Avusturya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya Vizesi

İletişim

İstanbul
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

Ankara
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

İzmir
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

Bursa
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

Antalya
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

Gaziantep
+90 (212) 963 61 01
info@dataglobal.com.tr

Avusturya Vizesi

Avusturya Cumhuriyeti olarak da bilinen Avusturya, Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Denize kıyısı bulunmamakta ve dokuz eyaletten oluşmaktadır. Kişiler buraya çoğunlukla kültürel seyahatlerde bulunmak amacıyla gitseler de, Avusturya’ya çalışma, öğrenim, aile ziyareti, staj, dil okulu ve benzer amaçlı seyahatlerde de bulunabilmektedirler. Tüm bu seyahatler için Avusturya Cumhuriyeti, ülkeye girişlerde vize istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vizeden muafken, bunun dışında AB ülkelerinde ya da İsviçre’de oturumu olan vatandaşlar da vizeden muaf tutulmuştur. Fakat umumi pasaport sahiplerinin Avusturya ziyaretleri için Avusturya vizesi almaları zorunludur. Aksi takdirde ülkeye giriş yapılamayacaktır.

Avusturya Turistik Vize

Avusturya’ya yapılan turistik amaçlı seyahatlerde Avusturya Turistik Vize de umumi pasaport sahipleri için gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlara sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli Avusturya Turistik Vize den da muaf tutulmaktadır. Bu kısa süreli seyahatler 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri ifade etmektedir. Avusturya turistik seyahatleriniz için Avusturya Konsolosluğu’nun Avusturya Turistik Vize başvuruları için gerekli kıldığı evrakların hazırlanması başvuruda sunulması gerekmektedir. Avusturya vizesi için gerekli temel evrakları yazının devamında bulabileceğiniz gibi durumunuza uygun ek evraklara da yazının devamında yer verilmiştir. Durumunuza uygun evrak listesinin çıkarılması, bunların takibi, başvuru formu dolumu, randevu alımı gibi her türlü vize hizmetleriniz DataGlobal Vize Hizmetleri ofisimizde sizin adınıza yapılmaktadır.

Avusturya Ticari Vize

Avusturya’ya yapılan iş görüşmeleri, konferans, fuar katımları ve yatırım gibi ticari amaçlarla yapılan tüm seyahatler Avusturya Ticari Vize statüsüne girmektedir. Avusturya Ticari Vize gereklilikleri Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Avrupa Ticari Vize ek olarak sunulması gereken evrakların, ticari amacı kanıtlar nitelikte olması gerekmektedir. Planlanan seyahat konferans ya da fuar ise, bir davetiye, katılım ya da giriş belgesi olabilmektedir. Ya da Avusturya’da bir şirketten davet edildiyseniz, davet mektubu muhakkak Avusturya Konsolosluğu’na sunulmalıdır. Bu davet mektubunda, davet eden kişinin kişisel bilgileri, çalışma bilgileri, iletişim bilgileri; başvuran kişinin de iletişim bilgileri, kişisel bilgileri, Türkiye’de çalıştığı şirket ve pozisyonu, seyahat amacı, masrafların kim tarafından karşılanacağı, konaklama sağlanıp sağlanmadığı vb. tüm detaylar eklenmesi gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri kısa süreli ticari seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Kısa süreli seyahatlerden bahsedilmek istenen 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılacak olan seyahatlerdir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya’da ikamet eden aile bireyleri, akraba, arkadaş vb. bulunuyorsa ve bu kişileri ziyaret etmek için Avusturya’ya gidilecekse Avusturya Aile Ziyareti Vizesi bulunması gerekmektedir. Avusturya Aile Ziyareti Vizesi gereklilikleri de diğer vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Ziyaret edilecek kişi tarafından davet gönderilmesi gerekmektedir. Bu davet mektubunda ziyaret edenin, kişisel bilgileri, iletişim, oturum bilgileri ile ziyaret edecek kişinin, kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat süresi, konaklama imkânları, masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yer alması gerekmektedir. Bu davetiye, davet gönderen kişinin bulunduğu bölge belediyelerinden alınması gerekmektedir. Bu davetiyede elektronik davetiye ID numarası bulunması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri, Avusturya aile ziyaretlerinde de kısa süreli vizeden muaftırlar.

Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya öğrenci vizesi eğitim amaçlı seyahatler için alınması gerekn vize türüdür. Avusturya Konsolosluğu tarafından Avusturya Öğrenci Vizesi gereklilikleri belirtilmiştir. Bu doğrultuda, eğitim görülecek dil okulu ya da başka herhangi bir eğitim kurumundan, orada eğitim görüleceğine dair bir yazı, vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Bu yazıda, kurs ücretlerinin ödendiğine dair dekontlar, ders saatleri, başvuruda bulunan kişinin kişisel bilgileri vb. durumların eklenmesi gerekmektedir. Bunun dışında eğitim görülecek kurumun adres bilgileri, imza ve kaşelerinin bulunması gerekmektedir. Kişinin 180 gün içerisinde 90 günden daha uzun konaklaması gerekiyorsa D tipi ulusal vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde, öğrenci vizesi almalarına gerek yoktur. Fakat 180 gün içerisinde 90 günden fazla konaklamaları gerektiğinde ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avusturya Staj Vize

Avusturya’da staj yapmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü, Avusturya staj vizesidir. Avusturya’da kısa süreli staj yapmak isteyen vatandaşların geçerli bir Avusturya Staj Vizesi bulunması gerekiyorken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılacak staj uygulamalarında vizeden muaf tutulmaktadır. Ancak 180 gün içerisinde 90 günden uzun konaklamayı gerektiren staj uygulamalarında Avusturya Ulusal Vize alınması gerekmektedir. Aşağıdaki listede Avusturya staj Vizesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Bunlar temel evraklara ek olarak istenmekte olan bilgilerdir.

 • AB programlarıyla yapılacak olan stajlar için: Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden staj göreceklerine dair belge istenmektedir.
 • Uluslararası değişim programlarıyla yapılacak olan stajlar için: aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı.

Avusturya Erasmus Vizesi

Erasmus AB Kapsamında uygulanmaya başlanmış bir öğrenim hareketliliği programıdır. Bu programdan öğrencilerin yararlanabileceği gibi, akademik üyelerin yararlanması da söz konusudur. Avusturya Erasmus programıyle kişiler, hem yabancı dillerini geliştirmekte, hem kültürel anlamda hem de özgeçmişlerine katkı sağlamaktadırlar. Avusturya Erasmus Vizesi senesinde gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Avusturya Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • AT 11 belgesi sunamayan kişiler için sağlık sigortası poliçesi
 • Sponsor taahhütnamesi

Avusturya Transit Vize

Avusturya transit vize, Avusturya’dan Schengen dışı bir ülkeye geçilecekse alınma zorunluluğu bulunan bir vize türüdür. Avusturya Schengen bölgesine dahil olduğu için diğer Schengen bölgelerine Avusturya’dan yapılacak girişler için transit vize gerekmemekle birlikte, geçerli bir Avusturya Schengen vizesi yeterli olmaktadır. Avusturya Transit Vize gereklilikleri Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Geçiş yapılacak ülkeye ait vize ya da oturum belgesi ve uçak rezervasyonu gerekmektedir.

Tüm Schengen ülkeleri: Belçika, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İsviçre, İsveç, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Portekiz, İzlanda, Malta, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Lihtenştayn

Avusturya Şoför Vizesi

Avusturya Şoför Vizesi uzun yol şoförlerinin, nakliyecilerin Avusturya'ya giriş yapmaları için alması gereken vize türüdür. Avusturya Şoför Vizesi gereklilikleri Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Aşağıda belirtilen ek evraklar listesi dikkate alınarak Avusturya Şoför Vizesi başvurusu yapılmaktadır.

 • Davet Yazısı (İmzalayan yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi de davete eklenmelidir.)
 • Vize Talep Dilekçesi: Şirket tarafından antetli kağıda İngilizce ve Almanca olarak hazırlanmalıdır. Burada seyahate ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Seyahat amacı, seyahat süresi, konaklanacak yerin belirtilmesi ve masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe bulunması gerekmektedir. Dilekçenin sonunda yetkili kişinin adı, soyadı, imza ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.
 • Noter Onaylı İş Sözleşmesi (Sosyal kuruma bağlı çalışmayan kişiler için)
 • Şoförün AB ülkelerine giriş ve çıkışını beyan eden evrak
 • Ehliyet
 • C2 / L2 Belgesi (İhracat Lisansı)

Avusturya Vizesi İçin Gereli Evraklar

 • Başvuru Formu
 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Bileti
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€ ‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • AvusturyaVize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

SSK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bağ-kurlular için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Antetli Kağıda Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • İş yeri Evrakları (Limited ve anonim şirketleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklığı gösterir ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Şahıs Firmaları için faaliyet belgesi ve sicil gazetesi zorunlu değildir fakat bir meslek odasına üyeliği varsa oda kayıt belgesi sunulmalıdır.)
 • 4B Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya Vize Başvuru Formu düzenlenmiş haliyle, Avusturya vize başvurularınızda doldurulması muhakkak mecburiyeti bulunan bir formdur. Bu formda vize başvurusunda bulunacak kişinin kişisel, çalışma bilgileri, iletişim seyahatine ait bilgiler bulunmaktadır. Form doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı ve imza kısımlarının muhakkak imzalanması gerekmektedir. Formdaki ilgili bölümlerin, hazırlanan evraklarla uyumlu doldurulması gerekmektedir. Bahsedilen bu bilgiler, güncel durumunuzu yansıtmalı ve boş bırakılmamalıdır. Form doldurma işlemi başvurunuz açısından önemli olmakla birlikte, eksik ya da güncel olmayan bilgilerin, başvuruyu olumsuz etkileyeceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya seyahatlerinde bulunacak kişiler için Avusturya Vizesi Nasıl Alınır gereklilikler nelerdir vb. sorular merak konusudur. Avusturya seyahatlerinde bulunacak bordo pasaport sahiplerinin öncelikle seyahat tarihlerine uygun randevu tarihi belirlemeleri gerekmektedir. Bunun için Avusturya Vizesi çıkış süresi ve Avusturya Konsolosluğu izinli günleri göz önünde bulundurulmalı ve randevu uygunluğu kontrol edilmelidir. Tüm bu randevu takibi tarafımızdan yapılmaktadır.

Randevu gününe kadar gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Evrakların güncel olmasına ve eksik evrak bulunmamasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Evraklar randevu gününde yanınızda bulunmalıdır. Randevu günü Avusturya vizesi için parmak iziniz alınacaktır. Daha önceden Schengen vizesi için parmak iziniz alındıysa şu yönlendirmeleri okuyunuz. 25/09/2014 tarihi itibariyle parmak izi vermiş kişilerin biyometrik verileri 5 sene boyunca geçerlidir. Parmak izi geçerliliği bulunan kişilerin şahsen randevuya gelmeleri gerekmemektedir.

Tüm randevu işlemleri, başvuru formu dolumu ve evraklarınızın takibi gibi işlemler tarafımızdan yapılmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x