Bulgaristan Turistik Vizesi

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Bulgaristan Turistik Vizesi

Bulgaristan’a eğlence, gezi, av veya tur gibi sebeplerle kısa süreliğine seyahat etmeyi düşünüyorsanız turist vize başvurusunda bulunmalısınız. Bulgaristan vizesi için turistik bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız ise en kısa sürede Bulgaristan seyahatleri için yapılan vize başvuruları Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen yetkili vize hizmet merkezleri tarafından turist vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan’da aileniz, akrabanız veya arkadaşınızın ziyaretine gidecekseniz Bulgaristan turistik vizesi alabilirsiniz. Bunun yanında dağlık bir coğrafyada yer alan Bulgaristan’a kayak yapmak için de gidebilirsiniz. Roma döneminden kalan kalıntıları inceleyebilir, çeşitli kültürleri tanıyabilir ve sanat faaliyetlerine de katılım gösterebilirsiniz. Ülkenin genelinde antik çağlardan tutun da Osmanlı dönemine kadar pek çok tarihi yere tanıklık edebilirsiniz.

Bulgaristan turistik vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmak istiyorsanız, gerçek amacınızın turistik nedenlerden olduğuna dair belgeler ortaya koymanız gerekmektedir. Turistik vizesi sayesinde son zamanlarda oldukça popüler olan Bulgaristan turizmini yakından tanıma fırsatı bulmaya ne dersiniz? Ayrıca Bulgaristan’ın kültür ve geleneklerini tanıyarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında neden turizm açısından hızlı bir çıkışa sahip olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Güncel Bulgaristan Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

bulgaristan turistik vizesi

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan turistik vize başvurusu kısa süreliğine de olsa Bulgaristan vizesi olarak değerlendirilmektedir. Bu kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları ise Bulgaristan konsolosluğuna dışarıdan temin edilmiş kurum ve veri toplama birimleri sayesinde başvurabilirsiniz. Ayrıca başvuru sahibi isterse vize hizmet merkezlerinden ek ücret karşılığında zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonu, otel doğrulama belgesi ve araç ile gidilecekse yeşil sigorta belgeleri sağlanabilmektedir.

Bulgaristan turistik vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Bulgaristan vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Bulgaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 5-7 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 10 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize, yabancı bir ülkeye gidebilmek için o ülkenin yüksek makamlarından alınan resmi izindir. Tabi bu vizeyi alabilmeniz için zorunlu evrakları tamamlamanız gerek. Peki bu evraklar neler? Gelin birlikte bakalım.

  • Pasaport

Pasaport, yabancı ülkelere gidebilmek için yetkili kuruluşlar tarafından verilen belgedir. Ayrıca yabancı ülke yetkililerinin ülkeye giriş esnasında kimlik incelemesinde de geçerli olan belgedir.

Bulgaristan turistik vize başvurusunda kullanılan pasaport, Bulgaristan seyahatinden sonra en az 6 ay gibi bir geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaporta vizenin basılabilmesi için en az 2 sayfaya sahip ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Bunun yanında pasaportun aslı ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi de kabul edilmektedir. Eski ve uzatılmış pasaportlar ise vize başvurusunda kabul edilmemektedir.

Önceden yurtdışı seyahatleri yani 5 yıl içerisinde alınmış vizelerin gösterilmesi bu süreci olumlu yönde etkileyebilir. Ayrıca eski pasaportunuzda bulunan kişisel bilgilerinizin işlem görmüş sayfaları ve fotokopileri, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunduğunuzda vizenizin daha erken çıkmasına yardımcı olabilir.

  • Biyometrik Fotoğraf

Vize başvurularında önemli bir unsur da biyometrik fotoğraftır. Biyometrik fotoğrafların teknik özellikleri ise; 0.12-0.20 kalınlıkta ve düz bir yüzeye sahip olmalıdır. Raster veya parlak kâğıt üzerine bastırılmış fotoğraflar ise kabul edilmemektedir. 35 x 45 mm sadece fotoğraftaki yüzün yüksekliği olmalıdır. Çenenin en alçak noktasından başın en yüksek noktası 25-35 mm arasında olmalıdır. Ayrıca fotoğrafın zemini ise açık gri renkte olmalıdır. Fotoğraf yüzü gizleyecek giysiler de içermemelidir. Son 6 ay içerisinde 2 adet fotoğraf gösterilmelidir.

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, aile ve kardeş bilgilerini ve adres bilgilerini içermelidir. Tahmin edildiği üzere nüfus müdürlüklerinden alınmalı veya E- devlet üzerinden barkotlu belgeler de kabul edilmektedir. Fakat barkotlu belgelerde bazen bilgi eksiklikleri olduğu için nüfus müdürlüğünden almanız hem sizin için hem de kurum açısından daha sağlıklı olur.

  • Banka Hesap Dökümü

Seyahatiniz boyunca size yetecek bir miktar paranızın olması gerek. Bu miktar en az 5.000 TL’lik bakiyenin olması ve son bir aya ait hesap dökümü Bulgaristan turistik vize başvurusunda kritik bir detaydır. Ayrıca banka tarafından imzalı ve kaşeli orijinal hesap özeti gösterilmelidir.

  • Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

Şirket sahibiyseniz; imza sirküleri,

Şirket çalışanıysanız; son ayın maaş bordrosu,

Öğrenciyseniz; öğrenci belgesi,

Emekliyseniz; emekli kartınızın fotokopisi yeterli olacaktır.

Ayrıca 18 yaşının altında yani reşit olmayan çocukların ise siz anne ve babaları devreye girmelidir. Bunun için Noter onaylı orijinal Muvafakat name belgesi çıkarmalısınız.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x