Fransa Transit Vize

Fransa Vizesi Hakkında Herşey

Fransa Transit Vize

Fransa Transit Vizesi, seyahati için Fransa hava limanında aktarma yapmayı planlayan kişilerin alması gereken vize türüdür. Kişi resmi pasaporta ya da Schengen Ülkelerinden alınmış resmi bir izne sahip değilse Fransa’dan geçerken Fransa Transit Vizesi almak mecburiyetindedir. Fransa Transit Vizesi aktarmalar için kullanılan ve kısa süreli olan bir vize türüdür.

Fransa Transit Vizesi almış kişi Fransa Havaalanında bulunduğu süre boyunca aktarma yapacak olan yolcuların olduğu yerde beklemelidir bu alanın dışına çıkma iznine sahip değildir. Seyahat edecek olan kişi üçüncü bir ülkeye, iki Schengen ülkesinden aktarma yaparak gidecekse ve ilk aktarma noktası Fransa’da bir havaalanı ise kişinin Schengen Vizesi alması gerekmektedir.

Fransa Transit Vizesi almak için seyahatinizden 30 dün önce başvurmanız gerekmektedir. Fransa Konsolosluğuna teslim edilecek dilekçede Fransa’da bulunma amacı seyahat planı ve güzergahı ve önem arz edebilecek diğer detaylar açıkça izah edilmelidir. Fransa Konsolosluğu başvurunun incelenmesi sırasında gerekli gördüğü takdirde ek evraklar isteme hakkına sahiptir. Resmi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Amerika Vizesine sahip kişiler; Schengen ülkelerinde oturma iznine sahip kişiler; Kanada , Japonya, ABD, Andorra, San Marino veya Monaco’da oturma iznini sahip olan kişiler bu vizeden muaftır.

Fransa Transit Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye çapında Fransa vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği şahsi evraklar ve davet eden kişiden istenen evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.
Fransa transit vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Fransa Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Fransa Transit Vizesi de diğer Fransa vize işlemlerinden farklı değildir ve ücrete tabiidir. Transit Vize’ye şahsen başvuru gerekmemektedir. Fransa Byükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Şirketimiz sizin adınıza başvuruları yapma yetkisine sahiptir.

Vize başvurusunu çok geç yapmamak, Konsolosluğun istediği evrakları zamanında teslim etmek, doğru ve tutarlı bilgiler içeren evraklarla başvuru yapmak sürecin sağlıklı işlemesi ve vize reddi alınmaması açısından oldukça önemlidir. Konsolosluk reddedilen vizeler için ücret iadesi yapmamaktadır. O yüzden başvuruyu hassa bir şekilde yapmak gerekmektedir.

Fransa Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1.)Fransa Schengen Vizesi Başvuru Formu

2.)Biyometrik Fotoğraf (2 adet)

3.)Pasaport: En az 2 adet boş sayfaya sahip olmalı, 10 yıldan eski olmamalı, yıpranmamş ve okunabilir olmalı,dönüş süresinden sonra en az 6 ay geçerliliği devam etmeli.

4.)Pasaporttaki İşlem Görmüş Sayfaların Taranmış Hali/Fotokopisi

5.)Uçak Rezarvasyonu/Uçak Bileti: Seyahat edecek kişi adına düzenlenmiş olmalı ve vize başvuru tarihleri ile çelişki göstermemeli.

6.)Seyahat Sağlık Sigortası Fransa’da ve Schengen ülkelerinde geçirilecek süreyi kapsayan en az 30.000 Euro teminata sahip sağlık sigortası.

7.) Muvakatname Aslı Ve Fotokopisi (reşit olmayan çocuklar için)

8.) Bir gelire sahip olmayanlar için(öğrenci, ev hanımı vs) sponsor olmayı kabul eden kişinin ıslak imzasına sahip masrafları karşılayacağını beyan eden bir dilekçe.

9.) Anne, Baba ve Noter Onaylı Muvakafatname (Reşit Olmayan Çocuklar İçin)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x