Bulgaristan Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya da Türkiye’de oturum izni olan kişilerin, Bulgaristan seyahatlerinde, Bulgaristan’a giriş amaçlı kullandıkları vize Bulgaristan Vizesi ’dir. Kişi Bulgaristan’da 90 güne kadar kalacaksa, kısa süreli vize başvurusunda bulunmalı, 90 günü aşan seyahatler için uzun süreli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Çok girişli ve geçerli bir Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilmektedir. Fakat bu vizenin geçerlilik tarihleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Schengen ülkeleri şu şekildedir: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti

Bulgaristan Vizesi, Bulgaristan ülkesi, Avrupa Birliğinin 2007 yılında üyesi olmasına rağmen henüz Schengen Bölgesine dahil edilmemiş olup ülkeye girişlerde Bulgaristan Vizesi talep etmektedir. Bu sebepten dolayı Bulgaristan Vizesi ni aldığınızda diğer Schengen ülkelerine bu vizeniz ile giriş yapamamak tasınız. Ancak Bulgaristan otoritelerinin kabul ettiği bazı Schengen ülkelerinden alınan Schengen vizeleri ile Bulgaristan'a giriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Fakat seyahat etmeden önce sahip olduğunuz Schengen Vizenizin kabul edilip edilmediğinizi iyi araştırmanız gerekmektedir.

Bulgaristan'ın tarihsel arka planına baktığımız zaman aslında iki defa faklı ideolojik yapılar altında Bulgar devleti olarak kurulduğunu ve ülke sınırları dahilinde geçmişten günümüze kadar olan süre içinde birçok etnik kökenli millet yapısını barındırdığını görmekteyiz. Bulgaristan cumhuriyet şekli altında yönetimi gerçekleştiren, bir balkan ülkesidir.

Türkiye ile de güneydoğu sınırı bulunan ülke, tarihsel arka planı ve kültürel geçmişiyle gezilip, görülmesi gereken yerlerden biridir. Avrupa'nın en büyük 16. ülkesi olan jeopolitik konumu sebebiyle de dağlık alanlarının yüksekliğinden dolayı Doğu Avrupa'nın en yüksek konumunda yer almaktadır.

Tarihsel geçmişinde; Trakya, roma ve yunan izlerini taşıyan ve bu kültür bileşimlerini bünyesinde barındıran Bulgaristan, bu hususta olan etkileşim izlerini, anılarını günümüzde hala muhafaza etmekte ve korumaktadır. Bu sayede turistik gezi veya yerleşim yeri için mükemmel ülkelerden biri olan Bulgaristan'a vize işlemleri de oldukça kolay yollar üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bulgaristan sınırlarına girmek veya ülke içerisinde çıkmak için kullanılan Bulgar vizesi günümüz koşulları altında kolay ve hızlı gelişen bir hizmet süreciyle elde edilebilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet etmekte olan kişilerin Bulgaristan’a turistik amaçlı seyahatlerinde başvuru yapılması gereken vize türü Bulgaristan Turistik Vizedir. Bu vize 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Bulgaristan Turistik Vize gereklilikleri yazının devamında bulunan Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar listesinde bulunmaktadır. Kişinin statüsüne göre istenen evraklar değişebilmekle birlikte, Bulgaristan Konsolosluğu ek evrak da talep edebilmektedir. 18 yaşından küçük bireylerin anne – baba tarafından verilmiş noter onaylı muvaffakatname ile başvuru yapması gerekmektedir.

Evraklar hakkında detaylı bilgi almak için 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından bizi arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin adınıza hazırlanmış gerekli evrak listesi mail ile tarafınıza bildirilecektir. Yapılan görüşmelerden, E-posta ve SMS bilgilendirmelerinden ücret talep edilmemektedir.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize, kişilerin ticari, mesleki faaliyet amaçlarıyla Bulgaristan’a girişine izin verilen bir vize türüdür. Bahsedilen ticari ya da mesleki faaliyet, iş görüşmesi, toplantı, fuar, konferans katılımı vb. faaliyetler olabilmektedir. 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar konaklama imkanı tanıyabilmektedir. 90 günü aşacak ticari seyahatler için Ulusal Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ulusal Vize Başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Bu vize için mesleki amacı kanıtlayan nitelikteki belgeler vize başvurusunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize için gereken ek evraklar şu şekildedir:

 1. Ticari Davetiye (Bulgaristan Yabancılar Şubesi’nin onayı olmalı)
 2. Bulgaristan iş ilişkilerini kanıtlar nitelikte belgeler
 3. Fuar için gidilecekse katılım belgesi vb. belgeler

Bulgaristan Şoför Vizesi

Bu vize kategorisi, uzun yol şoförleri, nakliye, tır şoförleri, kargo ve yolcu taşımacılığı için geçerlidir. Bulgaristan’a bu amaçlarla giriş yapılacaksa Bulgaristan Şoför Vizesi alınması gerekmektedir. Bulgaristan Şoför Vizesi gereklilikleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Bu kategoriden vize başvuru yapacak başvuru sahibinin, evrakları bu amacı kanıtlar nitelikte ibraz etmelidir.

Aşağıda listelenen belgeler başvuruda temel evraklara ek olarak sunulmalıdır.

 1. Lojistik şirketlerinin listesi
 2. Ehliyet fotokopisi

Evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluk reddetme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapacak kişilerin Bulgaristan Transit Vize alması gerekmektedir. Bunun için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Bu evraklardan ilki, varış ülkesinin geçerli vizesi olmalıdır. Bunun dışında varsa davetiye eklenmeli, uçak rezervasyonu vb. belgeleri sunması gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

Kişiler Bulgaristan’a aile ziyareti kapsamında da gidebilmektedirler. Bu kapsamda Bulgaristan’da bulunan aile bireyini, akraba ya da arkadaşını ziyaret edecek kişilerin Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesine başvuru yapması gerekmektedir.  Aile Ziyareti Vizesi 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar verilebilmektedir. 90 günü aşan Bulgaristan aile ziyaretlerinde ulusal vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Bu vizede ek olarak Bulgaristan Göçmenlik Bürosundan alınan davetiye ve Aile bağlarının olduğuna dair belgeler sunulması gerekmektedir. İstenen temel evraklar statünüze göre değişmektedir.

Durumunuza ve seyahatinize uygun evrakların belirlenmesi için bizi 0212 963 63 10 numaralı hattan arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, müşteri temsilcilerimiz evraklarınızın istenen şekillerde hazırlanması için memnuniyetle yardımcı olacaktır.

Bulgaristan Aile birleşimi yapılacaksa, İstanbul’da bu vize tipine yalnızca Bulgaristan vatandaşı eşleri başvuru yapabilmektedir. 18 yaş altı bireyin anne ya da babası Bulgar vatandaşı ise, kişi geçici pasaport PASAVAN için konsolosluğa başvuru yapması gerekmektedir. Bulgar vatandaşlığı çocuk doğduktan sonra alındıysa, çocuğun vize başvurusu yapması gerekmektedir.

1989 tarihi itibariyle göç etmiş kişiler ve çocukları vize başvurusu yapmamaktadır. Bulgar Konsolosluğu’ndan geçici pasaport PASAVAN almaları gerekmektedir. Nüfus Kayıt Örneğinde kişi Bulgaristan doğumluysa vatandaşlık yılı belirtilmelidir.

Ulusal vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu’na hafta içi saat 09:00 ile 12:00 arası yapılmaktadır. Aile birleşimi için gerekli görülen evraklar şu şekildedir.

 1. Pasaport Kopyası
 2. D Vize Başvuru Formu
 3. Biyometrik Fotoğraf
 4. Konaklama ve Geçim Kaynağına İlişkin Evraklar (Yazının devamında detaylı yer verilmiştir.)
 5. 30000 Euro değerinde sağlık sigortası
 6. Bulgaristan’da ikamet eden kişinin oturum belgesi ya da vatandaşlığını gösteren şehadetname
 7. Sabıka Kaydı

Bulgaristan Çalışma Vizesi

Bulgaristan’da çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü Bulgaristan Çalışma Vizesidir. Bulgaristan Çalışma Vizesi Uzun Süreli D Tipi (Ulusal Vize) türünde değerlendirilmektedir. Bu sebeple başvurular Bulgaristan Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Başvurular saat 09:00 ve 12:00 arası yapılabilmektedir. Bu vizeye Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın onayı olan yasal çerçevede çalışacak kişiler başvurmaktadır.

Gerekli Belgeler:

Pasaport

 1. D Tipi Vize Başvuru Formu
 2. Biyometrik Fotoğraf
 3. Konaklama ve geçim evrakları (Yazının devamında detaylı açıklanmıştır.)
 4. Çalışma İzni’nin tasdikli fotokopisi
 5. Seyahat Sağlık Sigortası
 6. Sicil Kaydı / Sabıka Kaydı

Tüm belgeler yeni hazırlanmış ve 3 aydan eski olmamakla birlikte, orjinali ve kopyası eklenmelidir. Bulgaristan Konsolosluğu’nun ek evrak talep edeceği unutulmamalıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan’a çeşitli eğitim amaçlarıyla gidecek kişilerin başvurması gereken vize türü Bulgaristan Öğrenci Vizesidir. Bu vize ulusal vize, D tipi uzun süreli vizedir. 6 aylık süre içerisinde 90 günü aşmayan konaklamalarda, C tipi kısa süreli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu sebeple başvurunun Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Bulgaristan konsolosluğu bu başvuruları saat 09:00 ile 12:00 arası almaktadır. Örgün eğitim için lisans bölümlerine kabul edilmiş olanlar bu vizeye başvuru yapabilmektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi için Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş temel evraklar yazının devamında bulunan Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar kısmında belirtilmiştir. Bunun dışında sponsor evraklarının, yine bu listede bulunan, emekli, çalışan, devlet memuru vb. statülere uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak; D Vize başvuru Formu, Kabul Belgesi ve varsa Hibe/Burs evraklarının sunulması gerekmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x