Romanya Vize İşlemleri

Romanya vize işlemleri hakkında detaylı bilgiler.

Romanya Vize İşlemleri

Romanya Vize İşlemleri

Romanya vize işlemleri konsolosluklara yapılmaktadır ancak evrak hazırlık aşamasında ve vize takibi konusunda Dataglobal’den alacağınız destek, konsolosluğun eksik evrak veya ek evrak talebi gibi konularda önceden önlem alarak vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini sağlayacaktır.

Romanya Dünya Gezi ve Turizm Konseyi verilerine göre turistik olarak en hızlı büyümekte olan ülkelerden biri. Avrupa’da ilk insanların fosillerinin keşfedildiği bir yer olması, dünyaca ünlü Dracula romanına ev sahipliği yapması, barok sanatın neredeyse anavatanı olması açısından Romanya, Avrupa’da alternatif rotalar arayanlar için son derece cazip bir ülke. Ukrayna, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve Moldova ile komşu olan bu ilginç ülkeye gitmek için Romanya Vizesi almanız gerekiyor.

Güncel Romanya Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Romanya Vizesi Schengen Vizesi midir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Romanya Avrupa Birliğine üye bir devlettir ancak Schengen üyesi devletlerden biri değildir ve kendine özel vize prosedürleri vardır. Romanya her ne kadar Schengen üye devletlerinden biri olmasa da çift girişli veya çok girişli Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapmak mümkündür. Tek girişli Schengen vizesi kabul edilmemektedir ve ayrıca geçerli Schengen vizenizde kalış sayınızın yeterli olması gerekmektedir. Kalış süreniz yetersiz ise Romanya’ya giriş yapamazsınız. Ülkeye girişte ikinci alternatif ise Romanya Büyükelçiliğine başvuruda bulunarak vize almaktır. T.C. Bordo pasaport sahipleri ülkeye giriş yapabilmek için Romanya vizesi almalıdırlar. Başvuruda bulunacağınız vize türü kısa süreli yani C Tipi vizedir.

Romanya vize işlemleri online olarak yürütülebilmektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi temsilcilerimizden alabilirsiniz. Vize evraklarının detaylarına ait bilgiler Romanya diplomatik misyonları olan Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından güncellenebilmektedir. Örneğin şirket sahibi ve çalışanların sunmaları gereken şirket evraklarının güncelliği, orijinal ibraz edilmesi gereken belgeler veya fotokopisi kabul edilen belgelerde önem taşır. Romanya vizesi için gerekli evrakları hazırlanırken en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri evrakların ülkeye geri dönüşünüzü ispat eder nitelikte olmalarıdır. Bu açıdan banka hesap dökümlerinizin güncel, hesabınız aktif olması gerekmektedir. Romanya’da geçireceğinizi gün sayısına bağlı olarak bankada bulundurmanız gereken para miktarı değişebilmektedir.

Romanya Vizesi Gerekli Evrakları

Romanya vize işlemleri için kullanacağınız seyahat belgesinin son 10 yıl içinde çıkarılmış ve seyahat sonrası 6 ay geçerliliği olan bir pasaport olması gerekmektedir. Geçerli pasaportunuz varsa durumunuza uygun evrak listesini temin edip, gerekli evrakları hazırlayarak büyükelçiliğe başvuruda bulunabilirsiniz. Gerekli evrak listesi Romanya seyahatinin amacına göre ve sizin halihazırda yapmakta olduğunuz mesleğinize veya emekli, ev hanımı veya öğrenci iseniz sosyal durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle turistik evrakları şunlardır: pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, dilekçe, güncel tarihli şirket evrakları, iş giriş bildirgeleri, maaş bordroları, son 3 aylık banka hesap dökümleri ve otel ve uçak bileti rezervasyonları. Bununla birlikte eğer Romanya vize başvurunuzu ticari amaçlı bir seyahat için yapıyorsanız Romanya’daki firmadan alacağınız davetiyeyi ibraz etmeniz gerekmektedir. Kendi geliri olmayan kişiler, örneğin öğrenci veya ev hanımları, seyahat masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakınlarının durumuna göre evrakları hazırlamalıdırlar.

Vizenin çıkış süresi 5 ile 15 gün arasında değişmekle birlikte konsolosluğun tatil günleri, kapalı tarihleri veya yoğunluğa göre süre değişebilir. Seyahat tarihinizden en az 20 gün öncesinden en fazla 3 ay öncesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Romanya vize başvurunuz onaylanırsa bu vizenin Schengen bölgesinde geçerli olmadığını ayrıca tek girişli Schengen vizesi ile Romanya’ya giriş yapma hakkınızın olmadığını unutmayınız. Vizenizle seyahat ederken Romanya’da kalacağınız yere, konaklama bilgilere dair bilgilerin fotokopisini yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri