Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Çek Cumhuriyeti vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Çek Cumhuriyeti vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 15 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Gerekli Evraklar

 1. Dilekçe  (Şirketin antetli kağıdına işveren tarafından, ingilizce ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır)
 2. Pasaport (Seyahat sonrası en az altı ay geçerliliği olan)
 3. İki adet Biometrik fotoğraf (güncel, 35 x 45 mm ölçülerinde )
 4. Banka hesap özeti (son 3 aylık banka hesap hareketliliği içeren, en az 3000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 5. Kimlik Fotokopisi, Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Sahiplerinin Mesleki Durumuna Göre Ek Olarak Hazırlanması  Evraklar

Şirket Sahipleri

 1. SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 2. Güncel tarihli şirket belgeleri (Orjinal faaliyet belgesi, Sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 3. Şirkete ait banka hesap özeti (son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren, en az 3000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birllikte)

Şirket Çalışanları

 1. SGK Hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi
 2. Güncel tarihli şirket belgeleri (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 3. Maaş bordrosu (son üç aylık, ıslak imza ve kaşeli)

Devlet Memurları

 1. Çalışma ve İzin Belgesi (kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alınmış)
 2. Görev Kimlik Kartı Fotokopisi
 3. Maaş Bordrosu (son üç aylık, ıslak İmza ve kaşeli olmalıdır)

Emekliler

 1. Emekli olan kurumdan alınmış yazı (güncel tarihli orjinal belge olmalıdır)
 2. Emeklilik cüzdanı fotokopisi

Öğrenciler

 1. Öğrenci Belgesi
 2. Muvafakatname ( Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 6 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatname aslı)

Ev Hanımları

 1. Sponsor olacak kişiye ait banka hesap özeti (son üç aylık olan, en az 3000 TL bakiyesi olan, kaşe ıslak imza, banka imza sirküleri ile birlikte)
 2. Sponsor olacak kişiye ait işyeri belgeleri (faaliyet belgesi, sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri)
 3. Vize talep dilekçesi (sponsor kişi tarafından konsolosluğu hitaben yazılmış dilekçede sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmelidir)

Not: Ev hanımları için sponsor olacak kişiler Devlet Memuru İse; bağlı bulunduğu kurumdan mühür ve ıslak imzalı görev yazısı veya çalıştığına dair belge ve maaş bordrosu ibraz etmelidir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvuru Formları

Çek Cumhuriyetinde turistik olarak yapılacak olan ziyaretlerde doldurmanız gereken vize ile ilgili formlar aşağıdadır. Turistik vize formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Çek Cumhuriteti Turistik Vize Dilekçesi

 Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

 

Çek Cumhuriyeti turistik Schengen vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Schengen bölgesinde yer alan İsveç, Avusturya, İsviçre, Belçika, İspanya, Danimarka, Fransa, Estonya, Almanya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Litvanya, Polonya, Slovakya, Hollanda, İzlanda, Malta, , Portekiz, Letonya, Yunanistan, Norveç, Slovenya. Schengen vizeniz çok girişli ise Çek Cumhuriyeti’nden sonra Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edebilirsiniz.

Finlandiya veya Avusturya’ya gitmek için Çek Cumhuriyeti turistik vizesi başvurusu yapabilir miyim?

En uzun süre kalacağınız Schengen ülkesi hangi ülke ise o ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız doğru olacaktır. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi ile Almanya veya Finlandiya’ya veya Fransa’ya seyahat edebilirsiniz. Ancak vizenizi doğru kullanarak sonraki vize başvurunuzda sorun yaşamamanız için ilk girişinizi Çek Cumhuriyeti’nden yapmanızı tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde tek girişli vize ile çok girişli vizenin farkı nedir?

Tek girişli Çek Cumhuriyeti vizesi ile Schengen bölgesine tek giriş hakkınız olur ve Schengen sınırlarından ayrıldıktan sonra kalış süreniz yeterli olsa bile vize geçerliliğini kaybeder. Çok girişli vize ile daha fazla giriş yapabilirsiniz ancak kalış sürenizin de yeterli olması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurumu benim yerime başkası yapabilir mi?

Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzu yetki yazısı verdiğiniz kurum ve şahıslar aracılığı ile yapabilirsiniz. Dataglobal Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinizi sizin adınıza yapma yetkinliğine sahip bir danışmanlık firmasıdır. Dataglobal Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurunuzu sizin yerinize gerçekleştirebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti turistik vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti turistik vizesinin çıkış süresi ortalama 7 iş günüdür ancak konsolosluğun ek evrak talebi olabilir. Bu gibi istisnai durumların dikkate alınarak işlemlerin 15 gün önceden başlatılması tavsiye olunur. Başvurudan önce ayrıca Konsolosluğun randevu yoğunluğu da kontrol edilmelidir. Dataglobal Çek Cumhuriyeti turistik vize işlemlerinin her aşamasında başvuru sahiplerine destek vermektedir.

Çek Cumhuriyeti turistik vize ücreti ne kadar?

Çek Cumhuriyeti turistik vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşmaktadır. Dataglobal’i arayarak güncel vize ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Başvuru reddedildi takdirde vize ücretlerinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

Add comment