Çin X2 Öğrenci Vizesi

Çin Vizesi Başvurusu

Çin X2 Öğrenci Vizesi

Her hangi bir sebep ile Çin Halk Cumhuriyetinde eğitim almak isteyen kimselerin başvurması gereken vize türü Çin X2 Öğrenci Vizesi olmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetin eğitim görmek için başvuru yapacakların karşısına ise iki çeşit Çin X2 Öğrenci Vizesi çıkmaktadır. Bunlardan ilki X1 öğrenci vizesi olurken diğeri ise X2 öğrenci vizesi olmaktadır.

Çin X1 Öğrenci Vizesi Nedir?

Eğer öğrenim süreniz 180 günden daha fazla sürecek ise o zaman Çin X1 Öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Bu vizeyi almak için yapılacak olan başvurular Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Başkonsolosluğuna olmalıdır. Gerekli evraklar tamamlanıp teslim edildikten sonra yapılan incelemeler sonucunda cevaplar verilmektedir.

Bu vizeye sahip olarak Çin Halk Cumhuriyetine giden kişilerin daha sonra burada ikamet teskeresi de almaları gerekmektedir. Bu teskereyi alabileceğiniz yer ise Yerel Halk Hükümet Genel Müdürlüğü olmaktadır. Bu başvuru ise 30 gün içerisinde gerçekleşmelidir.

çin x2 öğrenci vize başvurusu

Çin X2 Öğrenci Vizesi Nedir?

Kısa süreli öğrenim vizesi olarak adlandırılan Çin x2 vizesi süresi 180 gün ile sınırlı olmaktadır. Bu vizeye başvuru yapabilmek için ise konsoloslukça belirlenmiş acenteler aracılığı ile yapılmaktadır. Buna rağmen konsolosluklar gerekli görmeleri durumundan başvuru sahibinden bazı belgeler istenebilmektedir.

Eğer Çin Halk Cumhuriyetinde planladığınızdan daha uzun süre kalma durumunuz olursa da o zaman Çin’de bulunan yerel emniyet müdürlüklerinden gerekli izinleri almanız gerekmektedir.

Çin X2 Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çin X2 Öğrenci Vizesi için istenilen belgeler ise şu şekilde listelenmektedir.

Bu vizeyi alabilmek için istenilen ilk belge öncelikle davetiye olmaktadır. Bu davetiyeler ise iki farklı tipte olmaktadır. İlk davetiye çeşidi resmi kurumlardan alınmış olanlar olmaktadır. İkinci çeşidi ise okul tarafından gönderilen davetiyeler olmaktadır. Her iki davetiye çeşidinin şekli ve içeriği konsolosluk tarafından belirlenen kriterlere uygun olmalıdır. Davetiyeler hakkında bilinmesi gereken son konu ise davetiyelerin orijinallerinin konsolosluğa tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Konsolosluk tarafından ibraz edilmesi gereken bir diğer belge ise başvuruyu yapanın ikametgâh belgesi olmaktadır. Yine bu belgenin aslı konsolosluğa ibraz edilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Çin X2 Öğrenci Vizesi için gerekli olan bir diğer belge ise savcılık tarafından verilen sabıka kaydı olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kaydın arşiv sicil kaydı ya da sicil kaydı olmaması gerekliliğidir. Sabıka kaydı başvurusu yapılırken bunun belirtilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu yapılırken istenilen bir diğer belge ise Türkiye bankalarının her hangi birinde bulunan ve 2500 USD karşılığında ki Türk Lirasının bulunduğu hesap cüzdanı olmaktadır.

Vize için istenilen bir diğer belge ise pasaport olmaktadır. Pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay olmak ile birlikte vize için boş sayfanın bulunması da gerekmektedir.

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi de istenilen belgeler arasında yer almaktadır.

İstenilen belgelerden sonuncusu ise 2 adet vesikalık fotoğraf olmaktadır. Bu fotoğrafın özellikleri arasında kalın mat kâğıda basılmış olması ve beyaz fon üzerine çekilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca yüzün ön cephesinden çekilen bu fotoğrafta alın ve kulaklar gözükmeli ve gözlük kullanılmamalıdır.

Çin X2 Öğrenci Vizesinin Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Çin öğrenci vizesinin çıkma süresi başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Süreyi etkileyen bir diğer etmen ise istenilen belgelerin istenildiği koşullarda ve tam olarak teslim edilmesi olmaktadır.

X1 öğrenci vizesi için yapılan başvuruların cevaplanma süresi 10 iş günü olurken; X2 öğrenci vizesi için yapılan başvurular ise 7 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır.

Ancak bu süreler konsolosluğun ilave evraklar istemesi sebebi ile uzayabilmektedir. Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer konu ise konsolosluğun yoğunluğu ve tatil günlerine göre de değişiklik gösterebileceğidir.

Eğitim zamanınızı ve vize işlemlerini belirlerken bu etkenlerin göz önüne alınması planlarınızın bozulmasını engelleyecektir.

Çin X2 Öğrenci Vizesi Ücreti

Çin öğrenci vizesine başvurmak isteyenlerin merak ettikleri bir diğer konu ise vize ücretleri olmaktadır. Vize ücretleri başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında vize ücretleri zaman zaman güncellenmektedir.

Vize ücretlerini etkileyen bir başka konu ise Türkiye ile Çin arasında yaşanan sosyal ve ekonomik olaylarda etkilemektedir.

Bu sebepler ile vize başvurusu yapmanıza yakın bir tarihte ücreti öğrenmeniz gerekmektedir. Vize ücreti ödendikten sonra ancak işlemler başlamaktadır ve red cevabı alan vize başvurularında ücret iade edilmemektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x