Vize İşlemleri

Vize İşlemleri hakkında detaylı bilgiler.

Vize İşlemleri

Yurtdışına seyahat etmek isteyen kişiler gidecekleri ülkenin vize koşullarını kontrol ederek seyahat planlarına göre vize işlemleri gerçekleştirmelidir. 2018 yılı itibariyle T.C. vatandaşları 105 ülkeye vizesiz seyahat edebilmekte, bazı ülkelerde kapı vizesi ile giriş yapabilmektedirler. Bu ülkelerin dışındaki ülkelere seyahat edebilmek için ülkeni vize uygulaması hakkında bilgi alınması gerekir. Vizeyle veya vizesiz seyahat etseniz bile pasaportunuzun mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Yurtdışı vizesi nasıl alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap geçerli bir pasaportunuz varsa, gerekli evrakları hazırladıktan sonra ilgili ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Pasaportunuzun seyahat sonrası geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin İtalya vizesi veya İspanya vizesi başvurusu yapacaksanız pasaportunuzun geçerlilik süresi vize bitiş tarihi itibariyle 3 aydır. Bu özelliğe ilaveten pasaportunuzun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması vize etiketinin işlenebileceği en az 2 boş sayfası olması, yıpranmış olmaması ve içindeki bilgilerin okunabilir durumda olması gerekir. Küba vizesi, Dubai Vizesi, Meksika vizesi gibi vizeler pasaporta etiket olarak işlenmezler ve ülkeye giriş belgesi şeklinde verilirler ancak ülkeye vardığınızda ülkeye girdiğinizi belgeleyen giriş damgası pasaporta işlenmektedir. Ayrıca başvuru aşamasında da pasaportunuzun kimlik bilgileri kısmında pasaportunuzu ne süre ile geçerli olduğu bilgisi yer almaktadır. Bu kritere uymayan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmeyebilir dahası ret alabilirsiniz.

Yurtdışı vize işlemleri ülkelerin konsolosluklarına, başkonsolosluklarına, büyükelçiliklerine, diplomatik misyonlarına yapılmaktadır. Vizenin sonucuna ve ne kadar süreyle verileceğine karar veren bu kurumlardır. Bununla birlikte birçok konsolosluk vize müracaatlarını vize başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedirler. Evraklarınız hazırlandıktan sonra vize randevusu ülkenin vize uygulamasına bağlı olarak konsoloslukta veya başvuru merkezinde gerçekleşir. Vize merkezleri gerekli evrakların kabul edildiği kabul noktalarıdır ve evraklar vize randevusunda teslim alınır. Eğer konsolosluk parmak izi alınmasını talep ediyorsa biyometrik veri ibrazı da bu merkezlerde yapılmaktadır. Ülkenin vize uygulaması mülakat gerektiriyorsa mülakatlar konsoloslukta yapılmaktadır.

Geçerli pasaportunuz varsa seyahatinizin amacına göre gerekli evrakları hazırlamanı gerekecektir. İsviçre vizesi gibi Schengen statüsündeki vizelerde seyahat amacıyla bağlantılı olarak sosyal durumunuza veya mesleğinize uygun evrakları hazırlamanız gerekecektir. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, iş yeri sahiplerinin, öğrencilerin, ev hanımlarının, emeklilerin hazırlamaları gereken evraklar birbirinden farklılıklar içerebilmektedir ancak Schengen ülkeleri dışındaki ülkelerin konsoloslukları sadece seyahat amacınıza yani turistik veya ticari vize başvuru türüne evrakları hazırlamanızı talep edebiliyorlar. Schengen üyesi devletlerin konsoloslukları her ne kadar birbirine benzer evraklar talep etseler de yine de farklılıklar içermektedirler. Örneğin İtalya vizesi işlemlerinde ticari ve arkadaş ziyareti vize başvurularında İtalyanca olan ve hazır bir formatı olan davetiye formları talep edilmektedir.

Genel olarak yurtdışı vize işlemleri ve başvurularında geçerli pasaport, fotoğraf (biyometrik özellikte), şirket evrakları (faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası vb.) banka hesap dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, vize talep dilekçesi ve vize başvuru formu talep edilen evraklar arasındadır ancak bu belgeler ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Vize başvuru formu hemen her konsolosluk tarafından talep edilir ve ülkeye özel olarak hazırlanmış formlardır. Vize başvuru formunda verdiğinizi bilgiler, sunduğunuz vize evrakları ile bütünlük içinde olmalıdır.

Vize başvurusunda sunduğunuz evrakların güncel olması gerekmektedir ve ayrıca belirtmek gerekir ki bu evraklar sizin Türkiye’ye geri dönüşünüzü konsolosluğa taahhüt ettiğiniz belgeler niteliği taşır. Özellikle banka hesap dökümlerinizin ve taşınmaz mallarınızın, Türkiye’deki aile ve sosyal bağlarınızın güçlü olması vizenin sonucuna pozitif etki eden unsurlardır.

Yurtdışı için özellikle ilk kez vize başvurusu yapanların dikkat etmesi gerektiğini belirtmemiz gerek. Aldığınız vize retleri sonraki başvurularınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle vize işlemlerinde uzman bir vize danışmanlık firmasından destek almanızı öneririz.

Bir ülkenin vizesini almış olmanız ülkeye giriş yapacağınızın garantisini vermemektedir. Sınır kontrol noktalarında gerekçeli olarak ülkeye girişi yapabilirsiniz. Burada sınır kontrol görevlilerinin de yetkisi bulunmaktadır. Bu nedenle işinizi sağlama almak için otel rezervasyonlarınızın fotokopisini ve geri dönüş uçak biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Birden fazla ülke ziyaret edecekseniz seyahat planınızı doğrulayan rezervasyonların fotokopilerini yanınızda bulunması yararlı olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: