Çin X1 Öğrenci Vizesi

Çin Vizesi Başvurusu

Çin X1 Öğrenci Vizesi

Çin X1 Öğrenci Vizesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin son on yıllardaki teknolojik ve ekonomik atılımlarını kim inkâr edebilir? Ülke bu çok yönlü gelişimini eğitim ve öğretim alanındaki çekiciliğiyle taçlandırmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden ve bizim ülkemizden de birçok genç eğitim almak amacıyla Çin üniversitelerine gitmektedir. Peki, elini kolunu sallayarak gidilebilir mi? Tabi ki hayır. Uzun süreli eğitim amacıyla Çin’e gitmek isteyenler kişiler Çin X1 öğrenci vizesi almak zorundadır.

Çin Öğrenci Vizesi

Çin’de yasal öğrenim hakkına sahip olmak Çin öğrenci vizesi almakla mümkündür. Bu vize türü ülkedeki yasal kalma süresine göre iki gruba ayrılmaktadır. Öğrenim amacıyla kısa süreli kalmak isteyen yabancılar için Çin x2 vizesi, uzun süreli kalmak isteyenler içinse Çin x1 öğrenci vizesi verilmektedir. Peki, uzun ile kısa arasındaki nokta nedir? 180 günden az kalış süresi kısa, 180 günden fazla kalış süresi uzun olarak belirlenmiştir. Vizeler arasındaki farklılık yalnızca sürelerden oluşmaz; başvuru prosedürü ve Çin’de kalacak yabancıya tanına yasal haklar vizeye göre değişmektedir.

çin x1 öğrenci vize başvurusuÇin X2 Öğrenci Vizesi (Kısa Süreli)

 Kısa süreli öğrenim görmek isteyen yabancılar bu vizeye sahip olmalıdır. Başvurular Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen aracı kuruluşlara yapılır. Konsolosluk başvuru sahibinden ek belge isteyebilir ya da mülakata çağırabilir. Bu vizeyi alıp Çin’e girdikten sonra daha uzun süre mi kalmak istiyorsunuz? O zaman Çin’deki ilgili ulusal makamlara başvurulmalıdır. Başvurular olumlu olarak da olumsuz olarak da değerlendirilebilmektedir.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Gerekli evraklar şunlardır: davetiye, ikametgâh kaydı, adli sicil kaydı, banka hesap cüzdanı çizelgesi, pasaport, kimlik ve fotoğraf. Peki, evraklarda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

1) Davetiye: İki tür davetiye bulunması zorunludur. Biri resmi kurumdan alınmış diğeri de üniversiteden alınmış olmalıdır. İki davetiye de konsolosluk tarafından belirlenen kurallara uygun olup yalnızca orijinalleri ile başvurulabilir.

2) İkametgâh Kaydı: Belgenin yalnızca aslı kabul edilmektedir. Fotokopisi geçerli değildir.

3) Adli Sicil Kaydı: Adli sicil kaydınızın olmaması ya da kaydın temiz olması zorunludur.

4) Banka Hesap Cüzdanı Çizelgesi: Hesap bakiyenizi gösteren banka hesap cüzdanının aslı talep edilmektedir. Bu belgede her sene için hesabınızda 2500,00 USD ya da karşılığı Türk Lirası kadar tutar olduğu belirtilmelidir.

5) Pasaport: Hali hazırda geçerli olan güncel pasaport verilmelidir. Pasaportunuzun vize sayfalarında boş sayfa bulunmalıdır. En az 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.

6) Kimlik: Kimliğinizin aslını değil, önlü arkalı fotokopisini vermeniz gerekmektedir.

7) Fotoğraf: 2 adet vesikalık fotoğraf verilmelidir. Ancak bunlar mat, kalın kâğıtlı ve beyaz fon üzerinde olmalıdır. Bu kriterlere uymayan fotoğraflar kabul edilmez. Ek olarak fotoğraf, yüzün ön kısmından, kulaklar ve alın açık kalacak biçimde ve gözlüksüz olarak çekilmelidir.

Çin X1 Öğrenci Vizesi (Uzun Süreli)

Uzun süreli öğrenim hakkına sahip olmak istiyorsanız Çin X1 öğrenci Vizesi almanız gerekmektedir. Bu tip vize için Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılabilir. Bu vize sahiplerine öğrenim amacıyla Çin’de 180 günden fazla kalma hakkı sağlar. X2 vizesinde olduğu gibi konsolosluk ek evrak talep edebilir ya da sizi mülakat çağırabilir. Bu vizeyi almak Çin’de uzun süre kalma hakkını tek başına sağlamamaktadır. Çin’e girişten sonraki ilk otuz gün içerisinde yasal oturum hakkı için ikamet belgesi alınmalıdır.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Gerekli evraklar şunlardır: pasaport, eski pasaport, kimlik, fotoğraf, okul kayıt mektubu, adli sicil kaydı ve sağlık raporu. Yine bu evraklarda da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

1) Pasaport: Çin’e yönelik seyahatinizden sonra en az 8 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

2) Eski Pasaport: Hali hazırda geçerli olan pasaport yeterli olmayıp eski pasaport da talep edilmektedir. Peki, elinizdeki ilk pasaportunuzsa ya da eski pasaportunuz kayıpsa ne yapacaksınız? O zaman ilgili kurum ya da kuruluşun bu durumu bildiren antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli bir dilekçeyle başvurmalısınız. Bu dilekçe yalnızca İngilizce olarak kabul edilmektedir.

3) Kimlik: X2 vizesinde olduğu gibi kimliğiniz önlü arkalı fotokopisi teslim edilmelidir.

4) Fotoğraf: Fotoğrafınız X2 vizesinde belirtilen kriterler uygun olmalıdır. Ayrıca şuna dikkat etmek gerekir ki fotoğraf güncel olmalıdır. Uzun süre önce çektirdiğiniz, ya da yüzünüzdeki kalıcı bir değişimi yansıtmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

5) Okul Kayıt Mektubu: Mektubu Çin’de öğrenim görmek istediğiniz üniversiteden almalısınız. ,

6) Adli Sicil Kaydı: X2 vizesinde de belirtildiği gibi adli sicil kaydınız olmamalı ya da temiz olmalıdır.

7) Sağlık Raporu: Çin’e seyahat ve orada kalmanıza engel bir rahatsızlığınızın olmadığını gösteren, tam teşekküllü bir devlet hastanesindeki sağlık kurulundan ıslak imzalı ve resmi mühürlü bir rapor alınmalıdır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x