Çin Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Çin Turistik Vize Başvurusu

Çin turistik vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Çin vize başvuruları mesleki durumunuza göre konsolosluk birimlerinin üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Çin vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 iş günüdür ancak bu süre konsolosluğun yoğunluk durumuna göre uzayıp kısalabilmektedir. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 10 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Çin turistik vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Çin Turistik Vize Gerekli Evraklar

  1. Davetiye: Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin’de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
  2. Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.
  3. Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen fotoğraf 33×48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir. Fotoğraf için istenen miktar 2 adettir.
  4. Sabıka Kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
  5. İkametgah Belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
  6. Geçim Durumunuzla ilgili Belge: Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
  7. Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
  8. Eski Pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce dilinde olması hallinde kabul edilebilmektedir.

Çin Turistik Vize Başvuru Formları

Çin’e turistik amaçlı olarak yapılacak ziyaretlerde almanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Turistik vize formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Çin Turistik Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

Çin turistik vize başvurumu grup olarak yapmam zorunlu mu?

Çin turistik vize işlemlerinde bireysel başvuru kabul edilmemektedir. Turistik vize başvurusu grup halinde yapıldığında kabul edilmektedir.

Çin turistik vizesine online başvuru ile yapılabilir mi?

Çin turistik vize işlemleri online olarak yapılabilmektedir ancak online formla başvuru yetkisi Çin Konsolosluğunun akredite ettiği firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bireysel olarak online başvuru yapılmamaktadır. Turistik vizenin gerektirdiği evrakların dikkatle hazırlanması gerekmektedir. Evraklarınız vize başvuru formunda verdiğinizi bilgilere uygun şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Çin vizesi yetkili acenta aracılığı ile yapılabilir mi?

Çin turistik vize başvuruları Çin Konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile kabul edilmektedir.

Çin turistik vize işlemlerinde parmak izi verme zorunlu mu?

Çin vize işlemlerinde parmak izi verme işlemi Konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezinde yapılmaktadır. Burada toplanan bilgiler Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Çin Ankara Büyükelçiliğine iletilmektedir. Başvuru merkezleri ve vize danışmanlık firmalarının vize sonucuna dair açıklama yetkisi bulunmamaktadır. Vize sonucu konusunda yetkili tek kuruluş Çin diplomatik temsilcilikleridir. 14 yaşından küçükler ve 70 yaşından büyüklerden parmak izi ibrazı talep edilmemektedir. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaf olduklarından parmak izi vermezler. Son 5 yıl içinde Çin’e vize ile girmiş kişiler işlemlerini aynı temsilcilik aracılığı ile yaptıkları takdirde parmak izi vermeyebilirler. Ayrıca bedensel engelli kişilerden parmak izi verme prosedüründen muaftır.

Çin turistik vizem reddedildi, yeni başvuru yapabilir miyim?

Çin vizesine dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Ret aldığınız tarih itibariyle evraklarınız ve vize başvuru formu geçerliliğini kaybedeceğinden güncel evraklarla başvuru yapılmalıdır.

Çin turistik vizesi kaç günde çıkar?

Çin turistik vizesi vize randevusundan (parmak izi verme işleminden) sonra 7 iş günüdür. Konsolosluğun tatil olduğu günler ve ek ev evrak talepleri göz önünde bulundurularak başvurunun 15 gün önceden yapılması tavsiye olunur

Çin vizesi ücreti nedir?

Turistik vize ücreti döneme göre değişebildiğinden bu konuda detaylı bilgiyi çağrı merkezimizden alabilirsiniz. Talep edilen kalış süresi ve turistik vize türüne göre de vize ücretleri değişmektedir.