İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi

Tier 4 Vize Başvuru Bilgileri

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi

İngiltere’de eğitim amaçlı 6 aydan uzun süreli alınacak İngilizce dil kursu, lisans, yüksek lisans, araştırma ve mesleki sertifika programları gibi programlarda bulunacak kişiler İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi ne başvurması gerekmektedir.  Bu vize türü 2 ayrılmaktadır.

1- Tier 4 Çocuk Öğrenci Vizesi

4-17 yaş aralığındaki başvuru yapacak öğrenciler İngiltere Tier 4 Çocuk Öğrenci Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. İngiltere Tier 4 Çocuk Öğrenci Vizesine ücretli ve bağımsız okullarda öğrenim görmek isteyen öğrenciler başvuru yapmalıdır.

Öğrencilerin bu vizeleri aldıktan sonra eğitim sürelerinin uzaması halinde Tier 4 vize uzatma işlemlerini İngiltere’den yapabilmesi mümkündür. Bu vizeye başvuru şartları şu şekildedir; öğrenciler ailelerinden yada yasal vasilerinin iznini almalı, İngiltere’de lisanslı bir eğitim kurumundan onaylı bir kayıt teklifi almalı, barınma ve ihtiyaçlarını sağlayabilmelidir.

Konsolosluk tarafından bu vizeye başvurularınız 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Eğer ki ebeveynlerde çocuklarıyla birlikte İngiltere’ye gitmek isterler ise Tier 4 Çocuk Ebeveyn Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

ingiltere-tier-4-ogrenci-vizesi

2- Tier 4 Genel Öğrenci Vizesi

Başvuru yapacak öğrenci 16 yaşından büyük ise İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize türüne başvuru şartları şu şekildedir; bir kursa kabul edilmiş olmanız, İngilizce gayet iyi bildiğinize dair IELTS belgenizin olması, İngiltere’de ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar paranızın olması, eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan Kabul Mektubunun (CAS BELGESİ) kesinlikle alınması gerekmektedir. Daha detaylı bilgiler için İngiltere Vize Uzmanlarımızla iletişime geçiniz.

Eğer ki bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyeleriniz var ise onların için Tier 4 Öğrenci Aile Vizesine başvuru yapmanız gerekecektir.

Vize başvurularınız Konsolosluk tarafından 3 hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır.

Puana Dayalı Başvuru Sistemi

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi ne başvurularınızda puanlama sistemi uygulanmaktadır. Konsolosluğa başvuru yapabilmeniz için 40 puanı toplamış olmanız gerekmektedir. İngiltere’deki lisanslı eğitim kurumunuzdan alacağınız CAS Belgesi (Confirmation of Acceptance for Studies) 30 puanı teşkil etmektedir. İngiltere’deki geçireceğiniz sürede eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacağınız Maddi Teminatın Beyanı Belgesi 10 puanı teşkil etmektedir. Bu iki belgeye sahip olmanız durumunda vizeye başvuru hakkını kazanmış olursunuz.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Belirtilen şartlara uygun Banka Dökümü
 • İmza sirküleri
 • Aile sponsor olacaksa sponsor mektubu,
 • CAS Belgesi
 • IELTS Belgesi
 • Diplomalar
 • Transkript
 • Kimlik Fotokopisi
 • Vukuatlı Nufüs Kaydı

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallıktaki eğitim kurumlarında ilköğretim, lise, lisans, master, doktora, post-doctoral ve mesleki sertifika amaçlı eğitim almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize programıdır. İngiltere konsolosluğu Tier 4 vize başvurularını yaş aralıklarına göre iki farklı grupta ele almaktadır. 16 yaş ve daha büyük öğrenciler İngiltere Tier 4 General vizesine, 4-17 yaş arasındaki öğrenciler ise Tier 4 Child vizesine başvuru yapmalıdır.

Tier 4 Vizesi Puan Sistemi

İngiltere, Tier 4 vizesi için başvuru yapan iki farklı kategorideki öğrencileri de bir puanlama sistemine tabi tutmaktadır. Tier 4 vizesi alabilmek için başvuran öğrencinin en az 40 puana sahip olabilmesi gerekmektedir. Bu puanlama sistemindeki en önemli başlıklardan biri başvuran öğrencinin İngiltere’de eğitim sponsorluğunu yapacak olan eğitim kurumunun vereceği Kabul mektubudur. Başvuran öğrenci aynı zamanda maddi yeterliliğini de beyan etmelidir bu da puanlamadaki önemli unsurlardandır. Puan almak için bilgilerini Konsolosluğa beyan eden öğrenci bu bilgileri resmi ve yasal evraklarla kanıtlamakla yükümlüdür.  Kriterlerin puanlaması şu şekildedir:

 • Kabul Mektubu (CAS Belgesi): 30 Puan
 • Maddi Teminat Beyanı: 10 Puan

Tier 4 Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğuna Tier 4 vizesi için doğrudan başvurmak mümkün değildir. İngiltere Tier 4 vizesi için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve akreditasyona sahip seyahat acenteleri başvuru yapma hakkın sahiptirler. Başvuru evraklarının İngiltere konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir ve teslim için randevu alınması gerekmektedir. Randevu online olarak alınmaktadır ve randevu alındıktan sonra kişiye gerekli evrakların listesi e-posta aracılığı ile iletilmektedir. Tier 2 vizesi için online başvuru yapıldıktan sonra güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır ve tüm işlemler tamamlandığında kişiye randevu bilgileri ve randevu onayı e-posta aracılığı ile iletilir.

Yeni Biyometrik Oturum İzni

İngiltere Konsolosluğu, ülkede uzun süre akademik eğitim (lisans, yüksek lisans, doktora vb.) görecek olan kişilere eğitim süresi kadar vize vermemektedir. Biyometrik Oturum İzni yürürlüğe girdiğinden beri başvurulara 30 günlük vize onayı verilmektedir. Öğrencinin İngiltere’ye girişinden 10 gün sonra öğrencinin belirttiği adrese yakın bir posta ofisine Biometric Residence Permit gönderilmektedir. Öğrenci iznini postaneden almakla yükümlüdür. Tier 4 vizesi almış öğrenci eğer 30 gün içerisinde İngiltere’ye giriş yapma ise vize zaman aşımına uğrayacaktır ve kişinin tekrar Tier 4 vizesine başvurması gerekmektedir.

İngiltere Tier 4 Vizesi Kaç Güne Çıkar?

İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi için seyahatten 3 ay önceye kadar başvuru yapılabilmektedir. Başvurular konsolosluğa gidilen randevu tarihinden itibaren 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizenin onaylanması durumunda eğitim başlangıç tarihinden en erken 1 ay önce İngiltere’ye giriş sağlanabilmektedir.

Tier 4 Vizesi ile İngiltere’de bir yerde çalışabilir miyim?

İngiltere Tier 4 vizesi, eğitiminin düzeyine seviyesine ve sponsora bağlı olarak çeşitli işlerde çalışmak için olanak tanımaktadır. İngiltere Tier 4 vizesi ile lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler haftada maksimum 20 saat; diğer düzeydeki öğrenciler ise haftada maksimum 10 saat çalışma hakkına sahiptir.

6 aydan kısa süreli bir İngilizce kursu için hangi vize türü uygundur?

İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi, 6 aydan uzun süre İngiltere’de eğitim alacak olan kişilerin başvurması gereken bir vize çeşididir. Eğer İngiltere’de almayı planladığınız dil eğitimi 6 aydan kısa sürecek ise İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesine başvurmanız daha uygundur. Eğer eğitiminiz 6 aydan uzun sürecekse yaş grubunuza göre İngiltere Tier 4 Genel Öğrenci Vizesine veya İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesine başvurabilirsiniz. 

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x