengen bölgesinin bir parçasıdır. Fakat İngiltere, Schengen bölgesine dahil olmamıştır.

 Schengen Bölgesinin Temel Özellikleri

Üye ülkelerin polisi arasında geliştirilmiş işbirliği sağlanır. Suçluların daha hızlı iade edilmesi gibi üyeler arasında ayrıcalıklı adli işbirliği sağlanır. Üye ülkelerin SIS olarak bilinen aralarında insanlar ve mallar hakkında hızlı bilgi alışverişi yapmalarına yardımcı olan gelişmiş bir paylaşılan veritabanı bulunur. Polis, iç sınırlardaki kişilerden Schengen Bölgesinde kalış ve ilgili ek sorular hakkında bilgi isteyebilir.

Tek tip Schengen vizesi sahibi, Schengen Bölgesindeki 26 üye ülkenin tamamına seyahat edebilir. Schengen Bölgesinin dış sınırları 50.000 km uzunluğunda bir mesafeye ulaşmakta olup, bunun % 80’i su ve % 20’si ise karadan oluşmaktadır. Schengen Bölgesi yüzlerce hava limanı ve deniz limanına, birçok kara geçiş noktasına, 4.312.099 km2’lik bir alana ve 419.392.429 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Schengen Üye Ülkesi Olma Kriterleri

Katılmaya istekli ülkelerin kapasiteye sahip olması veya başa çıkmak için daha fazla hazırlığa ihtiyaç duyması gereken bazı ön koşullar veya kriterler bulunur. Üye devletler arasındaki sınır kontrollerinin kaldırılmasından sonra, daha yüksek bir güvenlik seviyesi için diğer üye ülkelerin kolluk kuvvetleri ile yetkin bir şekilde işbirliği yapma yeterliliğine sahip olması gerekir. İngiltere vizesi schengen vizesi mi?

Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere Schengen Bölgesi’nin bir parçası mı? İngiltere vizesi schengen vizesi mi ? Hayır. İngiltere, Schengen bölgesinin bir parçası değildir ve bu nedenle bir Schengen vizesi ile İngiltere’ye girmenize izin verilmez. İngiltere’de ikamet eden kişiler, İngiltere’den Schengen Bölgesi ülkelerine seyahat etmek istiyorlarsa Schengen vizesine başvurmaları gerekebilir. Schengen Sınırları Anlaşması nedir? Schengen Sınırlar Anlaşması, yolcu, Schengen Bölgesine girmeye hak kazanırsa, normal çalışma saatleri içinde resmi bir dış sınırı geçerek ve pasaportta bir giriş damgası alarak insanların bölgede serbestçe seyahat etmesine izin verir.

Aynı anda Schengen Vizesi ve İngiltere Vizesi alabilir misiniz? Schengen Vizesi ve Birleşik Krallık ulusal vizeleri farklı konsolosluklarının iznine tabidir. Ülkenizdeki İngiltere büyükelçiliğine ve gitmek istediğiniz diğer ülkenin konsolosluğuna iki ayrı başvuruda bulunmanız gerekir. Aynı seyahatin bir parçası olarak Schengen Bölgesi ve İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız, iki hedefi birleştirebilirsiniz. Yine de her iki izin için gereksinimleri karşılamanız ve pasaportunuzda gerekli sayıda boş sayfaya sahip olmanız gerekir.

İngiltere Vizeniz reddedilirse bir Schengen Vizesi (ya da tam tersi) alabilir misiniz? İngiltere, gezginler hakkındaki bilgileri depolamak için Schengen Bilgi Sistemini kullanır. Bu sistem altında İngiltere, kanun yaptırımı ve güvenlik uğruna kayıtlarını diğer ülkelerle paylaşabilir. Schengen vize görüşmeniz sırasında, geçmişte herhangi bir vize reddi olup olmadığı sorulacaktır. İngiltere, Schengen Bölgesinin bir parçası olmadığından, İngiltere vizesi başvurunuz reddedilirse, bu Avrupa Vizesi kararınızı etkilemeyecektir.

İngiltere’de Schengen Vizesine Başvurmak

İngiltere’deki birçok kişi daimi ikamet veya göçmen vizesine sahiptir, ancak İngiliz vatandaşı değildir. Göçmenlik durumunuza bağlı olarak Schengen bölgesine girme koşullarınız farklı olabilir. Bununla birlikte, İngiltere’deki göçmenlik durumunuz ne olursa olsun, AB vatandaşı iseniz Schengen Vizesi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. İngiltere resmi olarak Schengen Anlaşması’nı imzalamayı reddetti. Mahkeme, bir ada ülkesi olarak, yasadışı göçü önlemek için sınır kontrollerine ihtiyaç olduğunu savundu. İngiltere vizesi Schengen vizesine eşdeğer değildir.

Güncel İngiltere Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Güncel Schengen Vize Ücretlerine de bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İngiliz Vatandaşları İçin Schengen Vizesi

İngiliz vatandaşları, maksimum 90 gün boyunca vizesiz statünün tadını çıkararak Schengen Bölgesi’nde seyahat edebilirler. Haziran 2014’ten itibaren aynı hak, tüm İngiliz Denizaşırı Bölgelerinin (BOTC) vatandaşlarına yayılmıştır. Vizeye ihtiyacınız olmasa bile, sınır görevlilerinin seyahatinizi sürdürmek için yeterli paranız olduğunu onaylamaları gerekebilir. Buna ek olarak, pasaportunuzun Schengen Bölgesinden planladığınız kalkış tarihinden en az üç ay geçerli olması gerekir. Schengen Vizesi imtiyazı, Avrupa’da istihdam veya eğitimi kapsamaz. Bazı Schengen ülkeleri turizm dışındaki amaçlar için ulusal vize başvurusunda bulunmanızı isteyebilir. Son dönemde Schengen vizesi için bir prosedür değişikliği olmuştur, bu değişiklik hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan (Schengen vizesi prosedür değişikliği) ulaşabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x