Çin Ziyaret Vizesi S1, S2 Vizesi

Çin Vizesi Başvurusu

Çin Ziyaret Vizesi S1, S2 Vizesi

Çin Ziyaret Vizesi S1,s2 Vizesi, Çin’de çalışan, öğrenim gören ya da yaşayan akrabalarınız, arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız mı var? Onları ziyaret etmek mi istiyorsunuz? Ya da özel bir mesele için mi Çin’e seyahat etmek niyetindesiniz? Bu isteklerinizi gerçekleştirebilmek için Çin Halk Cumhuriyeti’nin vizelerinden biri olan çin ziyaret vizesi almanız gerekmektedir. Peki ziyaret vizesi nedir, nasıl alınabilir, türleri nelerdir, başvuru için gerekli evraklar hangileridir?

çin-ziyaret-vize-basvurusu

Çin Ziyaret Vizesi

Öncelikle şu hususa çok dikkat edilmelidir: bu vizeyi alabilmek için Çin’deki akrabanız ya da arkadaşınız tarafından size bir davet mektubu gönderilmelidir. Ayrıca akrabanızla aranızdaki ilişkiyi notere onaylatmalısınız. Ziyaret edilecek kişi çalışıyorsa ya da öğrenim görüyorsa ev sahibinden davet mektubu alınmalıdır. Ayrıca ev sahibinin çalıştığı şirketten ya da kurumdan alınmış istihdam belgesi ve öğrenciler için de öğrenim belgesi alınmalıdır. Çin ziyaret vizesi kalış süresine bağlı olarak ikiye ayrılır: 180 günden fazla olan ve uzun süreli olarak adlandırılan s1 ile 180 günden az olan ve kısa süreli olarak adlandırılan s2 vizeleri.

Uzun Süreli Ziyaret

Bunun için alınması gereken vize çin s1 vizesidir. Çin’de çalışan ya da öğrenim gören ve ikamet belgesi olan yabancıların anneleri, babaları, eşleri ve 18 yaşında altındaki çocuklar ya da özel bir mesele için Çin’e gitmek isteyenler s1 vizesine başvurabilir. S1 vizesi sahipleri Çin’e girişten sonraki 30 gün içerisinde ikamet belgesi başvurusunda bulunmalıdır.

Gerekli Evraklar

Başvuru sahiplerine Çin S1 Vizesi alabilmek için gerekli evraklar şunlardır: kimlik, pasaport, banka hesap cüzdanı belgesi, fotoğraf, adli sicil kaydı, davetiye mektubu, akrabalık ilişkisini belirten belge ve ikametgah kaydı. Evraklarda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

1) Kimlik: Yalnızca Çin’e gitmek isteyenlerin değil aynı zamanda Çin’de yasal oturma hakkına sahip olup da davet gönderenlerin de önlü arkalı kimlik fotokopileri ibraz edilmelidir.

2) Pasaport: Geçerlilik süresi en az altı ay olmalı ve en az iki adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaportun aslıyla birlikte, fotoğrafın bulunduğu sayfanın fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir. Yıpranmış ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemektedir.

3) Banka Hesap Cüzdanı Belgesi: Belge banka hesabınızda en az 5000,00 USD olduğunu göstermelidir. Islak imzalı, banka resmi kaşeli olmalıdır.

4) Fotoğraf: 2 adet vesikalık fotoğraf talep edilmektedir. Fotoğraflar güncel, beyaz arka fon üzerinde ve biyometrik olmalıdır.

5) Adli Sicil Kaydı: Son üç ay içerisinde Adliyeden alınmış olmalıdır. Adli sicil kaydınız olmamalı ya da temiz olmalıdır.

6) Davetiye Mektubu: Davet eden kişinin adı, soyadı, telefon numarası, adresi, imzası ile kimlik, pasaport ve ikamet belgesi fotokopisi bulunmalıdır. Davet edilen kişinin Çin’e gidiş niyeti, varacağı tarih, Çin’deki ikamet süresi ve adresi, davet eden kişiyle yakınlık derecesi, giderlerinin nasıl karşılanacağı davetiye mektubunda belirtilmelidir.

7) Akrabalık İlişkisini Belirten Belge: Akrabalık ilişkinizi noter tarafından onaylanmış bir belgeyle kanıtlamanız gerekmektedir. Bu belgenin hem aslı hem de fotokopisi başvuru sırasında verilir.

8) İkametgah Kaydı: İkametgah kaydınızı gösteren belge ıslak imzalı ve resmi mühürlü olmalıdır.

Kısa Süreli Çin Ziyareti

Çin’e yönelik kısa süreli ziyaretleriniz için Çin S2 Vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize Çin’de 180 günden az kalma hakkı tanımaktadır. Başvuru yapabilecek kişiler Çin S2 vizesine başvurabilecek kişilerdir.

Gerekli Evraklar

Çin S2 Vizesi başvurusu için gerekli evraklar şunlardır: fotoğraf, pasaport, davet edenin pasaport ve ikamet belgelerinin fotokopileri, davetiye mektubu, adli sicil kaydı, banka hesap cüzdanı belgesi ve akrabalık ilişkisini belirten belge. Gerekli evraklar konusunda nelere dikkat edilmelidir? Dikkat edilecek hususlarda s1 vizesinden bir farklılık bulunmamaktadır. Şunu da belirtelim ki özel meselelerden dolayı Çin’e ziyaret edecek kişilerden başka kişisel belgeler de istenebilmektedir.

Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır

Hem S1 Vizesi hem de S2 Vizesi için doğrudan Çin Konsolosluğu’na yapılan başvurular kabul edilmektedir. Ziyaret vizesi almak isteyenler başvurularını konsoloslukça yetkilendirilmiş olan seyahat acenteleri aracılığıyla yapmalıdır. İstenilen evrakların eksiksiz bir biçimde bir araya getirildiği başvuru dosyaları dikkat alınmaktadır.

Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır

Çin Konsolosluğu kendisine ulaştırılan evrakları 7 ile 10 iş günü arasında inceleyip bir sonuca bağlayabilmektedir. Genel sonuçlanma süresi böyleyken, ek belge talep edilmesine bağlı olarak değerlendirme süreci de uzayacağından konsolosluk ek süreye ihtiyaç duyabilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x