Schengen Vizesi Ücreti 2021

Güncel Schengen Vize Ücretleri

Schengen Vize Ücreti 2021

Schengen Vize Ücreti 2021

Schengen Vize Ücreti 2021, Schengen vize ücretleri Schengen Ülkeleri Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Schengen Vize Ücreti 2020 yılında Şubat ayı itibariyle ücretlere konsolosluk tarafından 20€ zam uygulanmıştı. Şuan için Schengen Vize ücreti 2021 senesi için herhangi bir ücret güncellemesi yapılmamış olup 2020 yılında ücretler güncelliğini korumaktadır. 2021 yılı için ücret listesi aşağıdaki gibidir.

Vize Harç Bedeli Başvuru
Merkezi Ücreti
Hizmet Bedeli
Schengen Turistik Vize 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Ticari Vize 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Transit Vizesi 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 60 Euro
Schengen Çalışma Vizesi 200 Euro

Schengen Vize Ücreti 2021, Vize ücretleri Schengen üye devletlerinin Konsoloslukları tarafından belirlenen ücretlerdir.  Schengen üyesi ülkelerin Konsoloslukları vize işlemleri için akredite başvuru merkezleri ile çalışmaktadır ve doğrudan başvurular bu merkezler tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle Schengen vizesi ücretleri 2021 yılı itibariyle hem konsolosluk harç bedelleri hem de bu başvuru merkezlerinin aldığı hizmet bedellerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Dataglobal Schengen vize işlemlerinde uzman bir firma olarak vize işlemlerini başvuru sahipleri adına kurumsal yöntemlerle yapmaktadır. Güncel Schengen vize ücretleri ve Dataglobal hizmet bedelleri hakkında detaylı bilgi, hazırlamanız gereken evraklarla ilgili e-posta almak için lütfen müşteri temsilcilerimizi arayınız.

Schengen vizesinin sonucuna olduğu gibi süresine de karar veren ilgili ülkenin konsolosluğudur. Vize talep dilekçenizde uzun süreli vize talep edebilirsiniz ancak başvuru sırasında 3 aylık, 6 aylık, 2 yıllık veya 5 yıllık vize talep etme gibi bir durum söz konusu değildir. Konsolosluklar geçmiş vize deneyimlerinize, o vizelerin doğru kullanılıp kullanmadığına, hangi ülkeden giriş yaptığınıza, size verilen sürede Schengen bölgesinden ayrılıp ayrılmadığınız gibi kriterlere bakarak vizenizin süresine karar veriler. Bu nedenle size belli bir süre ile vize alacağının garantisini veren kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz. Schengen vize işlemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. DataGlobal vize işlemlerini kurumsal olarak yürütmektedir. Size ne süre ile vize alabileceğiniz konusunda durumunuzu değerlendirerek tahminlerde bulunur ve başvurunuzu vize şartlarına en uygun şekilde yapmanızı sağlar.

dataglobal vize başvuru hizmeti

Schengen Vize Ücreti 2021 Nedir?

Dünya koca bir sınırlar yumağıdır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra devletler sınırlarındaki pasaport kontrollerini rutin hale getirmişlerdir. Avrupalı ülkeler aralarında bu sınırları anlamsızlaştırma yönünde yıllardır çaba göstermektedir. Çabaların sonucu günümüzde schengen vizesi olarak anılan vizeyi de ortaya çıkarmıştır. Peki bu vize nedir, nasıl alınır, hangi ülkelerde geçerlidir?

Almanya Vize Ücreti

Fransa Vize Ücreti

Hollanda Vize Ücreti

Belçika Vize Ücreti

Portekiz Vize Ücreti

İspanya Vize Ücreti

İtalya Vize Ücreti

Avusturya Vize Ücreti

Finlandiya Vize Ücreti

İsveç Vize Ücreti

İzlanda Vize Ücreti

İrlanda Vize Ücreti

Macaristan Vize Ücreti

Polonya Vize Ücreti

İsviçre Vize Ücreti

Schengen Antlaşması

Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun beş üyesi (Fransa, -batı- Almanya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda) 1985 yılında Lüksemburg’un Schengen kasabasında bir antlaşma imzaladılar. Schengen vizesi nedir anlamak için önce bu antlaşmanın amacı bilinmelidir. İmzacı ülkeler Schengen Antlaşması’yla sınır kapılarındaki gümrük ve polis denetimlerini tamamen ortadan kaldırmayı amaçladılar. Yıllar geçtikçe bir çok devlet antlaşmayı kabul ederek Schengen Bölgesi olarak anılan alana dahil oldular.

Schengen Bölgesi

Schengen Antlaşması’nı imzalayan ülkelerin oluşturduğu büyük bir alandır. Avrupa Birliği’ne üye olup olmamak Schengen Bölgesi’ne katılımı engellememektedir. Hali hazırda Schengen Bölgesi’nde bulunan ve tek bir vize sayesinde seyahat edilebilecek ülkeler şunlardır: Fransa, Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Belçika, Portekiz, İspanya, Yunanistan, İtalya, Avusturya, Norveç, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Danimarka, Slovenya, Slovakya, Çekya, Malta, Macaristan, Litvanya, Estonya, Polonya, Letonya, İsviçre ve Liechtenstein.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Bölgesi ülkelerinin vatandaşları bölge içerisindeki herhangi bir yere yalnızca kimlikleri ya da pasaportları ile seyahat edebilmektedir. Bölge dışındaki ülkelerin vatandaşları ne yapmalıdır? Schengen adıyla anılan vizeyi alarak bölgeye dahil olan ülkelerde şartlı olarak seyahat edebilirler. Yani bir ülke üzerinden aldığınız vize sayesinde birçok ülkeyi gezebilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Schengen Vize Nasıl Alınır?

Gidilmek istenen ülkeye yönelik vize çalışmaları yürüten aracı bir kurumdan elektronik ortamda randevu alınarak gerekli evraklarla başvuru yapılır. Vizeyi aldıktan sonra size verilen izin süresi boyunca başka bir vizeye ihtiyaç duymaksızın, yalnızca pasaportunuzla bölge ülkelerinde seyahat edebilirsiniz. Bununla birlikte Schengen bölgesine ilk girişin, vize başvurusu yapılan ülkeden olması zorunludur.

Schengen vizesi için standart ücret 80 Euro’dur. 12 yaşına kadar olan bireylerden ücret alınmamaktadır. D vizesi 116 Euro, indirimli ülkeler için 35 Euro ve eğitim amacıyla almak isteyenler için 50 Euro’dur. Bunların dışında vize alımı için başvurulan aracı kurumlar da birtakım ücretler almaktadır. Bu ücretler fotoğraf çekimi, kurye ya da kargo hizmeti, form doldurma hizmeti, VIP servis hizmeti ve benzeri için ödenmektedir.

Schengen vizesi nedir sorgulamasında D tipi vize özel bir başlığı hak etmektedir. Bu vize tür uzun süreli vize olarak da adlandırılmaktadır. Çalışma, eğitim, aile birliği gibi amaçlarla 90 günden daha fazla konaklayacakların alması gereken vize türüdür. D tipi vize sahipleri çalışma ve oturma izni, serbestçe dolaşma hakkı gibi bir çok sosyal hakka sahip olurlar.

İstenilen evraklar ülkeler arasında değişebilmekle birlikte Avrupa Birliği üyesi ülkeler genellikle şu evrakları talep etmektedir: kimlik ve pasaport fotokopisi, ikametgah belgesi, banka hesap bilgileri, yurt dışı seyahat sigortası, otel ve uçak bileti rezervasyonları, biyometrik fotoğraf, pasaport ve başvuru formu.

Vize almak isteyenler çalışma amacıyla bunu yapıyorsa istenilen evraklar artmaktadır. Ek olarak şu evraklar başvuru dosyasında bulunmalıdır: vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ücret bordrosu, hizmet döküm belgesi, işe giriş belgesi ve işveren mektubu.

Schengen vizesi eşi benzeri olmayan bir vize türüdür. Alımı detaylı incelemelere dayanan bir prosedüre bağlıdır. Türlerine göre alım süreci değişebilmekle birlikte ortalama süre 20 ile 30 gün arasında değişmektedir. Bununla birlikte sahiplerine bir çok sosyal hak tanıyan D tipi vizeyi alabilmek için bu süreç daha da uzamaktadır. Bölge dahilindeki ülkelerde akrabaları olanlar ya da vize başvuru firmalarından profesyonel hizmet alanlar için alım süreci daha da kısalabilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
2 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Schengen Vize Ücretlerine bu yazımızdan […]

[…] İngiltere Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Güncel Schengen Vize Ücretlerine de bu yazımızdan […]