Çin Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Çin Ticari Vize Başvurusu

Çin’de ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket sahipleri veya şirket çalışanları için ticari vize başvurusu mesleki durumunuza göre ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Çin ticari vize başvuruları konsolosluk birimlerinin üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Çin vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 iş günüdür ancak bu süre konsolosluğun yoğunluk durumuna göre uzayıp kısalabilmektedir.Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 15 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Ticari vizeler en fazla 3 aylık tek girişli olarak verilmektedir.

Çin ticari vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Çin Ticari Vize Gerekli Evraklar

  1. Pasaport: Çin ticari vize için planlanan seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
  2. Davetiye: Çin ticaret vizesi için davetiye almanız şarttır. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin ticari vizesi için gerekli olan davetiye Çin’den valilik onaylı, barkod numaralı ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Bu davetiyenin mail aracılığı ile iletilmesi de gerekmektedir.
  3. Ticari Lisans: Çin ticari vize için Çin’de bulunan firmanın ticari lisansı istenmektedir. Başvuran kişi Çin ticari vizeye ilk defa başvuruda bulunuyorsa ticari lisansa ek olarak Çin’de bulunan firmanın işletme belgesi ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi de istenmektedir
  4. Fotoğraf: Çin ticari vize için gereken fotoğraf 33×48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Ticari vize için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir. Çin ticari vize için bu fotoğraftan 2 tane istenmektedir.
  5. Kimlik: Çin ticaret vizesi için gerekli evraklar arasında sizin nüfus cüzdanınızın fotokopisi bulunur.
  6. Çin ticari vize dilekçe: Çin ticari vize talebi için özel bir dilekçe gerekmektedir. Bu belge hakkında detaylı bilgi alabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Çin ticari vize başvurularunda temsilcilerimiz Çin ticari vize dilekçenin temin edilmesi ve hazırlanmasında  vize başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.
  7. Sabıka kaydı: Çin ticaret vizesi için gerekli evraklar arasında Çin ticari vizesi için sabıka sicil kaydı da vardır. Bu belgeyi e-devlet yoluyla alabilirsiniz.
  8. Eski Pasaport: Çin ticari vize için güncel pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması halinde, durumunuzu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe sadece İngilizce dilinde yazılması halinde kabul edilmektedir.
  9. İş durumunuzla ilgili belgeler: Adın da anlaşılacağı gibi Çin ticari vize için iş durumunuzla ilgili çeşitli belgeler gerekmektedir. Bu evraklar işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve şirket evraklarıdır. Çin ticari vize için gerek şirket evrakları ise orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ve sicil gazete fotokopileridir. Şirket evraklarınızın güncel olması da gereklidir.

Çin Ticari Vize Başvuru Formları

Çin’e ticari amaçlı olarak yapılacak ziyaretlerde doldurmanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Ticari vize başvuru formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Çin Ticari Vize Dilekçe Örneği

 Çin Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

Çin ticari vizesine online başvuru yapılabilir mi?

Çin ticari vize işlemleri online olarak yapılabilmektedir ancak online formla başvuru, Çin Konsolosluğunun akredite ettiği firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Online başvuru formunu bireysel olarak dolduramazsınız. Çin vize randevusu da online başvuru sırasında alınmaktadır. Çin ticari vize başvurusu için çok sayıda evrak hazırlamanız gerekmektedir. Evrak takibinin dikkatle yapılması gerekmektedir. Online form doldurma ve başvuruya evraklara dair birçok detay söz konusudur. Koşullarınıza uygu başvuru yapabilmek için lütfen Dataglobal Müşteri Hizmetlerinden destek alınız.

Çin vizesi yetkili acenta aracılığı ile yapılabilir mi?

Çin ticari vize başvuruları Çin Konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile kabul edilmektedir.

Çin ticari vize işlemlerinde parmak izi verme zorunlu mu?

Çin ticari vize işlemlerinde biyometrik data (parmak izi verme işlemi) Çin Konsolosluğun yetkilendirdiği merkezlerde yapılmaktadır. 14 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyüklerden Çin vize işlemlerinde parmak izi ibrazı istenmemektedir. Son 5 yıl içinde Çin vizesi almış kişiler işlemlerini aynı temsilcilik aracılığı ile yaptıkları takdirde parmak izi vermeyebilirler. Vize işlemlerinizi başvurunuzun ve evraklarınızın daha iyi organize edilmesi için vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapabilirsiniz ancak bu kurumlarda parmak izi verme işlemi yapılmamaktadır.

Çin ticari vizem reddedildi, yeni başvuru yapabilir miyim?

Vize reddi aldığınız tarih itibariyle evraklarınızın geçerliliği sona ereceğinden güncel evraklarla yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyetinin sıkı vize prosedürleri olan bir ülkedir. Bu nedenle ticari vize başvurusunda kullanacağınızı şirket belgeleriniz ve Çin’deki firmadan gelecek olan davetiye ve benzeri belgelerin içeriği çok önemlidir

Çin ticari vizesi kaç günde çıkar?

Çin ticari vizesinin sonuçlanması parmak izi verme işleminden sonra 7 iş günüdür. Konsolosluğun kapalı olduğu tatil günleri ve destekleyici ek ev evrak talepleri göz önünde bulundurularak başvurunun 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur.

Çin vizesi ücreti nedir?

Ticari vize ücreti döneme göre değişebildiğinden bu konuda detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz. Talep edilen kalış süresi ve ticari vize türüne göre de vize ücretleri değişmektedir.