Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi

Bulgaristan Vizesi Hakkında Herşey

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi ailenin yapısını korumak amacıyla, yabancı uyruklu iki insanın evlenmesi sonucu çocuklarına veya kendilerine oturum izni alması için gereken vizedir. Aile birleşimi vizesi iki şekilde alınmaktadır. İlki; Bulgar vatandaşı olan ve evlendiği eşi Bulgar vatandaşı olmayan kişinin eşine oturum izni alması için başvurması gereken vizedir. İkincisi ise oturumu farklı bir ülkede olan eş veya varsa çocuk için, Bulgar vatandaşı olan eşin, Bulgaristan vatandaşı olmayan eşine ve çocuğuna oturum izni alması için başvurması gereken vize türüdür. Oturum izni talep etmek için evlenen çiftin Bulgar evlilik cüzdanı olması gerekmektedir. Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapan kişinin geliri asgari geçim sınırının altında olursa işlem gerçekleşmez. Başvuruyu yapan kişi oturmakta olduğu evin tapu ya da kira bilgilerini beyan etmesi gerekmektedir. Evlenen çiftin evlilik taahhütnamesi imzalaması gerekmektedir. Belgelerde Herhangi bir sorun olması durumunda işlem reddedilir.

Güncel Bulgaristan vize ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

bulgaristan aile birleşimi vizesi

Bulgaristan Vizesi Nedir?

Türkiye’nin komşusu olan Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a seyahat etmeden önce vize alması gerekmektedir. Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaf bir şekilde seyahat edebilir. Yeşil pasaport sahiplerinde ise bu süre 90 gündür. Kırmızı pasaport sahibi vatandaşların seyahat gününe bakılmaksızın vize alması gerekmektedir. Vize başvurusu seyahatten en az 15 gün önce yapılmalıdır. Kısa süreli vize türleri genel olarak 10 günde sonuçlanırken, D Vize türünde yani ülkede 90 günden fazla konaklama isteyen vatandaşların işlem sureleri 45 ile 60 gün arasında değişmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İlk olarak Bulgaristan’da ikamet eden kişinin yabancılar şubesine başvuru yapması gerekmektedir. Yabancılar şubesine yapılan başvuru sonrasında herhangi bir sorun olmaması hâlinde Türkiye’den başvuru yapılabilir. Gerekli belgelerden Türkçe olanların resmi bir tercüman tarafından Bulgarca’ ya çevrilmesi gerekir.

 • Başvuruyu yapan kişinin nüfus kayıt örneği
 • Sabıka Kaydı
 • Oturum izninin fotokopisi
 • Bulgaristan Banka Hesabı özeti (İçinde 6000 Leva veya 3000€ para olmalıdır.)
 • Oturum izni eş için alınıyorsa evlilik örneği; çocuk için alınıyorsa doğum kayıt örneği

Bu belgeler yabancılar şubesine verildikten sonra alınan aile birleşimi dosyası ile Türkiye’den başvuru yapılması gerekmektedir.

Türkiye’den Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vizesi için oturum izni ve uzun süreli konaklama izni olan D Vize başvurusu doğrudan Bulgaristan temsilciliklerine yapılmalıdır. Kişi oturmakta olduğu bölgeye hizmet veren temsilcilik dışında başka bir yere başvuru yapamaz. Vize ücreti başvuru aşamasında öğrenilir. Vizenin koşullarına göre ücret değişmektedir. Herhangi bir seyahat acentesinden yardım alınması durumunda işlem ücreti artacaktır.

Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvurusu yapmak için gerekli olanlar:

 1. Bulgaristan yabancılar şubesinden alınmış olan aile birleşimi vizesi evrakı
 2. Bulgaristan vatandaşı olan eşin oturduğu evin kira ya da tapu belgesi
 3. Bulgar vatandaşı eş tarafından Bulgar vatandaşı olmayan eşin Bulgaristan’da bulunduğu süre boyunca tüm masraflarının karşılanacağını bildiren taahhütname
 4. Bulunduğu ev kira ise ev sahibinden aileye oturum izni verildiğini gösteren belge
 5. Bulgar eşin oturum kartı fotokopisi
 6. Başvuru sahibinin Sabıka Kaydı
 7. İki adet biyometrik fotoğraf
 8. Bulgaristan’da herhangi bir bankaya ait hesap özeti (İçinde 6000 leva ya da 3000€ bulunmak zorundadır.)

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğine Türkiye’nin 67 ilinde bulunan vatandaşlar müracaat edebilir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na; İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerinde bulunan vatandaşlar başvurabilir.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’na; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ilinde bulunan vatandaşlar başvurabilir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu yukarıda ismi olmayan her bölgeden kişilerin başvuruları kabul edilmektedir.

Gerekli belgeler verildikten sonra yapılan başvurunun sonuçlanması 45 ile 60 gün arasında sürmektedir. Bunun sebebi başvuru belgelerinin çok olması ve sürecin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmesidir. Bu süre başvurunun yapıldığı döneme bağlı olarak uzayabilir veya kısalabilir. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı uygun görmediği takdirde Vize başvurusunu ret ile sonuçlandırır. Bu durumda başvurunun neden reddedildiği hakkında bir mektup gönderilir. Başvurunun reddedilmesi ne sebep olan evrakların tekrar düzenlenmesi halinde herhangi bir bekleme süresi olmadan, tekrar başvuru yapılabilir. Başvuru reddinde herhangi bir para iadesi gerçekleşmez. Bu durumda vize ücreti yeniden yatırılmalıdır. Ücret yeniden yatırılmadığı takdirde herhangi bir başvuru yapamazsınız. Başvurunun reddine yapılacak itiraz Bulgar mahkemelerince yönetilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri