Çin Transit Vizesi

Çin Transit Vizesi, Çin vize uygulamaları gereği, umuma mahsus pasaportları olan kişiler, transit vize almak durumundadırlar. Transit vize için başvurularda kullanılacak olan belgelere dikkat edilmesi ve doğru başvuru yapılması, kurallar arasında yer alır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri, kurallar gereği transit vizesinden toplamda 30 günle sınırlı şekilde muaf tutulurlar.

çin-transit-vize-basvurusu

Çin Transit Vizesi (G Vizesi)

Çin transit vizesi, transit geçiş yapmak isteyen kişilere verilen vize türleri arasında yer alır. Çin’den herhangi bir ülkeye geçiş yapılacak durumlarda havaalanında 24 saat süreden daha fazla kalınması durumunda, transit vizesi alınması zorunludur. Başka bir ülkeye geçilmesi durumunda, eğer ki süre 24 saati geçmiyorsa, vize alınmasına gerek yoktur. Geçiş yapacak olan kişi Çin havaalanında 24 saati geçmeyecek şekilde vize almasına gerek kalmadan, konaklayabilir.

Çin Transit Vize Başvurusu

Transit vizesi başvurularının doğru yere ve belgelerde eksik olmadan yapılması gerekir. Başvuru işleminde kullanılan belgelerin, muhakkak doğru şekilde kontrol edilmesi gerekecektir. Transit vize başvurusunda kullanılacak olan belgelerin, eksik olmadan hazırlanması ve konsolosluk veya vize merkezlerine teslim edilmesi gerekecektir.

Transit vizesi için istene evrakların eksik olmadan teslim edilmesi başvuru sürecinin daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde Çin vize başvurusunun iş günlerine denk getirilmesine dikkat edilmelidir. Vize başvurusu süreleri bazı nedenlerden dolayı uzayabilir. Bunun için bilinmesi gereken en önemli konu, başvuru değerlendirmesinin Çin Konsolosluğu tarafından yapılıyor olmasıdır. Çin Konsolosluğu kendi kuralları gereği, kişiden ekstra belge talep edebilir ve vize başvurusunu normalden daha çok uzatabilir.

Çin Transit Vizesi Gerekli Belgeler

Çin transit vizesi için gerekli olan belgelerin doğru bilinmesi önemlidir. Hazırlanması gereken belgelerin eksik olmadan teslim edilmesi, başvurunun hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlayacaktır. Çin’den başka bir ülkeye geçiş yapabilmek adına alınan Çin transit vizesi için gerekli olan evrakların listesi şu şekildedir.

Pasaport

2 adet boş sayfası olup, yapılacak seyahatten sonra 6 ay ve daha fazla geçerlilik süresinin olması gerekecektir. Başvuru için istenen pasaportun kuralları karşılaması halinde, işlemler tamamlanır.

Fotoğraf

Çin vizesi için istene belgelerden birisi olan fotoğrafta gerekliliklerin muhakkak karşılanmış olması gerekecektir. Fotoğraflarda kişinin yüz hatları, kulakları, alın kısmı görünür şekilde olmalıdır. Bunun yanında, kişi gözlük takmamış olmalıdır.

Seyahat Edilecek Ülkenin Vizesi

Çin transit vizesi için mutlaka bulundurulması gereken belge, seyahat edilecek olan ülkeye ait olan vizedir. Transit vize ile Çin’den hangi ülkeye gidilecekse, buraya ait olan vizenin alınması gerekecektir.

Gidilecek Ülkeye Ait Uçak Bilgileri

Çin transit vizesi alındıktan sonra, seyahat edilecek olan ülkenin uçak bilgileri başvuru dosyasında bulunmalıdır. Başvuru dosyasında seyahat edilecek ülkenin uçak bilgileri bulunmuyorsa, işlemler uzayabilir veya iptal edilebilir. Buna dikkat edilmelidir.

Çin vizesi işlemlerinde gerekli belgeler bunlardır. Bu belgeler, eksik olmadan hazırlanıp teslim edildiğinde, süreç başlamış olur. Sonuçlanma genellikle vize hazırlanıp teslim edildikten 3 gün içerisinde tamamlanır. Vize sonuçlarında aksaklık olması halinde, başvuru sürecinin uzaması mümkün olabilir.

Çin Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Transit vizesinin çıkış süreleri 3 ile 7 gün arasıdır. Vize için istenen evrakların eksik olması veya kişinin gereklilikleri tamamlamamış olması, işlemlerin gecikmesine neden olabilir. Transit vize de kullanılan belgelerin, eksiksiz olması halinde vize ortalama 3 günde sonuçlandırılır. Başvurular, evrakların tamamı hazırlandıktan sonra bizzat konsolosluğa veya yetki verilen acentelere yapılabilir. Vize acentelerine yapılacak olan başvurularda, ön bilgi alınması sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Çin vizesi daha hızlı şekilde alınmak isteniyorsa, başvurunun bu şekilde yapılması daha önemlidir.

Transit Vizesi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Başka bir ülkeye Çin üzerinden ülkede 24 saatten fazla kalınması durumunda alınması gereken vize türüne Çin transit vizesi denir. Bu vize türüne 24 saatin aşılmaması halinde alınmasına gerek olmayan bir vize türüdür. Vize başvurusu yapılmadan önce bilgi sahibi olunması önemlidir.

Kişinin başvuru yapmadan önce vizenin hangi şartlarda alınacağına ve ücretinin ne kadar olduğuna bakmalıdır. Yeri gelmişken belirtmeliyiz ki Transit Vizesi ücretleri her dönem farklılık gösterir. Sabit olmadığından başvuru yapılmadan önce konsolosluk veya vize merkezi aranarak gerekli olan bilgiler buradan alınmalıdır. Bilgiler alındıktan sonra başvuru daha kolaylaşır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x