Çin Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal Çin Vize Servisine Hoşgeldiniz.

Çin konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Çin Vizesi

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olan Çin, Doğu Asya’da yerini almış üniter egemen bir devlettir. Çin’e kişiler oturum, aile birleşimi, çalışma, öğrenim görme gibi uzun konaklama gerektiren seyahatlerde bulunabilmektedir. Bunun dışında turistik, aile, arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitimler vb. kısa süreli konaklamayı gerektiren seyahatlerde de bulunabilmektedirler. Çin’e yapılacak tüm bu seyahatlerde, ülkeye giriş – çıkışların sağlanabilmesi için Çin Vizesi alımı muhakkak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin vizesi başvurularının, doğrudan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Bu anlamda Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu başvuruları İstanbul’da Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:30 ile 12:30 arası almaktadır. Bu gün ve tarihlerde başvuru yapılması gerekmektedir.

Çin Vizesi 2023 Başvuruları

Çin Vizesi 2023 Yılı Çin Fuar Takvimi, Resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, her sene birbirinden çeşitli fuarlar düzenlemektedir. Bu fuarlar belli sektörleri kapsayacağı gibi, tüm sektörleri kapsayan fuarlar da organize edilmektedir. Fuarlar genellikle Guangzhou şehrinde yapılmaktadır.

Bu fuarlara katılmak isteyen kişilerin, vize başvurularının yapılması için, kişiye fuar organizatör firması ya da Çin’de bulunan bir şirket tarafından gönderilmiş, fuar katılım davetiyesi olmalıdır. Davetiyenin resmi ve barkodlu olması, gönderici tarafından belediyeden alınmış olması gerekmektedir.

Kanton Fuarı

Uzak Doğu ve Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı, Dünyanın en büyük 3 ticaret fuarı arasındadır. 1957 yılından bu yana İlkbahar ve Sonbahar sezonları olacak şekilde yılda iki kez düzenlenmeye devam etmiştir.

2023 Kanton Fuarı Tarihleri

Her oturumda (Bahar, Güz) 3 farklı aşama bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Aşama Elektrik, elektronik ürünleri, inşaat malzemeleri ve endüstriyel ürünleri göstermektedir.
  2. Aşama Ev eşyaları, seramikler, tüketim malları, ev dekorasyonu, hediyeler, oyuncaklar, kozmetik ve mobilya gibi ürünleri göstermektedir.
  3. Aşama Giyim, ayakkabı, çanta, yiyecek ve ilaç vb. ürünleri göstermektedir

Kanton Fuarı 2020 Bahar Oturumu Tarihleri

  1. Aşama 15 – 19 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
  2. Aşama 23 – 27 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
  3. Aşama 1 – 5 Mayıs 2020 | 09:30 – 18:00

Kanton Fuarı 2020 Güz Oturumu Tarihleri

  1. Aşama 15 – 19 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
  2. Aşama 23 – 27 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
  3. Aşama 31 Ekim – 4 Kasım 2020 | 09:30 – 18:00

Çin Halk Cumhuriyeti’ne çeşitli sebeplerle seyahat edilmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler vizeden muaftırlar. Fakat Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Çin’e seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir. Çin Vizesi başvuruları için öncelikle randevu alınması gerekmektedir.

Randevu günü ve saatinde istenen evraklar ve Çin Vizesi Ücreti 2023 senesi için belirlenmiş tutarla birlikte kişinin orada bulunması gerekmektedir. Burada kişinin parmak izi alınacaktır. 01/01/2018 tarihinden itibaren parmak izi verenlerin parmak izleri 5 yıl geçerli olduğundan tekrar parmak izi vermesine gerek görülmemektedir. Bunun yanı sıra, Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportlarına sahip kişiler, parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar ve 14 yaşından küçük ya da 70 yaşından büyük olanlar parmak izinden muaftırlar.

Vize başvurunuz 7 iş gününde değerlendirilip sonuçlanmaktadır.  Çin Vizesi Ekspress Servisi ile ekstra 25$ ödenerek başvuru sürecinin hızlandırılması mümkündür. Çin Ekspress Servisi ile birlikte Çin Vize Başvurusu 4 günde değerlendirilip, sonuçlanmaktadır. Başvuru reddedildiği takdirde para iadesi gerçekleşmemektedir.

Add comment