İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vize Başvuru Bilgileri

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi lisans, yüksek lisans, doktora ve dil ğitimi amacıyla Birleşik Krallığa gitmeyi planlayan kişilerin ihtiyacı olan vize türüdür. İki farklı şekilde ingiltere öğrenci vizesi bulunmaktadır. İngiltere Öğrenci Vizesinin ilk bölümü Student Visitor Visa adlı bölümdür ve İngiltere Ziyaretçi Öğrenci vizesi olarak bilinmektedir. Bu vize çeşidi İngiltere’ye dil eğitimi almak amacı ile gitmeyi planlayan kişiler iççin düzenlenmiş bir vize türüdür. İngilizce düzeyi önem taşımaksızın bu vizeye başvurulabilmektedir. İngiltere Öğrenci Ziyaret Vizesi 6 ve 11 ay olarak verilmektedir. İngiltere Student Visitor vizesi sahip olan kişiye İngiltere’de çalışma imkanı tanımamaktadır ve vizenin süresi dolduğunda kişinin ülkeyi terk etmesi beklenmektedir. Vizenin İngiltere’den uzatılması mümkün değildir. İngiltere’de kalmayı planlayan kişinin Türkiye’den yeni bir başvuru yapması gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vize Türleri

İngiltere Öğrenci Vizesinin diğer türü ise uzun dönem İngiltere’de eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin başvurması gereken Tier 4 General Student Visadır. İngiltere Tier 4 Student visa almak için başvuran kişiden intermediate düzeyde İngilizce bilmesi şartı aranmaktadır.  Ayrıca kişinin İngilizce bilgisini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlaması gerekmektedir. İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi ile dil eğitimi alma amacı ile İngiltere’ye gidenlere çalışma izni verilmemektedir.

Lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi için İngiltere’ye giden öğrenciler ise haftada 20 saati aşmamak kaydı ile çalışma hakkına sahiptirler. ingiltere uzun süreli öğrenci vizesi geçerlilik tarihi dolmuş ve okul tamamlanmamış ise İngiltere’den başvuru yaparak vize süresini uzatmak mümkündür bu işlem için Türkiye’ye dönmeye gerek yoktur. Öğrenci Vizesine başvuracak lan kişinin İngiltere’nin resmi internet sitesi içerisindeki formu online olarak doldurması gerekmektedir. Vize için yapılan başvurular doğrudan konsolosluk tarafından değil konsolosluğun belirlediği temsilcilikler tarafından yürütülmektedir. Fakat yüz fotoğrafı ve parmak izi gibi biyometrik verilerin ibrazı için konsolosluğa şahsen gitmek gerekmektedir. Ayrıca konsolosluk gerekli gördüğü takdirde mülakat yapmak için başvuran adayları konsolosluğa çağırmaktadır. İngiltere vizesi verme hakkı temsilci kuruluşta değil bizzat İngiltere Konsolosluğundadır.

Bu vize türü genelde 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru süresince konsolosluk ek süreye ihtiyaç duyabilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde konsolosluk ek evraklar isteyebilmektedir

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Doldurulmuş Vize Başvuru Formu
 • Pasaport (yeni, yıpranmamış ve güncel olmalı boş sayfa içermeli ve vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • Gidilecek okuldan alınmış kabul mektubu
 • Gidecek öğrencinin kendisinin ve ailesinin maddi durum belgeleri
 • Öğrenci bir sponsor vasıtası ile gidiyorsa bursiyer olduğuna dair belge
 • İngilizce yeterliliğe sahip olduğuna dar belge
 • Askerlik durum belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Varsa araç ruhsatı ve gayrimenkullere ait tapu
 • İngilizce hazırlanmış ya da tercüme edilmiş öğrenci belgesi
 • Evliler için evlilik cüzdanı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İstenebilecek ek evraklar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar için Türkiye’deki oturma izinleri talep edilebilir. Başvuru yapan kişinin araç bina arsa gibi varlıklarının tapuları talep edilir. Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi hazırlanmalıdır.
 • Tüberküloz testi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için istenmemektedir. Tüberküloz testi gereken ülkeler aşağıdaki şekildedir:
1. Afganistan 27. Doğu Timor
(Endonezya’dan test)
53. Madagaskar 79. Senegal
2. Cezayir 28. Ekvador 54. Malawi 80. Sierra Leone
3. Angora 29. Ekvador Ginesi (Gana’dan test) 55. Malezya 81. Solomon Adaları
(Papua Yeni Gine’den test)
4. Ermenistan 30. Eritre (Kenya’dan test) 56. Mali
(Gambiya veya Senegal’den test)
82. Somali (Kenya’dan test)
5. Azerbaycan 31. Etiyopya 57. Marshall Adaları (Fiji’den test) 83. Güney Afrika
6. Bangladeş 32. Gabon (Kamerun’dan test) 58. Moritanya (Fas’tan test) 84. Güney Kore
7. Belarus 33. Gambiya 59. Mikronezya (Fiji’den test) 85. Güney Sudan (Kenya’dan test)
8. Benin (Nijerya’dan test) 34. Gürcistan 60. Moldova 86. Sri Lanka
9. Butan 35. Gana 61. Moğolistan 87. Sudan
10. Bolivya 36. Guatemala 62. Fas 88. Surinam (Guyana’dan test)
11. Botsvana 37. Gine (Sierra Leone’den test) 63. Mozambik 89. Svaziland
(Güney Afrika’dan test)
12. Brunei 38. Gine Bissau
(Gambiya veya Senegal’den test)
64. Namibya 90. Tacikistan
13. Birmanya 39. Guyana 65. Nepal 91. Tanzanya
14. Burkina Faso (Gana’dan test) 40. Haiti 66. Nijer (Gana’dan test) 92. Togo (Gana’dan test)
15. Burundi (Ruanda’da test) 41. Hong Kong 67. Nijerya 93. Tayland
16. Kamboçya 42. Hindistan 68. Kuzey Kore 94. Türkmenistan
17. Yeşil Burun Adaları
(Gambiya ya da Senegal’den test)
43. Endonezya 69. Pakistan 95. Tuvalu (Fiji’den test)
18. Orta Afrika Cumhuriyeti
(Kamerun’dan test)
44. Irak 70. Palau (Filipinler’den test) 96. Uganda
19. Çad (Kamerun’dan test) 45. Kazakistan 71. Papua Yeni Gine 97. Ukrayna
20. Kamerun 46. Kenya 72. Panama 98. Özbekistan
21. Çin 47. Kiribati (Fiji’den test) 73. Paraguay 99. Vanuatu (Fiji’den test)
22. Kongo
(Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden test)
48. Kırgızistan (Kazakistan’dan test) 74. Peru 100. Vietnam
23. Fildişi Sahili 49. Laos (Tayland’dan test) 75. Filipinler 101. Zambiya
24. Demokratik Kongo Cumhuriyeti 50. Lesoto (Güney Afrika’dan test) 76. Rusya 102. Zibabve
25. Cibuti (Etiyopya’dan test) 51. Liberya (Gana’dan test) 77. Ruanda
26. Dominik Cumhuriyeti 52. Makao (Hong Kong’dan test) 78. Sao Tome ve Principe
(Angola’dan test)

İngiltere Öğrenci Vizesine Kimler Başvurabilir (Uygunluk)

İngiltere Öğrenci Vizesine başvuracak kişilerin;

 • Kabul edilen bir eğitim kurumundan kabul edilmiş olması
 • Kendisini finansal olarak destekleyebilmesi, İngiltere’de çalışmadan geçimini sağlayabilecek birikime sahip olması
 • Kişi kendi geçimini sağlayamayacaksa, geçimi sağlayabilecek sponsorunun bulunması gerekmektedir.

18 yaş altı başvuru sahiplerinin; Noter tasdikli ebeveyn mufakatnamesi sunması gerekmektedir.

Yabancı dil kursu için İngiltere’ye gitmek isteyen kişilerin, en az 16 yaşında olması, İngilizce kursuna kabul edilmiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler ingiltere öğrenci vize ile 11 aya kadar Birleşik Krallık’ ta konaklayabilmektedirler.

Birleşik Krallık dışında alınan bir eğitimin devamı olarak İngiltere’ye gidecek kişilerin de dil okulu için başvuran kişiler gibi 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kişinin kendi eğitim kurumunun kendi ulusal akreditasyonuna sahip olması, İngiltere’deki derslere eşdeğer kısmını sunabilmesi gerekmektedir. Erasmus bahsedilen bu türde programlara dahildir. Türkiye’de öğrenim görülen kurumda yapılan sınavlar neticesinde kişiler bu gibi programlara katılmaya hak kazanmaktadır.

Diğer ülke kurumlarındaki programlarının devamı olarak, İngiltere’ye kısa süreli araştırma amacıyla gitmek isteyen kişilerin de öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun için devam ettiğiniz kurumun Birleşik Krallık’taki program eşitliliği ve 16 yaştan büyük olma şartı aranmaktadır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücreti

Vizesi ücreti başvuran kişinin hangi öğrenci vize türünü seçtiğine ve ne kadar İngiltere’de kalacağına göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci vizesi ücretleri İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklar tarafından belirlenmektedir. Fiyatları danışmanlığınızı yapan şirketten öğrenebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi 2021

Birleşik Krallık üye devletleri olan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da dil kursu, ilkokul, lise, üniversite, master, doktora ve benzeri eğitimleri almak isteyen kişiler İngiltere öğrenci vizesi 2021 başvurusu yapmalıdırlar. Öğrenci vizeleri eğitim alacak kişinin yaşı, eğitimin içeriği, eğitimin süresi gibi değişkenlere bağlı olarak çeşitli İngiltere vizesi tiplerinde kategorize edilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi 2021, İngiltere’de dil okulu ya da diğer kısa süreli eğitim programlarına katılacak kişiler ve lisans eğitimlerinin devamı olarak kısa süreli eğitim alacak kişilerin İngiltere Öğrenci Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. 6 aydan kısa ve 11 aydan kısa olarak iki ayrı statüde başvurular yapılabilmektedir. Sıklıkla tercih edilen Erasmus Öğrenim Hareketliliği için vize başvuruları da İngiltere Öğrenci Vizesi olarak yapılmaktadır. İngiltere’de bir devlet okulunda öğrenim amaçlı gitmek isteyen kişiler, çalışmak isteyen ya da vize uzatmak isteyen kişiler bu vizeye başvuru yapamazlar.

Bu vize ile kişiler, eğitim programı boyunca İngiltere’de konaklayabilmektedirler. Bahsedilen eğitim programları bittikten sonra, ek olarak 30 gün daha konaklama hakkı tanınabilmektedir. Vize onaylandıktan sonra, başvuru sahibinin pasaportunda bulunan vize üzerinde geçerlilik tarihleri belirtilmektedir. Kişiler Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşıysa kısa süreli eğitim vizesinden muaf tutulmaktadır. Avrupa Ekonomik Topluluğu; Avrupa Birliği ülkeleri ve İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i kapsamaktadır.

Bununla birlikte, İngiltere’ye girişlerinde vizeden muaf olan kişiler diğer bir deyişle İngiltere’ye vizesiz giriş yapabilen kişiler, 6 aya kadar olan kısa dönem eğitimlerinde vizeden muaftırlar. Bu kişilerin İngiltere Öğrenci Vizesine başvuru yapmalarına gerek yoktur. Yalnızca, ülkeye giriş yapıldığında, sınır kapısında bir sınır yetkilisiyle görüşmeleri ve e-pasaport giriş kapıları kullanılmamalıdır. Başvurular, seyahate 3 ay kala yapılabilmektedir.

Eğitim amaçlı vize kategorileri şu şekildedir;

 • İngiltere Tier 4 vizesi
 • İngiltere Tier 4 child vizesi
 • İngiltere short term study vizesi (İngiltere dil okulu vizesi)

İngiltere Tier 4 vizesi

Birleşik Krallık’ta 6 aydan uzun sürecek bir üniversite, kolej veya benzeri bir eğitim alacak kişiler ile 11 aydan daha uzun süreli bir dil okulu eğitimi alacak kişiler İngiltere Tier 4 vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

İngiltere Tier 4 child vizesi

Birleşik Krallık’ta 6 aydan uzun sürecek bir üniversite, kolej veya benzeri bir eğitim alacak kişiler ile 11 aydan daha uzun süreli bir dil okulu eğitimi alacak 4-17 yaş arasındaki kişiler ingiltere öğrenci vizesi – Tier 4 child vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

İngiltere short term study vizesi

Birleşik Krallık’ta 11 ayı geçmeyecek şekilde İngilizce kursu almak isteyen 16 yaş ve üzerinde bulunan kişiler İngiltere short term study vizesi ( İngiltere dil okulu vizesi) başvurusu yapmalıdırlar.

Yukarıda belirtilmiş olan vize müracaatları online olarak www.gov.uk web sitesi üzerinden Birleşik Krallık Dış İşleri Bakanlığı’na yapılmaktadır. Yapılan başvurular ise Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu tarafından değerlendirilmekte olup, değerlendirme süresi ortalama 15 iş günüdür. Her 3 vize tipi içinde İngiltere’de eğitim alınacak kurumdan davetiye alınmış olmalıdır. Zaman zaman davetiyelerde yaşanan gecikme dolayısıyla İngiltere ekspres vize başvurusu yaparak işlemleri 1 ya da 5 iş gününde sonuçlandırmak mümkündür.

İngiltere Öğrenci Vizesi 2021 Başvuru Formu

İngiltere Öğrenci Vizesi 2021 Başvuru Formu, Kişisel bilgileriniz, seyahat bilgileriniz, konaklama, aile, iletişim ve benzeri bilgilerin istendiği, doldurulması Birleşik Krallık vize başvurularında zorunlu olan bir formdur. Bu form online olarak doldurulmaktadır. Seyahatiniz, mesleki durumunuz, kişisel bilgilerin güncel durumu yansıtan şekillerde hazırlanması gerekmektedir. Formda beyan edilen tüm bilgileri kanıtlayan evraklar, başvuru sonrasında online olarak sisteme yükleneceğinden bilgilerin doğru beyan edilmesi oldukça önemlidir.

İngiltere Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuruları için öncelikle Birleşik Krallık’ın resmi internet adresi üzerinden online başvuru formu doldurulmaktadır. Online olarak doldurulan formun devamında ödemelerin yapılması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin form doldurma işlemleri tarafımızdan yapılmaktadır. Ödeme kısmından sonra, sistem üzerinden yönlendirilen sayfa ile birlikte randevu günü belirlenmektedir. Randevu tarihi belirlendikten sonra istenilen evrakların güncel olarak hazırlanması, taratılarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Vize başvurusunun standart süreden daha hızlı değerlendirilmesi gerektiği durumlarda, 5 gün içinde değerlendirilen Priority Servisi, 24 saatte değerlendirilen Superpriority Servisi de bulunmaktadır. Bu hizmetlerin bedelleri ödendiği takdirde vize başvurusu daha hızlı sonuçlanacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x