Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya Vizesi Hakkında Herşey

Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya vizesi ile alakalı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazıda Polonya vize başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz. Polonya, bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlardan her zaman vize almasını talep etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaport sahibi olanlar 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır. Şayet kişi muaf olmak istemiyorsa gereken belgeler gerekli mercilere ibraz edilecek şekilde sunulmalıdır.

Aksi bir halde rahatsız edici aksamalar meydana gelmeye başlar. Pasaport türü hangisi olursa olsun pasaportun geçerlilik süresi seyahatten sonraki üç ayı takip eder şekilde olmak zorundadır. Polonya Schengen bölgesi üyesi olan ülkelerde ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu sebeple de buraya gerçekleştirilen yolculuktan evvel yapılması gereken ilk şey her zaman için Schengen vizesine başvuru yapmaktır. Schengen vizesi almadan Polonya’ya gitmek imkansızdır. Kimse bu şekilde ülkeye giriş yapamaz. Polonya Schengen vizesi, C tipi olan bir vizedir.

Bu esasen tam olarak şu anlama geliyor; kısa zamanlı bir vize türüdür. 90 günlük zamanı geçmeyecek seyahatlerde turistik gayelerle, arkadaş ve aile ziyareti yapmak amacıyla, eğitim ve kültürel etkinlik ya da transit geçiş amaçlı olarak istenebilen bir vize türü olmaktadır.

Bu durum esasen direkt olarak Polonya vizesi başvurusu yapacak olan insanın ülkeye gitme amacına bağlı olarak şekillenmektedir. Amaç şayet belliyse vize alma işlemlerine ekstra hız kazandırmış olursunuz. Polonya’ya yapılacak olan yolculuğun amacına uygun vize başvurusu yapılması gerekir.

Her vize türünde ortak belgeler dahilinde vize çeşidine göre değişen özel belgeler de mevcut olmaktadır. Bordo pasaportu olan bir vatandaşın vize başvurusunu yapabilmesi için yerine getirmesi gereken birçok durum söz konusudur. Schengen vizesi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir şey var: Her zaman için tutarlı bilgiler sunmalısınız.

Mühim bir not da eklemiş olalım isteriz; Polonya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu 8.3.2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan bir kararla büyükelçilik ve başkonsolosluk yerleri değiştirilmiştir..

Güncel Polonya Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Polonya Vize Başvurusunda Konsolosluklar Arası Yetki Ayrımı

Polonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır ve hangi konsolosluklara yapılmalıdır? Polonya Konsolosluğu vize başvuruları esnasında Türkiye bazında yetki alanı ayrımı da yapabiliyor. Bu durum nezdinde; Ardahan, Adıyaman, İstanbul, Iğdır, İzmit, Artvin, Ağrı, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Denizli, Erzincan, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari illerinde yaşam sürenler başvurularını her zaman Polonya Konsolosluğu’na yapmak zorundadır diyebiliriz.

Arta kalan iller ise vize başvurusu için Polonya Ankara Büyükelçiliği’ni tercih etmekle yükümlüdür. Polonya vizesi almak için gerekli görülen birtakım evraklar da bulunmaktadır. Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’nin arz ettiği biçimde hazırlanmak zorundadır. Şirketle alakalı olan her bir belge, banka hesap dökümü özeti, maaş bordrosu ve sponsor evrakları gibi birçok belge başvuru sırasında yardımcı ögeler haline gelmiştir.

Aynı sırada seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarının da hazırlanıyor olması zorunlu bir kural haline gelmiştir. Bahsi geçen bu vizeye başvuru yapacak olan kişilerin Polonya seyahatlerinin amacını, seyahat masraflarını da tam olarak nasıl karşılayacaklarını ifade eden belgeler sunmalıdır. Schengen vizesi almak isteyen kişiler konsolosluğun yetki vermiş olduğu acentelerle de çalışarak bu süreci etkin bir biçimde yönetebilmektedir. Böylece her şey daha kolay hallolur.

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Neler Olmaktadır?

Polonya vize başvurusu sırasında konsolosluğa verilecek pasaportların uzun dönem çıkarılması başvuru sahibinin yararına olacaktır. Polonya Konsolosluğu, son on senede çıkarılmayan pasaporta sahip kişilerin vize başvurularını onaylamaz. Böylece zaman kaybı yaşanırken para da gitmiş olur. Dikkatli olmakta fayda var.

Polonya vizesi ile ilgili başvurularını Polonya Konsolosluğu ve buraların yetki verdiği kurumlarda yapabilmektedir. Polonya Konsolosluğu kısa süreli seyahat gayesi güden vize başvurularını genel manada kabul etmemektedir diyebiliriz.

Kısa zamanlı vize işlemleri için yine de başvurabilirsiniz. Biyometrik işlemleri de yaptırın, parmak izi vermeniz önemlidir. Bunun nedeni ise kimlikte sahtecilik durumlarına mahal vermemekle alakalıdır. Sunulması lazım olan her belge eksiksiz biçimde sunulmalıdır. Aksi halde işlemlerin direkt yeniden başlatılması lazım gelecek demektir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x