Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan Vizesi Hakkında Herşey

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan ülkemizin kültürüne en yakın yerler arasında yer almaktadır. Güler yüzlü yerli halkı, zengin ve köklü tarihi ve doğa harikası manzaraları sizleri etkileyecektir. Avrupa ve Türk kültürü arasında köprü konumundadır. Bulgaristan’da öğrenci olmanın artı yönleri bulunmaktadır. Örneğin ülkemize yakın hatta komşu konumunda yer almaktadır.

Öğrenci Vizesi, oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren D tipi bir vizedir. Bulgaristan Öğrenci Vizesi, 90 günden fazla sürecek eğitimler için geçerli olan bir vize tipidir. Bulgaristan’da öğrenim görmek isteyen ve kişilerin kalış süresi 90 günü aşan her bir başvuru sahibi Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi almalıdır. 90 günü aşan uzun soluklu eğitim vizesi için işlemler konsolosluk ve elçilik üzerinden yürütülmektedir. Bulgaristan’a öğrenim görmek için gidecek olan bir öğrenci, Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi sayesinde Bulgaristan Kimlik Kartı Liçna Kart talebinde bulunabilirler. Liçna Kart başvurusu ise öğrencinin öğrenim göreceği okulun yer aldığı şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılmaktadır.

bulgaristan öğrenci vizesi

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurularında Gerekli Olan Evraklar

Türkiye’den İletilecek Evraklar: Biometrik Fotoğraf (Bulgaristan başvurularında istenilen ölçüde, Son 3 ay içinde çekilmiş ve net olmalıdır), Seyahat Belgesi (en az 2 yıl geçerli ve vize basılacak sayfası boş olmalıdır), Başvuru yapan kişiye ait Türkiye’den açılmış bir Banka Hesap Dökümü, Sabıka Kaydı, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Bulgaristan’da okuyacak öğrenci 18 yaşının altında ise ebeveynlerden noter onaylı Muvafakatname gibi belgeler gerekmektedir.

Bulgaristan’dan İletilecek Evraklar: Bulgaristan Millî Eğitim Bakanlığı’ndan alınmış okul kabul belgesi, Bulgaristan’da öğrenim görülecek üniversiteden alınmış öğrenci belgesi, öğrencinin Bulgaristan’da kalacağı adrese ait ülkenin noterinden onaylı kira kontratı.

Tüm bunların yanında başvuru sahibi eğer 18 yaşından küçükse Bulgaristan öğrenci D Tipi Vizesi başvurusuna anne ve babasıyla gelmelidir.

Bulgaristan Öğrenci Vize Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalısınız?

Bulgaristan’a gitmek istiyorsanız ilk adımınız vize başvuru formunu en düzgün şekilde iletmek olacaktır. Bulgaristan vize başvuru formunuzu kesinlikle hatasız bir şekilde yazmalısınız. Çünkü dolduracağınız form vizenin kabul olup olmayacağı konusunda ciddi önem taşır. Eğer sunduğunuz evrak ve form karşılaştırıldığında çelişkili bilgiler ortaya çıkar ise başvurunuz direk olarak kabul görmeyecektir. Bu nedenle bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız. Formunuzu doldururken vereceğiniz evraklardan bilgi alarak doldurmanız sizin için faydalı olacaktır. Net ve doğru cevaplar verirseniz, kabul oranınızı en yüksek seviye çıkarmış olursunuz.

Vize başvuru formunuzu eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz Türkçe dil kullanarak doldurabilirsiniz. Bir diğer yandan İngilizce olarak da doldurabilirsiniz. İki seçeneğiniz bulunuyor ister Türkçe dilini isterse İngilizce dilini seçebilirsiniz.

Vize formunuzu tükenmez kalem ve büyük harfler ile doldurmanız da aynı şekilde büyük önem taşımaktadır. Formu ilettikten sonra herhangi bir değişim, ekleme ve çıkarma yapamazsınız. Bu sebeple evraklar ile beraber formu iletmeden önce tekrar tekrar gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. Son olarak ise online yani bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen formla kabul edilmemektedir. Formunuzu bilgisayar aracılığı ile yazıcıdan çıktı alarak, eliniz ile doldurmalısınız.

Bulgaristan Öğrenci Vizesinin Çıkış Tarihi

Bulgaristan Öğrenci Vizesi 45-60 gün arasında değişmektedir. D vizesi başvurularında kişiye ülkede uzun süreli kalma hakkı tanındığından dolayı değerlendirme süresi de uzun olmaktadır. D vizesi başvuruları için olumlu veya olumsuz yanıtlar gelebilmektedir. Bu yanıtlat Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından iletilmektedir. Evraklar en ince ayrıntısına kadar incelenerek başvuru sonuçlandırılmaktadır.

Öğrenci vizesi başvurusunu eğer siz yapacaksanız konsolosluğa şahsen sizin gitmeniz gerekmektedir. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra başvuru yapan kişi bizzat teslim almalıdır.

Başvurunuzu Türkiye’de bulunan Bulgaristan temsilciliklerine yaptıktan sonra olumsuz bir sonuç aldıysanız eğer D vizesi sayesinde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Yine burada oturum izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Oturum izni için gerekli evraklar D vizesi evrakları ile benzer olduğundan Yabancılar Şubesi’nden oturum kart başvurusu yapabilirsiniz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti

Bulgaristan öğrenci vizesi güncel ücretlerini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bulgaristan Vizesi için başvuru yapan kişinin dosyasında değerlendirilebilmesi için bankaya yatırılması gereken bir miktar vardır. Bu miktar harç olarak adlandırılmaktadır. Vize ücretinizi ödemediğinizde yapacağınız başvurular konsolosluk tarafından değerlendirilmeye dahi alınmayacaktır. Başvuru için gereken ödemeler için temsilciliklerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularını 09:00- 12:00 arasında alınmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri