Çin Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Çin Vizesi

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olan Çin, Doğu Asya’da yerini almış üniter egemen bir devlettir. Çin’e kişiler oturum, aile birleşimi, çalışma, öğrenim görme gibi uzun konaklama gerektiren seyahatlerde bulunabilmektedir. Bunun dışında turistik, aile, arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitimler vb. kısa süreli konaklamayı gerektiren seyahatlerde de bulunabilmektedirler. Çin’e yapılacak tüm bu seyahatlerde, ülkeye giriş – çıkışların sağlanabilmesi için Çin Vizesi alımı muhakkak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin vizesi başvurularının, doğrudan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Bu anlamda Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu başvuruları İstanbul’da Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:30 ile 12:30 arası almaktadır. Bu gün ve tarihlerde başvuru yapılması gerekmektedir.

Çin Vizesi 2021 Başvuruları

Çin Vizesi 2021 Yılı Çin Fuar Takvimi, Resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, her sene birbirinden çeşitli fuarlar düzenlemektedir. Bu fuarlar belli sektörleri kapsayacağı gibi, tüm sektörleri kapsayan fuarlar da organize edilmektedir. Fuarlar genellikle Guangzhou şehrinde yapılmaktadır.

Bu fuarlara katılmak isteyen kişilerin, vize başvurularının yapılması için, kişiye fuar organizatör firması ya da Çin’de bulunan bir şirket tarafından gönderilmiş, fuar katılım davetiyesi olmalıdır. Davetiyenin resmi ve barkodlu olması, gönderici tarafından belediyeden alınmış olması gerekmektedir.

Kanton Fuarı

Uzak Doğu ve Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı, Dünyanın en büyük 3 ticaret fuarı arasındadır. 1957 yılından bu yana İlkbahar ve Sonbahar sezonları olacak şekilde yılda iki kez düzenlenmeye devam etmiştir.

2021 Kanton Fuarı Tarihleri

Her oturumda (Bahar, Güz) 3 farklı aşama bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Aşama Elektrik, elektronik ürünleri, inşaat malzemeleri ve endüstriyel ürünleri göstermektedir.
 2. Aşama Ev eşyaları, seramikler, tüketim malları, ev dekorasyonu, hediyeler, oyuncaklar, kozmetik ve mobilya gibi ürünleri göstermektedir.
 3. Aşama Giyim, ayakkabı, çanta, yiyecek ve ilaç vb. ürünleri göstermektedir

Kanton Fuarı 2020 Bahar Oturumu Tarihleri

 1. Aşama 15 – 19 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
 2. Aşama 23 – 27 Nisan 2020 | 09:30 – 18:00
 3. Aşama 1 – 5 Mayıs 2020 | 09:30 – 18:00

Kanton Fuarı 2020 Güz Oturumu Tarihleri

 1. Aşama 15 – 19 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
 2. Aşama 23 – 27 Ekim 2020 | 09:30 – 18:00
 3. Aşama 31 Ekim – 4 Kasım 2020 | 09:30 – 18:00

Çin Halk Cumhuriyeti’ne çeşitli sebeplerle seyahat edilmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler vizeden muaftırlar. Fakat Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Çin’e seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir. Çin Vizesi başvuruları için öncelikle randevu alınması gerekmektedir.

Randevu günü ve saatinde istenen evraklar ve Çin Vizesi Ücreti 2021 senesi için belirlenmiş tutarla birlikte kişinin orada bulunması gerekmektedir. Burada kişinin parmak izi alınacaktır. 01/01/2018 tarihinden itibaren parmak izi verenlerin parmak izleri 5 yıl geçerli olduğundan tekrar parmak izi vermesine gerek görülmemektedir. Bunun yanı sıra, Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportlarına sahip kişiler, parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar ve 14 yaşından küçük ya da 70 yaşından büyük olanlar parmak izinden muaftırlar.

Vize başvurunuz 7 iş gününde değerlendirilip sonuçlanmaktadır.  Çin Vizesi Ekspress Servisi ile ekstra 25$ ödenerek başvuru sürecinin hızlandırılması mümkündür. Çin Ekspress Servisi ile birlikte Çin Vize Başvurusu 4 günde değerlendirilip, sonuçlanmaktadır. Başvuru reddedildiği takdirde para iadesi gerçekleşmemektedir.

Çin Vizesi Türleri

Kısa Süreli Çin Vizesi

 1. L Tipi Turistik Vize: Kısa süreli turistik ziyaretlerde verilen vize tipidir.
 2. M Tipi Ticari Vize: Ticari faaliyetler amaçlı yapılacak seyahatler için başvurulan vize türüdür.
 3. F Tipi Yatırımcı Vizesi: İş görüşmeleri, karşılaştırma ve araştırma yapmak isteyen yatırımcıya uygulanan vize türüdür.
 4. G Tipi Transit Vize: Transit geçişi Çin’den yapacak kişilere uygulanan vize tipidir.
 5. X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin’de 180 günden az kalacak ve öğrenim amaçlı gidecek kişilere uygulanmaktadır.
 6. J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Kısa süreli çalışacak basın mensuplarına uygulanan vize türüdür. 180 günden kısa süreli kalışlar için geçerlidir.
 7. C Tipi Mürettebat Vizesi: Uluslararası tren taşımacılığı yapan görevliler, hava araçları ve deniz araçlarında görevli kişiler ve onların ailesine verilen vize türüdür. Uluslararası kara taşımacılığı yapan görevlilere de uygulanmaktadır.
 8. Q2 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin vatandaşlarının ya da Çin’de sürekli oturma izni olan kişilerin akrabalarına verilen vize türüdür.
 9. S2 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Mesleki eğitim amacıyla Çin’de 180 günden kısa kalacak kişilere verilen vize türüdür.
 10. R Tipi Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi: Çin’de ihtiyaç duyulan uzman kişilere ya da üst düzey yetenek sahiplerine uygulanmaktadır.

Uzun Süreli Çin Vizesi

 1. D Tipi Oturum İzni: Çin’e giriş yapıldıktan sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunması şartı ile uygulanmaktadır.
 2. J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan basın kuruluşlarında 180 günden fazla çalışacak kişilere uygulanır.
 3. Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: İki türlü olabilir. 1 – Aile birleşimi: Çin vatandaşı ya da Çin’de sürekli oturma izni olan aile bireylerine sahip kişilere uygulanmaktadır. 2 – Evlatlık alınan kişinin vize başvurusu: Çin’e giriş yaptıktan sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.
 4. S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Mesleki eğitim amacıyla 180 günden fazla kalan kişilerin aile bireylerine uygulanmaktadır. Kişilerin girişinden itibaren 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapması gerekmektedir.
 5. X1 Öğrenci Vizesi: Çin’de 180 günden fazla kalacak ve öğrenim amaçlı gidecek kişilere uygulanmaktadır. 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.
 6. Z Tipi Çalışma Vizesi: Çalışma amacıyla gidecek kişilere uygulanır. 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılması gerekmektedir.

Çin L Tipi Turistik Vize

Ülkemizden Çin Halk Cumhuriyetine yapılan ziyaretlerin çoğunluğu turistik yapılmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti bölgesine, turizm amaçlı seyahat yapmak isteyen kişilerin L Tipi Çin Turistik Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çin Turistik Vize gereklilikleri Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evraklar durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Çin’e yapılacak tüm seyahatlerde Çin’den gönderilmiş resmi davetiye gerekmektedir. Belgelerin eksik olmaması, bununla birlikte güncel durumu belirtir şekilde hazırlanması vizenin olumlu değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Evrakların mesleki durumunuza göre ve istenene en uygun şekilde belirlenmesi için 0212 963 61 10 numaralı hattan bizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Çin M Tipi Ticari Vize

Çin’e girişlerde kullanılan diğer vize türü de M Tipi Ticari Vizedir. Çin’e ticari amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin muhakkak Çin Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu ticari amaç, iş görüşmesi, konferans ya da fuar katılımı olabilmektedir. Çin Ticari Vize başvuruları için gerekli evraklar Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Gerekli temel evrakların dışında ek olarak ticari amacı kanıtlar nitelikte belgelerin eklenmesi gerekmektedir. Temel evraklar yazının devamında bulunan Çin Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi kısmında bulunmaktadır. Ek olarak Çin’de davet eden şirket tarafından davet mektubu ile birlikte doğrulama davet mektubu gerekmektedir. Gereken durumlarda konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir.

F tipi vize için;

 • Pasaport
 • Başvuru Formu
 • Kimlik
 • Fotoğraf
 • Onaylı Davet
 • Çin’deki kurum tarafından verilmiş davetiye
 • İşyeri Evrakları gerekmektedir.

Çin F Tipi Yatırımcı Vizesi

Araştırma – karşılaştırma yapmak isteyen, iş görüşmeleri vb. ziyaretlerde bulunmak isteyen yatırımcıların başvurması gereken vize türüdür. Bu amaçlarla Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yapmak isteyen yatırımcıların Çin F Tipi Yatırımcı vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin F Tipi yatırımcı vizesi gereklilikleri Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evraklar kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. İstenen evrakların eksik olması durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır.

F tipi vize için;

 • Pasaport
 • Başvuru Formu
 • Kimlik
 • Fotoğraf
 • Onaylı Davet
 • Çin’li kurum tarafından verilmiş davetiye
 • İşyeri Evrakları gerekmektedir.

Çin C Tipi Mürettebat Vizesi

Sınır ötesi ulaşım amacıyla uçak, tren, gemi gibi motorlu taşıt sürücüleri ve gemi personellerinin Çin’e yapacağı girişlerde başvurması gereken vize türü Çin C Tipi mürettebat vizesidir. Çin Mürettebat vizesi gereklilikleri Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin Mürettebat vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin, bu faaliyeti kanıtlar belgeleri ve mesleki evraklarını başvuruda sunması gerekmektedir.

Çin Q2 Aile Ziyareti Vizesi

Çin’e kısa süreli akraba aile arkadaş ziyaretlerinde bulunmak için gitmek isteyen kişilerin Q2 Aile Ziyareti Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bahsedilen seyahat Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı bir akraba arkadaş ya da aile bireyi olabileceği gibi, Çin’de geçici oturumu olan bir akraba, aile ya da arkadaş ziyaretini de kapsamaktadır. Aile Ziyareti Vizesi için Çin’den gönderilmiş bir davetiye gerekmektedir. Akrabalık bağlarının gerekli evraklar ile birlikte kanıtlanıyor olması beklenmektedir.

S2 Tipi Ziyaret Vizesi

Bu vize, yakın ziyareti vizesini kapsamaktadır. 180 günden kısa olacak şekilde konaklamak isteyen, Çin’de öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyruklu kişilerin eşleri, aile bireyleri (anne ve babaları), on sekiz yaşını geçmemiş çocukları ile eşlerinin anne – babasını kapsamaktadır. Bu vize ile kişilerin Çin’e girdikten sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ek olarak istenen evraklar

 • Davet eden kişinin geçerli pasaportu ve Çin’deki ikameti veya Çin vizesi fotokopisi
 • Davet eden kişinin göndereceği davetiye.

Bu davetiye aşağıdaki hususları içermelidir:

1- Davet edilen kişinin bilgileri: Adı-soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi, pasaport numarası, kimlik numarası, mesleği, adresi

2- Davet edilen kişinin ziyaret bilgileri: Çin’e gelme sebebi, geleceği tarih, kalacağı adres, ikamet süresi, davet eden ile arasındaki ilişki, masrafların nasıl karşılanacağı vs.;

3- Davet eden kişinin bilgileri: Davet edenin adı – soyadı, kimlik numarası, telefon numarası, adresi, imzası, ziyaret tarihleri

Tüm bunların dışında kişilerin akrabalık ilişkisinin ilgili belgelerle kanıtlanması gerekmektedir.

X2 Çin Öğrenci Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne öğrenim görmek amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. X2 Tipi Çin Öğrenci vizesi 180 günü geçmeyen konaklamaları kapsamaktadır. Öğrenimi kanıtlayan tüm belgelerin başvuruda sunulması gerekmektedir. Evraklar Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evrakların eksik olması sonucu olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra evrakların güncel durumu belirtir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Evraklar temel evraklara ek olarak şu şekildedir.

 • JW201 / JW02 formu
 • Üniversiteden Kabul Mektubu
 • Hibe / Burs gösterir belgeler

Çin G Tipi Transit Vize

Çin’den başka ülkelere Transit geçiş yapacak kişilerin başvuru yapması gereken vize türü Çin G tipi Transit Vizedir. Çin havaalanı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından 24 saate kadar vizesiz kullanılabilmektedir. Havaalanında 24 saatten uzun yapılacak olan beklemeli transit geçişler için G tipi Transit Vize alımı gerekmektedir.

Çin D Tipi Oturum Vizesi

Çin’de sürekli oturum izni almak isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize türü Çin D Tipi oturum vizesidir. Çin D Tipi oturum vizesi için gerekli evraklar Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Gerekli evraklar diğer vize türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Gerekli görüldüğünde Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ek evrak talep edebilmektedir. Gerekli temel evraklara ek olarak, Yabancılar Daimi İkamet Statüsü Onay Formunun sunulması gerekmektedir. Temel evraklar yazının devamında belirtilen Çin Vizesi için gerekli evrak listesi kısmında yer almaktadır.

Çin Q1 Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi için gereken vize türü Çin Q1 tipi Aile Birleşimi vizesidir. Q1 Türü aile birleşimi vizesi iki kısma ayrılmaktadır.

Bunlardan ilki aile birleşimi için kullanılan vizedir. Aile birleşimi vizesi, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı ya da Çin Halk Cumhuriyeti aile bireyi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamaktadır. Burada bahsedilen aile bireyi eş, anne – baba, çocuk, çocuğun eşi, kardeş, babaanne, anneanne, torun, dede, eşin ailesini kapsamaktadır. Kişiler Çin’e girişlerini takip eden 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunmak mecburiyetindedirler.

Aile birleşimi vizesi’nin diğer bir türü, evlatlık işlemlerini kapsamaktadır. Bu vize Türkiye Cumhuriyeti’nden evlat edinilen kişiler için alınması gerekmektedir. Evlat edinilen çocuğun, Çin’e girişinden itibaren ikamet başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Çin S1 Ziyaret Vizesi

Bu vize, Çin’de öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyruklu kişilerin eşleri, aile bireyleri (anne ve babaları), on sekiz yaşını geçmemiş çocukları ile eşlerinin anne – babasını kapsayabilmektedir. Bu vize ile kişiler Çin’de 180 günden uzun süreli kalabilmektedirler. Kişilerin Çin’e girdikten sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

S1 vizesi için gerekli olan davetiyenin içermesi gereken bilgiler şu şekildedir:

1- Davet edilen kişinin bilgileri: Adı-soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi, pasaport numarası, kimlik numarası, mesleği, adresi

2- Davet edilen kişinin ziyaret bilgileri: Çin’e gelme sebebi, geleceği tarih, kalacağı adres, ikamet süresi, davet eden ile arasındaki ilişki, masrafların nasıl karşılanacağı vs.;

3- Davet eden kişinin bilgileri: Davet edenin adı – soyadı, kimlik numarası, telefon numarası, adresi, imzası, ziyaret tarihleri

Çin X1 Öğrenci Vizesi

Çin’de öğrenim görmek amacıyla 180 günden fazla konaklamak isteyen kişilerin X1 Tipi Öğrenci Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu vizeden sonra kişilerin Çin’e giriş tarihlerinden sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapmaları gerekmektedir. Çin X1 öğrenci vizesi için gereklilikler Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekmesinin yanında güncel durumu yansıtması oldukça önemlidir. Öğrenci vizesi için gerekli ek evraklar aşağıdaki gibidir:

 • JW201 / JW02 formu
 • Üniversiteden Kabul Mektubu
 • Hibe / Burs gösterir belgeler

Çin Z Tipi Çalışma Vizesi

Çin’de çalışma amacıyla konaklamak isteyen kişilerin Çin Z Tipi Çalışma Vizesi başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu vize ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin, Çin’e giriş yapmalarından itibaren 30 günlük süre içerisinde ikamet başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Çin Vize Başvuru Formu

Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuru formu online olarak doldurulan bir formdur. Bu formda Kişisel bilgiler, başvuruya ait bilgiler, mesleki bilgiler, eğitim, aile bilgileri, seyahate ilişkin bilgiler, geçmiş seyahatlere ilişkin bilgiler vb. kısımlar bulunmaktadır. Bu online formun güncel duruma uygun şekilde doldurulması gerekmektedir. Daha sonra formun çıktısı alınır ve imzalanması gerekmektedir. Evraklarla birlikte başvuruda sunulması gerekmektedir.

Çin Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunun yanı sıra diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin vizesi başvurularının, doğrudan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Bu anlamda Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu başvuruları İstanbul’da Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:30 ile 12:30 arası almaktadır. Bu gün ve tarihlerde başvuru yapılması gerekmektedir.

1- Davetiye evrakları başvuru sahibine faks yoluyla gelebilir. Fotokopi veya bilgisayar çıktısı kabul edilebilir. Fakat konsolosluk memurları her zaman başvuran sahibinden orijinal belgeleri isteme hakkına sahiptir.

2- Gerektiği zaman konsolosluk memurları, başvuran kişiden ek olarak farklı belgeler ve bilgiler isteyebilir, yüz yüze görüşme talep edebilir.

3- Konsolosluk memurları başvuru sahibinin durumuna göre vize verip vermemeye, ne kadar süre vereceğine, kalış süresine karar verme ve giriş sayısını belirleme hakkına sahiptir.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

Çin vizesi başvuruları için gereken evraklar Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin Vizesi için gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 1. Pasaport
 2. Vize Başvuru Formu
 3. Türk Kimliği
 4. Yabancı Uyrukluysa Türk Oturumu
 5. Varsa Geçmiş Çin Vizesinin Fotokopisi
 6. 18 yaşından küçük bireyler için muvafakatname
 7. Uçak / Otel Rezervasyonları
 8. Davet Mektubu (Başvuran bilgisini, seyahatle ilgili bilgiler ve davet eden bilgisini içerir şekilde hazırlanmalıdır.)
 9. Adli Sicil Kaydı
 10. Seyahat Sağlık Sigortası

Çin Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin Vizesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda, aşağıdaki liste göz önünde bulundurulmalıdır.

 1. 4 Aralık 2017 itibariyle verilen parmak izinin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Biyometrik verilerinizin geçerliliği bulunuyorsa tekrar parmak izi verilmesine gerek yoktur. Geçmiş Çin Vize başvurusunda verilen parmak izi sunulacaktır.
 2. Tüm davetiyelerin orijinal ve resmi olması gerekmektedir.
 3. Gerekirse konsolosluk mülakata çağırabilmektedir veya ek evrak talep edebilmektedir.
 4. Başvurunun, planlanan seyahat tarihinden 3 ay önce yapılması önerilmektedir.
 5. Başvuruda sunulan evrakların istenilen şekillerde hazırlanması gerekmektedir. Evrakların istenen şekillerde hazırlanmadığının tespiti halinde, başvuru kabul edilmeyecektir.
 6. Verilen bilgilerin güncel ve eksiksiz olması dışında, tüm beyanların birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir.
 7. İlgili ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereğince, vize yetkilisi, Çin’e yapılan başvurularda karar verme, vizeyi reddetme veya onaylama yetkisine sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize tipine, giriş-çıkış sayısına, geçerlilik süresine ve kalış süresine, başvuruyu reddetme hakkına ve verilen vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x