Bulgaristan Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya da Türkiye’de oturum izni olan kişilerin, Bulgaristan seyahatlerinde, Bulgaristan’a giriş amaçlı kullandıkları vize Bulgaristan Vizesi ’dir. Kişi Bulgaristan’da 90 güne kadar kalacaksa, kısa süreli vize başvurusunda bulunmalı, 90 günü aşan seyahatler için uzun süreli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Çok girişli ve geçerli bir Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilmektedir. Fakat bu vizenin geçerlilik tarihleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Schengen ülkeleri şu şekildedir: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti

bulgaristan vizesi

Bulgaristan Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet etmekte olan kişilerin Bulgaristan’a turistik amaçlı seyahatlerinde başvuru yapılması gereken vize türü Bulgaristan Turistik Vizedir. Bu vize 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Bulgaristan Turistik Vize gereklilikleri yazının devamında bulunan Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar listesinde bulunmaktadır. Kişinin statüsüne göre istenen evraklar değişebilmekle birlikte, Bulgaristan Konsolosluğu ek evrak da talep edebilmektedir. 18 yaşından küçük bireylerin anne – baba tarafından verilmiş noter onaylı muvaffakatname ile başvuru yapması gerekmektedir.

Evraklar hakkında detaylı bilgi almak için 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından bizi arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin adınıza hazırlanmış gerekli evrak listesi mail ile tarafınıza bildirilecektir. Yapılan görüşmelerden, E-posta ve SMS bilgilendirmelerinden ücret talep edilmemektedir.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize, kişilerin ticari, mesleki faaliyet amaçlarıyla Bulgaristan’a girişine izin verilen bir vize türüdür. Bahsedilen ticari ya da mesleki faaliyet, iş görüşmesi, toplantı, fuar, konferans katılımı vb. faaliyetler olabilmektedir. 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar konaklama imkanı tanıyabilmektedir. 90 günü aşacak ticari seyahatler için Ulusal Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ulusal Vize Başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Bu vize için mesleki amacı kanıtlayan nitelikteki belgeler vize başvurusunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize için gereken ek evraklar şu şekildedir:

 1. Ticari Davetiye (Bulgaristan Yabancılar Şubesi’nin onayı olmalı)
 2. Bulgaristan iş ilişkilerini kanıtlar nitelikte belgeler
 3. Fuar için gidilecekse katılım belgesi vb. belgeler

Bulgaristan Şoför Vizesi

Bu vize kategorisi, uzun yol şoförleri, nakliye, tır şoförleri, kargo ve yolcu taşımacılığı için geçerlidir. Bulgaristan’a bu amaçlarla giriş yapılacaksa Bulgaristan Şoför Vizesi alınması gerekmektedir. Bulgaristan Şoför Vizesi gereklilikleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Bu kategoriden vize başvuru yapacak başvuru sahibinin, evrakları bu amacı kanıtlar nitelikte ibraz etmelidir.

Aşağıda listelenen belgeler başvuruda temel evraklara ek olarak sunulmalıdır.

 1. Lojistik şirketlerinin listesi
 2. Ehliyet fotokopisi

Evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluk reddetme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapacak kişilerin Bulgaristan Transit Vize alması gerekmektedir. Bunun için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Bu evraklardan ilki, varış ülkesinin geçerli vizesi olmalıdır. Bunun dışında varsa davetiye eklenmeli, uçak rezervasyonu vb. belgeleri sunması gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

Kişiler Bulgaristan’a aile ziyareti kapsamında da gidebilmektedirler. Bu kapsamda Bulgaristan’da bulunan aile bireyini, akraba ya da arkadaşını ziyaret edecek kişilerin Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesine başvuru yapması gerekmektedir.  Aile Ziyareti Vizesi 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar verilebilmektedir. 90 günü aşan Bulgaristan aile ziyaretlerinde ulusal vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Bu vizede ek olarak Bulgaristan Göçmenlik Bürosundan alınan davetiye ve Aile bağlarının olduğuna dair belgeler sunulması gerekmektedir. İstenen temel evraklar statünüze göre değişmektedir.

Durumunuza ve seyahatinize uygun evrakların belirlenmesi için bizi 0212 963 63 10 numaralı hattan arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, müşteri temsilcilerimiz evraklarınızın istenen şekillerde hazırlanması için memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Bulgaristan Aile birleşimi yapılacaksa, İstanbul’da bu vize tipine yalnızca Bulgaristan vatandaşı eşleri başvuru yapabilmektedir. 18 yaş altı bireyin anne ya da babası Bulgar vatandaşı ise, kişi geçici pasaport PASAVAN için konsolosluğa başvuru yapması gerekmektedir. Bulgar vatandaşlığı çocuk doğduktan sonra alındıysa, çocuğun vize başvurusu yapması gerekmektedir.

1989 tarihi itibariyle göç etmiş kişiler ve çocukları vize başvurusu yapmamaktadır. Bulgar Konsolosluğu’ndan geçici pasaport PASAVAN almaları gerekmektedir. Nüfus Kayıt Örneğinde kişi Bulgaristan doğumluysa vatandaşlık yılı belirtilmelidir.

Ulusal vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu’na hafta içi saat 09:00 ile 12:00 arası yapılmaktadır. Aile birleşimi için gerekli görülen evraklar şu şekildedir.

 1. Pasaport Kopyası
 2. D Vize Başvuru Formu
 3. Biyometrik Fotoğraf
 4. Konaklama ve Geçim Kaynağına İlişkin Evraklar (Yazının devamında detaylı yer verilmiştir.)
 5. 30000 Euro değerinde sağlık sigortası
 6. Bulgaristan’da ikamet eden kişinin oturum belgesi ya da vatandaşlığını gösteren şehadetname
 7. Sabıka Kaydı

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Bulgaristan Çalışma Vizesi

Bulgaristan’da çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Bulgaristan Çalışma Vizesidir. Bulgaristan Çalışma Vizesi Uzun Süreli D Tipi (Ulusal Vize) türünde değerlendirilmektedir. Bu sebeple başvurular Bulgaristan Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Başvurular saat 09:00 ve 12:00 arası yapılabilmektedir. Bu vizeye Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın onayı olan yasal çerçevede çalışacak kişiler başvurmaktadır.

Gerekli Belgeler:

Pasaport

 1. D Tipi Vize Başvuru Formu
 2. Biyometrik Fotoğraf
 3. Konaklama ve geçim evrakları (Yazının devamında detaylı açıklanmıştır.)
 4. Çalışma İzni’nin tasdikli fotokopisi
 5. Seyahat Sağlık Sigortası
 6. Sicil Kaydı / Sabıka Kaydı

Tüm belgeler yeni hazırlanmış ve 3 aydan eski olmamakla birlikte, orjinali ve kopyası eklenmelidir. Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek evrak talep edeceği unutulmamalıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan’a çeşitli eğitim amaçlarıyla gidecek kişilerin başvurması gereken vize türü Bulgaristan Öğrenci Vizesidir. Bu vize ulusal vize, D tipi uzun süreli vizedir. 6 aylık süre içerisinde 90 günü aşmayan konaklamalarda, C tipi kısa süreli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu sebeple başvurunun Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Bulgaristan konsolosluğu bu başvuruları saat 09:00 ile 12:00 arası almaktadır. Örgün eğitim için lisans bölümlerine kabul edilmiş olanlar bu vizeye başvuru yapabilmektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi için Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş temel evraklar yazının devamında bulunan Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar kısmında belirtilmiştir. Bunun dışında sponsor evraklarının, yine bu listede bulunan, emekli, çalışan, devlet memuru vb. statülere uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak; D Vize başvuru Formu, Kabul Belgesi ve varsa Hibe/Burs evraklarının sunulması gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Bulgaristan Oturum Vizesi

Bulgaristan’a oturum amaçlı giriş yapacak kişilerin oturum için izin belgesi almaları gerekmektedir. Bu da Bulgaristan Oturum Vizesi ile mümkün olmaktadır. Bulgaristan Oturum başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından saat 09:00 ile 12:00 arası alınmaktadır. Sürekli oturum için gerekçe sunabilen kişiler ya da sürekli oturumu eşi bulunan kişilerin bu vizeye başvuru yapması gerekmektedir.
Bulgaristan Oturum Vizesi için ek olarak istenen evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve aşağıdaki gibidir:

 1. Eş için, tercümeli ve onaylı Evlilik Cüzdanı
 2. Sürekli oturumu olan kişinin, bulunduğu bölgenin belediyesinden alınmış resmi evlilik kaydı
 3. Sicil / Sabıka Kaydı
 4. İnsan Hakları Projesi (PPÇ) çocuklarının tercüme edilmiş ve onaylanmış doğum belgesi

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır

Bulgaristan vizesi başvurusu için, gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Bu evraklar arasında yazının devamında bahsedilen Bulgaristan Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır. Ulusal vize başvuruları saat 09:00 ve saat 12:00 arası Bulgaristan Konsolosluğu tarafından alınmaktadır. Bu durumda ulusal vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. 6 aylık süre içerisinde 90 günü aşmayacak konaklamalar için Bulgaristan Vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru yapılması için gereken evrakların eksiksiz hazırlandığından emin olmalı ve belirlenen randevu gününde evraklarla birlikte gidilmesi gerekmektedir.

Başvurunuz yapıldıktan sonra Bulgaristan Vizesi  5 – 7 iş gününde çıkmaktadır.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vizesi için gerekli evrak listesi aşağıda belirtilmiştir. Bu evraklar vize başvuruları için Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evrakların eksiksiz ve güncel olması başvurunun olumlu değerlendirilmesi açısından oldukça önemliyken, güncelliği bulunmayan evrak sunulması ya da istenen evrakların eksik olması durumunda başvuru olumsuz değerlendirilecektir. Başvuru 6 aylık sürede 90 günü aşacak konaklamalar için yapılacaksa, Vize başvuru formunun D Tipi doldurulması gerekmektedir.

Evraklar kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, temel evraklar aşağıdaki gibidir. Kişinin durumuna göre istenen ek evraklar da aşağıda listelenmiştir. Konsolosluk bazı durumlarda ek evrak talep edebilmektedir.

Evrakların tespiti için ofisimizi ziyaret edebilir ya da 0212 963 61 10 numaralı hattan bizi arayabilirsiniz. Seyahate ve durumunuza ilişkin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size en uygun evrak listesi e-posta yoluyla tarafınıza iletilecek ve hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

 1. Vize Başvuru Formu
 2. Biyometrik Fotoğraf
 3. Otel Rezervasyonu
 4. Uçak Rezervasyonu
 5. 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 6. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 7. Pasaport
 8. 30000 Euro Değerinde Seyahat Sağlık Sigortası

Çalışanlar İçin Ek Olarak İstenen Evraklar

 1. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 2. Vize Talep Dilekçesi
 3. Vergi Levhası
 4. Ticaret Odası Kaydı ya da Faaliyet Belgesi
 5. İmza Sirküleri
 6. Ticaret Sicil Gazetesi Kopyası

Şirket Sahipleri İçin Ek Olarak İstenen Evraklar

 1. Şirketin Antetli Kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi
 2. Vergi Levhası
 3. Ticaret Odası Kaydı ya da Faaliyet Belgesi
 4. İmza Sirküleri
 5. Ticaret Sicil Gazetesi Kopyası

Çiftçiler İçin Ek Olarak İstenen Evraklar

 1. Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilm iş çiftçi belgesi

Emekliler İçin Ek Olarak İstenen Evraklar

 1. Emekli maaşını kanıtlayan belge
 2. Banka Hesap Özeti ve Emekli Cüzdanı

Öğrenciler İçin Ek Olarak İstenen Evraklar

 1. Öğrenci Belgesi
 2. Sponsor Evrakları

Sponsor Evrakları için şirket sahibi, çalışan, emekli durumlarını göz önünde bulundurarak yukarıdaki evraklar hazırlanmalıdır.

Bulgaristan Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

18 yaş altı birey başvuruları için noter tasdikli anne - baba muvafakat namesi gerekmektedir.

Bütün belgeler güncel olmalı ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Gerektiğinde Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek belge talep ettiği ve ulusal vize başvurularında gerekirse mülakat yapıldığı unutulmamalıdır.

Konsolosluk hiçbir açıklama yapmadan vize reddine karar verme yetkisine sahiptir. Vizenin olumsuz değerlendirilmesi durumunda yapılan ödemelerin iadesi olmamaktadır. Bu sebeple başvuruda gerekli ve destekleyici evrakların istenen koşullarda hazırlanmış olması oldukça önemlidir.

Yukarıda da bahsedilen gibi;

Bulgaristan Aile birleşimi yapılacaksa, İstanbul’da bu vize tipine yalnızca Bulgaristan vatandaşı eşleri başvuru yapabilmektedir. 18 yaş altı bireyin anne ya da babası Bulgar vatandaşı ise, kişi geçici pasaport PASAVAN için konsolosluğa başvuru yapması gerekmektedir. Bulgar vatandaşlığı çocuk doğduktan sonra alındıysa, çocuğun vize başvurusu yapması gerekmektedir. 1989 tarihi itibariyle göç etmiş kişiler ve çocukları vize başvurusu yapmamaktadır. Bulgar Konsolosluğu’ndan geçici pasaport PASAVAN almaları gerekmektedir. Nüfus Kayıt Örneğinde kişi Bulgaristan doğumluysa vatandaşlık yılı belirtilmelidir.

Tüm bunların dışında, seyahatinizde sunduğunuz bilgilerin tutarlı olması oldukça önemlidir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x