İngiltere Staj Vizesi

İngiltere Staj Vizesi

İngiltere Staj Vizesi

İngiltere staj vizesi nasıl alınır? Geçerli şartlar İngiltere staj vizesi için nelerdir? İngiltere vizesi için gerekli olan işlemlerin neredeyse tamamı, online sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Seçeceğiniz vize kategorisini de, online platformlar üzerinden kolaylıkla seçip, vize başvurunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Peki staj yapmak için vize almak isteyenler nasıl bir yol izleyebilir? Eğer siz de bu sorunun cevabını merak eden bir stajyer adayı iseniz, yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

İngiltere Staj Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere staj vizesi başvurusu sürecinde, Tier 5 vize başvurusunu gerçekleştirmelisiniz. İngiltere’de staj yapmak isteyen kişilerin, bu vize türüne başvurmaları gerekiyor. Bu vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için, mutlaka staj yapacağınız kurumdan bir kabul ve davet mektubunuzun olması gerekiyor. Size gelen bu mektupta da, mutlaka yer alması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterlerden birincisi; Zorunlu olan bir Confirmation of Sponsorship (COS), numarasıdır. Size herhangi bir davetiye mektubu gelmeden ve COS numarası edinmeden, İngiltere staj vizesine başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Size gelecek olan davetiye ve kabul mektubunun tüm gerekli bilgileri ve detayları içermesi oldukça önemlidir. Bu mektupta staj süresi ve amacı net bir şekilde belirtilmelidir. Vize başvurusu da bu süre baz alınarak gerçekleştirilmelidir. İngiltere’de staj yapabilecek vizeyi edinmeniz için, staja kabul alacağınız bir kurumu mutlaka belirlemeniz gerekiyor. Eğer staj yapmak istediğiniz yerden kabul ve davetiye mektubunu alırsanız, Tier 5 staj vizesine başvurduktan sonra en geç 3 hafta içinde, vize başvurunuz açıklanır. Elinizde staj için kabul mektubu olduğu sürece, İngiltere’de staj vizesi almak oldukça kolay bir süreçten oluşmaktadır.

Staj Vizesini Ne Kadar Zamanda Alabilirim?

İsteklerinize göre, eğer vize başvurunuzun daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız, belirlenmiş ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu kategoride yer alan Express vize sayesinde, vize başvurunuzu yaptıktan nerdeyse 5 gün içinde, çok hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Tabi bu tarz hizmetler, ek ücretlere tabii tutulmaktadır. Buna ek olarak, Süper Express vize başvurusu gerçekleştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Süper Express vize başvurusunda ise, vize sonucunuz 24 saat gibi kısa bir zaman diliminde açıklanmaktadır.

Bu yere kadar gereken şart ve belgeler sağladıktan sonra başvuru formunuzda, doğru vize kategorisini amacınıza uygun bir şekilde seçmelisiniz. Seçtikten sonra tüm soruları doğru bir şekilde cevaplandırın. Staj amacı ile İngiltere’ye gideceğiniz için sorular da bu yönde farklılıklar gösterecektir. Eğer herhangi bir staj davetiyeniz yoksa, kabul almanız hiçbir şekilde mümkün değildir.  Staj kabul mektubunuzda tüm detay ve kurum içi bilgiler yer almaktadır. İngiltere staj vizesi için belirtilmiş herhangi bir zorunlu ya da kesin bir süre bulunmamaktadır. Durum ve şartlara göre zaman dilimi değişiklik gösterebilir.

İngiltere’de staj vizesine başvurmak istiyorsunuz fakat COS mektubu almanız mümkün değilse, başvuru yapacağınız vize kategorisini mutlaka değiştirmelisiniz ve farklı vize türlerini denemelisiniz. Örnek olarak öğrenci vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Çünkü staj için başvurulan vizede, elinizde kesinlikle bir kabul mektubunun bulunması istenir. Eğer İngiltere’den bu yönde bir davet ve kabul mektubu aldıysanız, oldukça kolay bir şekilde İngiltere’de staj vizesine sahip olabilirsiniz.