Macaristan Schengen Vize Başvurusu Yeniden Başladı

Macaristan Vizesi Hakkında Herşey

Macaristan Schengen Vize Başvurusu Yeniden Başladı

Macaristan Schengen Vize Başvurusu Yeniden Başladı

Macaristan Schengen Vize Başvurusu Yeniden Başladı

Macaristan Schengen Vize Başvurusu yeniden başladı. Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan Cumhuriyeti arasında covid-19 dolayısıyla askıya alınan standart ziyaretçi seyahatleri 12 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yeniden başlayacaktır. Turizm sezonun açılması dolayısıyla iki ülke arasında yapılan protokol üzerine protokolde belirtilen şartlara haiz kişiler belirtilen tarihten itibaren seyahat kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumları tarafından verilen covid-19 aşı sertifikasına sahip T.C vatandaşları, Türkiye’de T.C. ikamet izni veya T.C çalışma izni sahibi olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları bu anlaşma ile Macaristan vize başvurusunu yeniden yapabilirler. Mevcut bir Schengen vizesi olan kişiler de 12 Mayıs tarihinden itibaren Macaristan’a seyahat edebileceklerdir. Fakat seyahatin kapsamı sadece Macaristan sınırları dahilinde olacak olup, diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılamayacaktır.

12 Mayıs 2021 tarihi sonrasında Macaristan Konsolosluğu üzerinden vize alacak olan kişiler ve daha önce alınmış geçerli bir Schengen vizesine sahip kişiler, Macaristan’a yapacakları seyahat esnasında corona aşı belgelerini sunacaklardır. Aşı sertifikasına sahip olan ziyaretçiler karantina ve PCR testinden muaf durumdadırlar. Mevcut vizesi olmayıp Macaristan vizesi başvurusu yapacak olan kişiler aşı sertifikasının yanı sıra satın alınmış uçak biletlerini ve otel konfirmasyon belgelerini ibraz etmek zorundadırlar.

Hangi Tür Macaristan Schengen Vize Başvuruları Yapılabilir?

Macaristan Konsolosluğu vize başvuru işlemleri için ikamet edilen iller bazında yetki kısıtlaması uygulamamaktadır. Tüm illerde ikamet eden kişiler Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvuru yapabilirler. DataGlobal Vize Hizmetleri üzerinden yapılabilen Macaristan vizesi başvuru tipleri aşağıdaki gibidir.

 • Macaristan D vizesi
 • Macaristan turist vizesi
 • Macaristan ticari vize
 • Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Macaristan şoför vizesi
 • Macaristan kültür vizesi
 • Macaristan transit vizesi
 • Macaristan eğitim vizesi
 • Macaristan tıbbi tedavi vizesi
 • Macaristan sportif faaliyet vizesi
 • Avrupa Birliği AB vatandaşı eş vizesi

Macaristan Vize Ücreti 2021

Macaristan Schengen vize başvuru ücreti 2021 yılında herhangi bir artış göstermemiştir. 90 günden kısa süreli Schengen vizesi başvurularında ödenecek ücretler aşağıda belirtildiği şekildedir.

Konsolosluk harcı 80 Euro,

Biyometri ücreti 25 Euro,

DataGlobal işlem ücreti 80 Euro,

Seyahat süresini ve covid-19’u kapsayan seyahat sağlık sigortası ücreti.

Macaristan Vize Başvuru Reddi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Macaristan vize reddi alan kişiler, ret alınan tarihten itibaren 8 takvim günü içerisinde yeniden değerlendirme talebinde bulunmak üzere itiraz başvurusu yapabilirler. İtiraz başvuruları için Macaristan Konsolosluğu 35 Euro ücret almaktadır. İtiraz edecek kişiler https://ifr.mfa.gov.hu/Idopontfoglalas/Pages/Idopontfoglalas.aspx linkinden konsolosluk randevusu almalıdır ve randevu esnasında şahsen konsolosluğa müracaat etmelidirler

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x