Çin Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Çin Ticari Vize

Çin Ticari Vizesi ( M Tipi ), Çin’e iş ihtiyacı gereksinimi ile seyahat edecek olan bireylerin alması gereken vize türü olarak geçmektedir. Ticari vize, iş ihtiyacı ile gidenler yanında kongre, fuar, eğitim ve seminer gibi programlarla gidilmesi halinde alınmasına ihtiyaç duyulurken, Çin Ticari Vizesi (M) almaya hak kazanabilmek için Çin ‘de gidilecek olan firma tarafından bir davet mektubu gönderilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu vize tipi M tipi Çin vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Başvuru evraklarının arasında davet mektubu bulundurulmasına ihtiyaç duyulurken, Çin Ticari Vize işlemlerine grup halinde veya bireysel olarak başvuru işlemi yapılabilmektedir. Çin Başkonsolosluğu Çin vizesi ihtiyacı ile bireysel olarak yapılan başvuruları kabul etmiyorken Çin vizesi için yetki sahibi acenteler işbirliği ile Çin Ticari Vize işlemlerinde bulunmakta daha fayda vardır. Buna ek olarak ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti vizesi alınması halinde Çin Konsolosluğu büyük oranda tek girişli Çin vizesi vermiş olacaktır.

Tek ve çift girişli olarak verilen Çin vizesinin 3 aylık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. 3 ay süre ile geçerliliği olan Çin Vizesi ile Çin Halk cumhuriyetinde en çok 30 gün kalınması mümkün olmaktadır. Çin Ticari Vize kurallarına uygun davranmaya dikkat edilmeli aksi halde Çin yasalarına göre para ya da hapis cezası uygulanabilmektedir. Çin’e yeni bir giriş yapma ihtimalini düşürebilirsiniz. 6 ay veya 1 yıl zamanla alınan vize gereksinimleri için ekspres vize uygulaması olmamaktadır.

1 Ocak 2018 tarihinden itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş ve ticari hedefle yapılan ziyaretler için Online Başvuru ve Randevu sisteminin kullanılacağını belirtti. Online başvuru gereksinimleri Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yapılması gerekecektir, sitenin resmi olmasına dikkat edilmelidir.

Son zamanlarda Çin vize işlemeleri uygulamasında yapılmış olan değişikler başvuruda bulunacak birey ve işletmelerde karışıklığa neden olmuştur. Çin Vizesi işlemlerinde talep edilmiş olan evraklarda bir farklılık olmayıp yalnız davet mektubu ile alakalı aşağıdaki bulunmakta olan hallerde birtakım farklılıklar bulunmaktadır.

Küçük ölçekli kurumlar Barkod bulunan belediye davetiyesi edinerek başvuruda bulunması gerekmektedir. Belediye den alınan davetiye ile yapılmakta başvurular 7-10 iş günü dahilinde bir sonuca ulaşmaktadır.

Küçük ölçekli kurumların belediye davetiyesi edinememesi halinde, Çin’de bulunan firmanın göndermiş olduğu davet mektubu ile birlikte başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir. Fakat bu gibi konularda vize başvuru işleminin sonucunun açıklanma süresinde bir belirsizlik ortaya çıkacaktır. Yapılmış olan başvurunun fişi tarihi belli değil biçiminde kesilecek ve Konsolosluk veya Büyükelçilik gereği bulunan araştırmaları yaptıktan sonra vize onayı verilecektir. Bu durum 2 ay sürmesi olabileceği gibi 6 aya kadar da sürme olanağı bulunmaktadır.

Başvuru da bulunacak kurum Türkiye’de bulunan büyük çaplı bir firma ise belediye davetiyesi sunma ihtiyacı bulunmamaktadır. Çin’deki davette bulunan kurumdan alacağı davet mektubu yeterli bulunacaktır. Aynı şekilde bu kurumlarda çalışan bireyler kurum davet mektubu ile başvuruda bulunabilmektedirler.

çin ticari vizesi nasıl alınır

Çin Ticari Vize Başvurusu

Çin’de ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket sahipleri veya şirket çalışanları için ticari vize başvurusu mesleki durumunuza göre ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Çin ticari vize başvuruları konsolosluk birimlerinin üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Çin vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 iş günüdür ancak bu süre konsolosluğun yoğunluk durumuna göre uzayıp kısalabilmektedir.Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 15 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Ticari vizeler en fazla 3 aylık tek girişli olarak verilmektedir.

 Çin Ticari Vize için İhtiyaç Duyulan Belgeler

04.12.2017 tarihi ile geçerliliği bulunacak Çin vizesi başvuru işlemlerinde parmak izi verilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Parmak izi randevu işlemi bireyse olarak gerçekleştirilebilmektedir. Parmak izi verilme işlemi yapıldıktan sonra 5 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. 1 süre ile geçerli olan çok giriş izni verilen Çin Ticari Vize için başvuruyu yapan kişinin pasaportunda minimum 2 Çin vizesinin bulundurması bir zorunluluk olarak görülmektedir. Çin vizesi başvuru işlemlerinde kişi ile ilgili verilecek kararlar Çin Konsolosluğu’nun kendi isteğine bırakılmaktadır.

Vize dilekçe formu Çin Ticari Vize başvurusu için Çin Vize Müracaat Formu yapılırken önemli olan bazı konular bulunmaktadır. Müracaat Formu dikkat edilerek ve tam bir şekilde doldurulmasına ve formda bulunan bilgilerin seyahat yapılırken ihtiyaç duyulan belgelerin birbirini destekler nitelikte olması gerekmektedir.

Ticari Davet-Ticari vize işlemleri ile birlikte Çin’e ticari seyahatte bulunma dileğinde bulunan Türkiye genel pasaport ya da üçüncü ülke genel pasaporta sahip bireylerin 15.02.2016 tarihi ile birlikte ‘’Yetki sahibi Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, ‘’Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ evraklarının orijinalini sunmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 1. En az 6 ay geçerliliği bulunmuş olan eski pasaportlarda kullanılabilmektedir.
 2. Çin’ de bulunan şirketten gelen davetiye olması gerekmektedir. Davetiye de İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazıldığı belirtilmesi gerekmektedir.
 3. Çin’de bulunan kurumun ticari lisansı ve şirket çalışanın ve sahibinin kimlik fotokopisi gerekli olmaktadır.
 4. Bunlara ek olarak kurumun ticaret hacmi kaydı minimum 10.000 USD olmasına ihtiyaç duyulur.
 5. 33×48 mm ebatlarında beyaz arka fona sahip 2 tane fotoğraf olması gerekir.
 6. Şirketin ve ya kurumun Asli faaliyet belgesi vergi levhası sicil gazetesi fotokopisi imza sirküleri güncel olarak evraklar arasında yer almalıdır.
 7. Kimlik fotokopisi ve Nüfus kayıt örneğinin orijinal kesinlikle bulunmalıdır.
 8. Şirket sahibinin bizzat verdiği noter onayı bulunan vize talep dilekçesi bulunmalıdır.
 9. Noter tasdikli beyanname olmalıdır.
 10. E devlet üzerinde alınabilmekte olan sabıka sicil kaydı olmalıdır.
 11. İşe giriş bildirgesi bulunmalıdır.
 12. SGK hizmet dökümü olmalıdır.
 13. Banka hesap dökümünün orijinali, minimum 3 aylık kaşesi bulunan ve imzası bulunan minimum 5.000 USD bakiyesi bulunması gereken belge olmalıdır.

Çin ticari vizesine online başvuru yapılabilir mi?

Çin ticari vize işlemleri online olarak yapılabilmektedir ancak online formla başvuru, Çin Konsolosluğunun akredite ettiği firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Online başvuru formunu bireysel olarak dolduramazsınız. Çin vize randevusu da online başvuru sırasında alınmaktadır. Çin ticari vize başvurusu için çok sayıda evrak hazırlamanız gerekmektedir. Evrak takibinin dikkatle yapılması gerekmektedir. Online form doldurma ve başvuruya evraklara dair birçok detay söz konusudur. Koşullarınıza uygu başvuru yapabilmek için lütfen Dataglobal Müşteri Hizmetlerinden destek alınız.

Çin vizesi yetkili acenta aracılığı ile yapılabilir mi?

Çin ticari vize başvuruları Çin Konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile kabul edilmektedir.

Çin ticari vize işlemlerinde parmak izi verme zorunlu mu?

Çin ticari vize işlemlerinde biyometrik data (parmak izi verme işlemi) Çin Konsolosluğun yetkilendirdiği merkezlerde yapılmaktadır. 14 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyüklerden Çin vize işlemlerinde parmak izi ibrazı istenmemektedir. Son 5 yıl içinde Çin vizesi almış kişiler işlemlerini aynı temsilcilik aracılığı ile yaptıkları takdirde parmak izi vermeyebilirler. Vize işlemlerinizi başvurunuzun ve evraklarınızın daha iyi organize edilmesi için vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapabilirsiniz ancak bu kurumlarda parmak izi verme işlemi yapılmamaktadır.

Çin ticari vizem reddedildi, yeni başvuru yapabilir miyim?

Vize reddi aldığınız tarih itibariyle evraklarınızın geçerliliği sona ereceğinden güncel evraklarla yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyetinin sıkı vize prosedürleri olan bir ülkedir. Bu nedenle ticari vize başvurusunda kullanacağınızı şirket belgeleriniz ve Çin’deki firmadan gelecek olan davetiye ve benzeri belgelerin içeriği çok önemlidir

Çin ticari vizesi kaç günde çıkar?

Çin ticari vizesinin sonuçlanması parmak izi verme işleminden sonra 7 iş günüdür. Konsolosluğun kapalı olduğu tatil günleri ve destekleyici ek ev evrak talepleri göz önünde bulundurularak başvurunun 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur.

Çin vizesi ücreti nedir?

Ticari vize ücreti döneme göre değişebildiğinden bu konuda detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz. Talep edilen kalış süresi ve ticari vize türüne göre de vize ücretleri değişmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x