İngiltere EEA Family Permit Vizesi

İngiltere EEA Family Permit Vize Başvurusu

İngiltere EEA Family Permit Vizesi

Genelde Schengen ile karıştırılan Avrupa Ekonomik Bölgesi vatandaşlarının birinci derece yakın akrabalarının ve eşlerinin başvurabildiği İngiltere EEA Family Permit Vizesine başvurmanız size  sınırsız giriş çıkış hakkı tanımakla beraber orada aileniz ile beraber yaşamanız için verilen bir vize türüdür. Bu vize türüne İngiltere Aile Birleşim Vizesi de denilmektedir. Bu vizeye başvurabilmeniz için eşinizin İngiltere’de veya Birleşik Krallığın bir başka ülkesinde ikamet ediyor olması gerekmektedir.  Ve buna ek olarak başvuru sahibinin İngiltere dışında ikamet ediyor olması ve İngiltere’de ikamet eden eşin veya birinci derecede yakın akrabanın yanına seyahat ediyor olması gerekmektedir.

EEA Family Permit ile yaptığınız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda 6 ay boyunca bu vizeniz geçerliliğini sürdürecektir ve EEA Family Permit vizesinin size tanıdığı diğer hak ise 6 ay boyunca sınırsız giriş çıkış hakkıdır. Vizeniz eğer siz Birleşik Krallık sınırları içerisindeyken biterse tekrar vizeye başvurabilir veya uzatabilirsiniz. EEA Family Permit ile ilgili son gelişmeler 2021 yılına kadar sürecin aynı olacağı yönünde. 2021’den sonra vizenin kaldıralacağı yönündeki ihtimaller kuvvetle muhtemeldir. Vize başvurunuzu erkenden yapmanız durumunda avantajlı durumda olacağınızı belirtmek gerekmektedir. Vize başvurusu hemen yapmak için müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

EEA Family Permit Vizesi Alınabilecek Durumlar

Eğer aşağıda belirtilen durumların her ikisi de geçerli ise EEA Family Permit vizesi almak mümkündür:

  • Avrupa Ekonomik Bölgesinin (Europian Economic Area) dışarısında yaşama
  • Avrupa Ekonomik Bölgesi İçerisinde yer alan bir kişinin aile üyesi olma (Birleşik Krallık vatandaşları hariç)

Ayrıca vizeye başvurabilmek için başvuracak kişinin İngilterede ikamaet etmiyor olmaması gerekmektedir. İngilere’nin Avrupa Birliğinden çıkması durumunda 30 Haziran 2021 veya 31 Aralık 2020 tarihine kadar Birleşik Krallıkta yaşamakta olan Avrupa Birliği vatandaşlığı olan kişilerin statülerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. İngiltere’nin Avrupa Birliğini bir anlaşma olmadan terk emesi durumunda kişi ve ailesi Avrupa Birliği Uzlaşma Programına başvurarak İngiltere’de yaşamaya devam edebilecektir.

Uygunluk Koşullar Nelerdir

Eğer kişi Avrupa Ekonomik Bölgesinde yaşayan birinin ya da bir İsviçre vatandaşının aile üyesi ise EEA family permit vizesine başvurabilmektedir. Uygunluk koşulu aşağıdaki testten de kontrol edilebilmektedir.

https://www.gov.uk/family-permit/eea-family-permit

İngiltere EEA Family Permit Vizesine başvurmayı planlayan kişiler uygunluklarını farklı yollardan da öğrenebilmektedir. Örneğin:

  • Türev bir ikamet hakkı ile İngiltere bulunma hakkına sahip birinin çocuğunun bakıcısı iseniz veya İngiltere’de çalışan bir Avrupa Ekonomik Bölgesi vatandaşının çocuğu iseniz
  • İngiliz bir aile üyesi veya başka bir Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde yaşadı iseniz
  • Bulunan bir hak ile İngilterede kalmış olan ve ölmüş, taşınmış veya ilişkiniz bitmiş birinin aile üyesi olarak kalma hakkına sahip olabilirsiniz.

İngiltere EEA Family Permit Vizesi alan bir kişi İngiltere’de kalma hakkına sahip olur. Bu hak 6 ay süre ile geçerlidir. Bu çok girişli bir vize çeşididir. Dolayısıyla bu sürre zarfında ülkeye birden fazla kez giriş yapmak mümkündür. İngiltere Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde yer aldığından böyle bir vize çeşidi mevcuttur. Çünkü üye ülke vatandaşları herhangi bir izne gerek olmaksızın diğer ülkelere oturma ve çalışma amaçlı gitme hakkına sahiptir. Bu kişiler İngiltere’ye turistik amaçlar ile de seyahat etme hakkına sahiptir. EEA Family Permit Vizesi ücretsiz olarak verilmekte olan bir vize türüdür. Vize süresinin dolması halinde EEA Residence Card başvurusu yapılmalıdır zira bu kart kişiye İngiltere’de oturum ve çalışma izni sağlamaktadır. EEA Family Permit Vize başvuruları İngiltere Konsolosluklarından yapılmaktadır.

Güncel İngiltere Vize Ücretleri için bu yazımıza bakabilirsiniz.

EEA Family Permit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport: İçerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalı ve başvurulacak vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
  • Aile Üyelerinin Pasaportları ve kimlik kartları
  • Avrupa Ekonomik Bölgesi üyesi vatandaşlığın kanıtına dair belge
  • Aile üyesi ile olan ilişkiye yakınlığa dair belge örneğin evlilik belgesi, doğum belgesi ya da iki yıldır beraber yaşandığına dair kanıt
  • En az iki yıl bu aile bireyi ile birlikte beraber yaşadığınızı gösterir belge

İngiltere EEA Family Permit Vizesi için Datagobal Vize Başvuru Ofisimizi arayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizden bu vize türü ve tüm ülke vizeleri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Dataglobal Vize Başvuru Hizmetleri olarak vize başvurularınızın bütün aşamalarında sizin yanınızdayız.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x