Çin Mürettebat Vizesi

Çin Vizesi Başvurusu

Çin Mürettebat Vizesi

Çin Mürettebat Vizesi, Günümüzde gelişen teknolojik imkânlarla birlikte ülkeler arası seyahat olanakları daha kolay bir hale gelmiş bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerle yurt dışı seyahatlerini gerçekleştiren insanlar birtakım şartları yerine getirerek seyahatlerini gerçekleştirme imkânlarına sahiptir. Şartlar gidilecek ülkenin belirlediği koşullara ve gidiliş amacına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çoğu ülkede şartlar bulunurken şartların olmadığı ülkelerde vardır.

çin-mürettebat-vizesi

Mürettebat Vizesi Nedir?

Çin vizesi nasıl alınır çeşitleri nelerdir yukarıda ki kısımda bu husustan bahsetmiştik. Burada bahsedeceğimiz Çin mürettebat vizesi deniz yollarında çalışanlar, uluslararası firmalarda görev icra edenler, tren taşımacılığı, firma görevlileri, şoförlerin ve bu kişilerin ailelerinin başvurduğu vize türüdür.

Bu kişiler aynı zamanda bir yolcu gemisinde aşçı, garson, teknisyen, güvenlik elemanı veyahut da bir öğrenci çalışan olabilir. Çin Mürettebat Vizesi Günümüz de ekonomik amaçlı yurt dışına çıkmak ve çalışmak isteyen pek çok insanın merak ettiği ve almak zorunda olduğu vize türlerinden birisidir Yapılacak başvuruda başvuru sahibi şahsen kendisi gelmek zorundadır, Çin Vizesi başvurularında tek yetkili merci Çin Konsolosluğu ve yetkilendirdiği pasaport merkezleridir.

Çin Mürettebat Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport geçerlilik süresi olan bir fotoğraf bulunmalı, yeni tip bordo pasaport,  2 adet arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş vaziyette fotoğraf getirilmeli, dilekçe şirketin verdiği kâğıda yazılmış kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.

Bilgi formu hazırda bulundurulmalı akabinde şirket ile yapılan iş sözleşmesi ve gemi adamı cüzdanı başvuru sahibinin yanında olmalı. Çin Mürettebat vizesi başvurusunda bulunacak kişi geminin mürettebatından ise belgenin aslını sunmalıdır. Başvuruda istenen belgelerden biriside mühürlü davet mektubudur bu kısımda mevcut şirketin teminat mektubu veyahut ta Çin’de ki ilgili birimlerden mühürlü davet mektubu sunulmalıdır.

Şirket Evrakları:

Son olarak istenen evraklar arasında çalışılan şirketle alakalı bazı evraklar istenmektedir. Faaliyet belgesi deniz ticaret odasından çıkartılmış olacak, vergi levhası yeni yıl tasdikli olmak kaydı ile, sosyal güvenlik kurumu hizmet dökümü, maaş bordroları son 3 ay Sosyal güvenlik kurumu işe giriş belgesi, İmzalı Şirket Davetiyesi.

Çin Mürettebat Belgesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

Bütün bahsedilen evraklar tas tamam bir şekilde doldurulup gerekli yerlere teslim edildikten sonra. Çin in vize işlemlerini olumlu cevaplaması birlikte 7-10 gün içerisinde çıkmaktadır. Ancak Çin Konsolosluğunun tatillerine denk gelen durumlarda veyahut konsolosluğun ek evrak isteyebileceği durumları da göz önüne alınırsa durum uzayabilmektedir.

Vizelerin Türleri Nelerdir?

Ülkelere girişte yetkili merciler tarafından verilen izinlere vize denir. Vizeler amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Turizm vizesi, mürettebat vizesi, çalışma amaçlı verilen, transit vize, öğrenci vizesi, daimi verilen vizeler, ticaret amaçlı verilen vizeler, Avrupa birliği ülkelerini Seyahat için kullanılan vizeler bazı vize çeşitlerindendir.

D Vizesi:

Çin’de daimi olarak kalmak isteyenlerin alacakları vize çeşididir.

Seyahat Vizesi:

Araştırma ve seyahat amaçlı yapılan vize türü.

L vizesi:

Turistik amaçlı topluca alınan vize çeşitlidir

M Vizesi:

Ticari amaçlı alınan vizelerdir.

Kısaca bazı vize türlerinden yukarıda bahsedildi konumuzla alakalı olan Çin mürettebat vizesi kapsamına girmektedir aşağıda detaylı bilgi verilecektir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çok çeşitli Çin vizeleri bulunmaktadır bunlardan bazıları şöyledir; Akrabalık vizesi, Çin mürettebat vizesi, daimi vize, öğrenci vizesi, turizm vizesi gibi vize çeşitleri ile yabancı bir amacınıza uygun şekilde yabancı bir ülkeye gitmek mümkündür her ülkenin kendi belirlediği kriterler ve şartlar bulunmaktadır.

Takdir edersiniz ki gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsinde bu kriterler mevcuttur. Çin de bu ülkelerden birisidir. Pasaport, 2 adet fotoğraf, doldurulmuş vaziyette Çin Daimi yerleşim formu bu belge Çin kamu güvenliği Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bahsi geçen diğer vize türleri içinde vizenin içeriğine göre gerekli şartların taşınmış olması gerekmektedir.

Çin Devleti vize başvurularından kişilerin parmak izlerinin alınmasını şart koşmuştur bu şart bir güvenlik önlemi olarak alınmış olmalıdır. Ancak bedensel engelli, diplomatik pasaporta sahip kişiler ve 14 yaşından küçük olup 70’den büyük olanlar bu zorunluluktan muaf tutulmaktadır.

Çin Vizesi Başvuru Şekilleri Nelerdir?

Pasaport sahipleri Çin Vize merkezlerine başvuruda bulunabilirler. Çalışma merkezlerinin belirli saat aralıkları vardır ve başvuru sahibinin parmak izi alınır. Diplomatik pasaport sahipleri ise başvurularını direkt olarak Çin Konsolosluğundan yapabilmektedirler. Vize ücretleri kalınacak süreye göre 58-166 dolar arsında değişiklik gösterir. Bu fiyat değişebilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x