Çin Aile Birleşimi Q1, Q2 Vizesi

Çin Vizesi Başvurusu

Çin Aile Birleşimi Q1, Q2 Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti yasalarınca düzenlenmiş olan Çin Aile Birleşimi Q1, Q2 Vizesi amacı aile bütünlüğünü korumak olmaktadır. Çin’de yaşamak isteyen Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının ailelerinin yararlanabileceği vize türü olmaktadır. Yasalar çerçevesinde belirlenen aile ferleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Çin Aile Birleşimi Q1, Q2 Vizesi yararlanabilecek akrabalar; Eş, anne, baba, kardeş, çocuk, çocukların eşleri, büyük anneler, büyükbabalar ve torunlar olmaktadır.

Çin Q1 ve Q2 Vizesi süresi bakımından iki çeşide ayrılmaktadır. Her bir vize türü için ise farklı evraklar başvuru yapanlardan istenmektedir. Bu vize çeşitlerinin ayrıntılı açıklamasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

çin aile birleşimi vizesi

Çin Q1 Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Çin Q1 Aile Birleşimi Vizesi aile fertlerine uzun süreli oturum izni veren bir vize çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yabancı uyruklu kişilere Çin Halk Cumhuriyeti tarafından verilen süresiz oturma izni temel alınarak yabancı uyruklu kişiler Çin Q1 Vizesine başvurabilmektedir. Bu vize ile Çin Halk Cumhuriyetine giriş yapan aile fertlerinin 30 gün içerisinde oturma izni için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyetinde süresiz oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin edinecekleri evlatlık çocuklarda yine bu vize kapsamında yer almaktadır ve 30 gün içerisinde oturma izni için başvuru yapılması gerekmektedir.

 Çin Q1 Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Çin Q1 Vizesine başvuru yapabilmek için gerekli olan evraklar ise şu şekilde listelenmiş olmaktadır.

 • Vize başvurusu için istenilen ilk belge pasaport olmaktadır. Bu pasaportun geçerlilik süresi ise en az altı ay olmalıdır ve vize için boş sayfa gerekmektedir. Pasaportun fotoğraf bulunan yüzünün fotokopisi de evraklarının içerisine eklenmelidir.
 • Vize başvurusu için gerekli olan bir diğer evrak ise fotoğraf olmaktadır. İstenilen 2 adet fotoğrafın beyaz fon üzerine bio metrik olma şartı aranmaktadır.
 • İstenilen evraklar içerisinde bulunan bir diğer evrak ise davetiye olmaktadır. Bu davetiye Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da süresiz oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu aile ferdi tarafından gönderilmelidir. Davetiyede yer alması gereken bilgiler içerisinde ise şunlar bulunmalıdır;
 • Davet edilen kişinin kimlik bilgileri,
 • Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin ayrıntılı bilgiler. Bu bilgiler içerisinde yer alması gerekenler ise; Çin’e gidiş amacı, tarihi, ikamet edeceği adres ve ikamet edeceği kişinin yakınlık bilgileri olmaktadır.
 • Ayrıca davetiyede bulunması gereken bir başka bilgi ise davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim adresleri ve numaraları, tarihi ve imzası olmalıdır. Ayrıca davetiyeye eklenecek olan evrakların içerisinde davet edeninin nüfus cüzdanının fotokopisi veya pasaportunun fotokopisi de yer almalıdır.
 • Vizenin alınması için gerekli olan bir diğer evrak ise davet eden kişi ile vize alacak olan kişi arasında ki yakınlık derecesini gösteren belgeler olmaktadır.
 • Başvuru sahibinden istenilen bir başka evrak ise savcılıktan alınacak olan sabıka kaydı olmaktadır.
 • Bu vizeye başvuru yapabilmek için gerekli olan son evrak ise en az 5000 Türk Lirası tutarında ki hesap bilgilerini gösteren belge olmaktadır.
 • Bu vizeye son olarak başvuruda bulunabilecek kişiler arasında Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan veya oturma iznine sahip olan kişilere verilen çocuklar olmaktadır. Belirli veya belirsiz süreli vekâlet devrinde de yine bu vizeden yararlanmak mümkün olmaktadır.

Çin Q2 Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Çin Q2 Aile Birleşimi Vizesi ise Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan veya oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için düzenlenen bir vize olmaktadır. Bu vizenin süresi ise 180 gün ile sınırlandırılmış bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinde bulunan akrabalarını seyahat amaçlı olarak ziyaret etmek isteyen kimselerin bu vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Çin Q2 Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Çin Q2 Aile Birleşimi Vizesi için gerekli olan evraklar ise Çin Q1 Vizesi ile aynı olmaktadır. Ancak Çin Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Çin Başkonsolosluğuna Çin Q2 Vizesi için başvuru yapacaklardan istenilen bir kaç veri daha bulunmaktadır. Bu verilerin başında ise parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluk dışında tutulan kimseler ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük olan kimseler,
 • Diplomatik, hizmet ya da hususi pasaporta sahip olan aile fertleri,
 • Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük 5 sene içerisinde buralara parmak izi vermiş olan kimseler,
 • Parmak izi alınamayacak derecede engelli olan aile fertleri olmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x