Çin Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Çin Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyetine turizm amaçlı gidecek olan kişilerin başvurmaları gereken vize çeşidi Çin Turistik Vize olmaktadır. Bu vize çeşidi L tipi Çin Vizesi olarak adlandırılmaktadır. Çin turistik vize için yapılan başvuruları konsolosluklar direkt olarak kabul etmemektedir. Bu sebepten dolayı olarak da vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu başvuruları seyahat acenteleri veya vize merkezleri aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

Çin Turist Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Çin turistik vize almak için konsolosluğa yapılan başvurular, tek girişli özelliğe sahip olmaktadır. Vizenin süresi konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Vize süresinin uzatılması için ise Çin Halk Cumhuriyetine giriş yapıldıktan sonra yerel emniyet müdürlüğünde uzatılma başvurusunda bulunulabilir.

Turist vizesi için yapılan başvurular için gerekli olan evraklar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Davetiye: Çin Halk cumhuriyetinden vize almak için gereken ilk evrak her zaman davetiye olmaktadır. Çin Vizesi için istenilen davetiye ise Çin’de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. Çin Halk Cumhuriyetinde bulunan seyahat acentesi tarafından hazırlanan bu davetiyenin aslı vize başvurusu sırasında konsolosluğa iletilmelidir.

Pasaport: Vize başvuru işlemleri esnasında istenilen bir başka evrak ise pasaport olmaktadır. Beyan edilecek olan bu pasaportun 6 aylık geçerlilik süresinin olma şartı ve vize için boş sayfa bulundurma şartı aranmaktadır.

Fotoğraf: Vize belgeleri içerisinde bulunması gereken bir diğer evrak ise 2 det güncel vesikalık bulunmaktadır. istenilen bu vesikalıkların beyaz fonda ve biyometrik olması şartı aranmaktadır.

Sabıka kaydı: Çin Halk Cumhuriyetine yapılacak olan turist vizesi başvuruların istenilen bir başka belge ise sabıka kaydı olmaktadır. Bu sabıka kaydında arşiv bilgilerinin olması şartı bulunmaktadır ve adli sicil kaydının bulunmaması şartı vardır.

İkametgah Belgesi: Bu belgenin de aslı konsolosluğa teslim edilmelidir. Ayrıca belge ıslak imzalı ve mühürlü olarak tastik edilmesi de gerekmektedir.

Geçim Durumunu Gösteren Belge:  Çin Vizesi almak için gerekli olan bir diğer belge ise banka hesaplarınızın özeti olmaktadır. Bu hesaplarda bulunması gereken askeri bakiye ile güncel bilgileri ise işlemleri yaptığınız aracı kuruluştan temin edebilirsiniz. Eğer sabit maaşlı bir geliriniz yok ise o zaman konsolosluk başvuru sahiplerinden; vergi levhası fotokopisi, son altı ay içerisinde kayıtlı odalardan alınmış olan faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, 4B SGK dökümü ( çalışanların ise 4A SGK dökümü istenmektedir) kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri istenmektedir.

Kimlik: Vize işlemleri sırasında başvuru yapan kişilerden istenilen son belge ise başvuruyu yapan kişinin kimli fotokopisi olmaktadır.

çin turistik vizesi nasıl alınır

Çin Turist Vizesinin Çıkış Süreleri Nelerdir?

Vize başvuru işlemleri her hangi bir harici durum olmaması durumunda 7 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır. Konsolosluğa yapılacak olan Çin Turist vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinden teslim alınmaktadır. Ayrıca belirtilen sürede geri dönüşü sağlayabilmek için evraklarının istenilen şartlarda ve eksiksiz olarak teslim edilmeleri gerekmektedir.

Çin konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde veya konsolosluğun başvuru için başka evraklar istemesi durumunda ise konsolosluk tarafından verilecek olan cevap süresi uzamaktadır.

Çin Turist Vizesi Ücretleri Ne Kadar?

Çin Halk Cumhuriyetine yapılacak turistlik amaçlı geziler için alınacak olan Çin Vizesi ücretleri değişiklik göstermektedir. Bu sebeple vize başvurusu yapılmadan kısa süre öncesinde bilgi alınması daha net bilgiye sahip olunmasını sağlayacaktır.

Bu sebeple birlikte çalışılan seyahat acentesi ile vize merkezleri ücretler konusunda başvuru yapanları bilgilendirmektedir.

Çin Turist Vizesine Başvuruda Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Çin Halk Cumhuriyetine ait olan konsolosluk vize işlemleri sırasında doldurulan vize başvuru formlarına çok önem vermektedir. Bu formların düzgün, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından oldukça önem arz etmektedir. Konsolosluğun belirlediği bu kriterlere uyulmadığı taktirde başvurular red edilmektedir.

Vize için başvuru yapanların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise konsolosluk başvuru işlemleri sonrasında da başvuru yapan kişilerden ek evrak isteyebilmektedir.

Başvuru evraklarının, ek evrakların ve formların istenilen kriterlere uygun olması için ise başvuru sahiplerinin bu konuda deneyimli ve uzman kadrosu bulunan seyahat acenteleri ve vize merkezleri ile çalışmaları oldukça önemli olmaktadır. Ayrıca planlanan tatilin iptal olmaması için yeterli süre önceden başvurunun gerçekleşmesi gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Çin turistik vize başvurumu grup olarak yapmam zorunlu mu?

Çin turistik vize işlemlerinde bireysel başvuru kabul edilmemektedir. Turistik vize başvurusu grup halinde yapıldığında kabul edilmektedir.

Çin turistik vizesine online başvuru ile yapılabilir mi?

Çin turistik vize işlemleri online olarak yapılabilmektedir ancak online formla başvuru yetkisi Çin Konsolosluğunun akredite ettiği firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bireysel olarak online başvuru yapılmamaktadır. Turistik vizenin gerektirdiği evrakların dikkatle hazırlanması gerekmektedir. Evraklarınız vize başvuru formunda verdiğinizi bilgilere uygun şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Çin vizesi yetkili acenta aracılığı ile yapılabilir mi?

Çin turistik vize başvuruları Çin Konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile kabul edilmektedir.

Çin turistik vize işlemlerinde parmak izi verme zorunlu mu?

Çin vize işlemlerinde parmak izi verme işlemi Konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezinde yapılmaktadır. Burada toplanan bilgiler Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Çin Ankara Büyükelçiliğine iletilmektedir. Başvuru merkezleri ve vize danışmanlık firmalarının vize sonucuna dair açıklama yetkisi bulunmamaktadır. Vize sonucu konusunda yetkili tek kuruluş Çin diplomatik temsilcilikleridir. 14 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyüklerden parmak izi ibrazı talep edilmemektedir. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaf olduklarından parmak izi vermezler. Son 5 yıl içinde Çin’e vize ile girmiş kişiler işlemlerini aynı temsilcilik aracılığı ile yaptıkları takdirde parmak izi vermeyebilirler. Ayrıca bedensel engelli kişilerden parmak izi verme prosedüründen muaftır.

Çin turistik vizem reddedildi, yeni başvuru yapabilir miyim?

Çin vizesine dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Ret aldığınız tarih itibariyle evraklarınız ve vize başvuru formu geçerliliğini kaybedeceğinden güncel evraklarla başvuru yapılmalıdır.

Çin turistik vizesi kaç günde çıkar?

Çin turistik vizesi vize randevusundan (parmak izi verme işleminden) sonra 7 iş günüdür. Konsolosluğun tatil olduğu günler ve ek ev evrak talepleri göz önünde bulundurularak başvurunun 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur

Çin vizesi ücreti nedir?

Turistik vize ücreti döneme göre değişebildiğinden bu konuda detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz. Talep edilen kalış süresi ve turistik vize türüne göre de vize ücretleri değişmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x