İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi Başvuru Bilgileri

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

İngiltere Tier 5 Çalışma vizesi, Birleşik Krallıkta gönüllü bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde, hayır işlerinde veya lisanslı kurumlarda stajyer olarak çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Birleşik Krallık Hudut Bürosu (United Kingdom Border Agency) tarafından verilmektedir ve kişinin geçici süreliğine İngiltere’de yaşamasına ve çalışmasına olanak tanır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tier 5 vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından işleme alınmaktadır. Fakat vize alacak kişiler İngiltere başkonsolosluğuna doğrudan başvurmamakta ve İngiltere Hudut Dairesi tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden veya gerekli akreditasyona sahip seyahat acentelerinden başvuru yapabilmektedir. İngiltere Vize başvuru merkezleri başvuran kişinin evraklarının teslimi ve takibi ile yükümüdür. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma vizesinin çıkmasına dair nihai karar İngiltere Hudut Dairesine aittir ve vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağına karar veren kuruluş olma özelliği taşır.

Sanatçı ve Sporcular İçin İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

Tier 5 Çalışma Vizesi, İngiltere’de geçici süreliğine müzik, sinema, tiyatro, dans gibi çeşitli dallarda sanat icra etmeyi planlayan veya sanat etkinliklerinde yapımcılık rolü üstlenen kişilerin başvurması gereken bir vize kategorisidir. Ayrıca alanında İngiltere’de kariyerine devam etmeyi planlayan ve spor alanında üst düzey bir sporcu olan kişiler de Tier 5 vizesine başvurarak geçici süreliğine İngiltere çalışma ve oturma vizesi sahibi olabilmektedir. İngiltere Tier 5 Çalışma vizesine sahip kişiler belirttikleri faaliyetin (spor ya da sanat) yanı sıra haftada 20 saati aşmamak kaydı ile başka bir işte de çalışabilmektedir.

Hayır İşleri ve Sosyal Sorumluluk İçin Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

Birleşik Krallıkta geçici süreliğine çeşitli sivil toplum kuruluşları veya organizasyonlar altında gerçekleşen hayır faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı planlayan kimseler İngiltere Tier 5 Vizesine başvurmalıdırlar. İngiltere’ye gidecek kişi sponsor olacak olan kurumun belirttiği hayır işleri dışında herhangi başka bir işte maaşlı çalışma iznine sahip değildir. Hayır işleri amacı ile İngiltere’ye giden kişi haftada 20 saati aşmaması ve gelir getirmemesi kaydı ile başka bir işte çalışabilmektedir.

Din Adamları İçin Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi

İngiltere’ye din işleri ile ilgili insanlara vaaz ve danışmanlık vermek, şahsi konularda yardımda bulunmak, manastır, kilise ve camilerde çalışmak amacı ile gitmeyi planlayanlar başvurması gereken vize türüdür. Başvuru sahipleri vize almaları durumunda oradaki dini faaliyetleri dışında haftada 20 saate kadar ikinci bir işte çalışma hakkına sahiptirler.

Devlet Onaylı Değişim Programı Tier 5 Vizesi

Birleşik Krallığa kısa süreli kültür, eğitim, bilgi birikimi amacı ile seyahat etmeyi planlayan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Devlet onaylı programlar ERASMUS, AISEC gibi programlardır ve eğitim alma, kültürel etkileşim, sosyal sorumluluk ve staj gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilirler. Başvuracak kişilerin lisans, yüksek lisans veya doktora diplomalarının İngiltere’de denkliğinin olması gerekmektedir. İngiltere’de bulunan yüksek eğitim kurumlarının listesini (Hıgher Education Instıtutions) UK NARIC2ten öğrenmek mümkündür. Tier 5 vizesi alarak değişim programlarına giden kişiler haftada 20 saati aşmamak kaydı ile ikinci bir işte çalışabilmektedir.

Uluslararası Anlaşmalar İçin İngiltere Tier 5 Çalışma Vizesi

Bu vize türü uluslararası hukuk kapsamında sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize kategorisidir. Hizmet Ticareti Hakkında Genel Sözleşme bir diğer adıyla GATS veya benzer sözleşmeler dahilindeki personelle, uluslararası örgüt çalışanları ve ülkelerin ecnebi memleketlerdeki çalışanları bu vize kategorisinde değerlendirilmektedir.

İngiltere Tier 5 Çalışma Vizesi Puanlama Sistemi

İngiltere Tier 5 vizesi almak isteyen bireylerin İngiltere hükümeti tarafından belirlenen puanlama sisteminden en az 40 puan toplamış olması gerekmektedir. Bu puan kişinin sağladığı kriterlere göre verilmektedir. Bu kriterler ve puanları şu şekildedir:

  • Resmi Kabul Mektubu: 30 Puan
  • Maddi yeterliliğin kanıtı: 10 Puan

Yeni Biyometrik Oturum İzni

İngiltere Konsolosluğu, ülkeye gelecek kişilere etkinlik veya işleri süresince vize vermektedir. Biyometrik Oturum İzni yürürlüğe girdiğinden beri başvurulara 30 günlük vize onayı verilmektedir. Kişinin İngiltere’ye girişinden 10 gün sonra kişinin belirttiği adrese yakın bir posta ofisine Biometric Residence Permit gönderilmektedir. Kişi iznini postaneden almakla yükümlüdür. İngiltere Tier 5 çalışma vizesi almış kişi eğer 30 gün içerisinde İngiltere’ye giriş yapma ise vize zaman aşımına uğrayacaktır. Dolayısıyla kişinin tekrar İngiltere Tier 5 geçici çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi Nedir?

İngiltere topraklarında geçici çalışma izni için İngiltere Tier 5 Vizesi gerekmektedir. Bu başvuru işleminde alt kategoriler farklılık göstermektedir. Tier 5 vizesi puanlı bir sistemdir. Başvuru yapacak kişi gerekli puanları toplaması gerekir. Akademik özelliklere göre en uygun başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir. Kategori özelliğine göre belge talep edilmektedir. Başvuracak kişinin mesleki özellikleri, puanlamayı etkilemektedir.

Başvurusu kabul edilen kişiler için belli bir süre kalış izni verilir. Yaratıcı Ve Spor Dalları Vizesi Ve Hayır/Vakıf Çalışanları Vizesi 1 yıl 28 gün kalış izni veriyor. Erasmus yani hükümet tarafından onaylanan Değişim Program Vizesi, Din Görevlileri Vizesi ve Uluslararası Anlaşma Vizesi kalış süresi 2 yıl 28 gündür. Bu süreden fazla kalan kişiler, ikinci vize başvuru işleminde red alabilmektedir. Vize alan kişi vize günlerini en iyi şekilde takip etmelidir.

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu için en önemli konu sponsor kurum işlemidir. İngiltere’de sponsor kurum bulduktan sonra, başvuru işlemi yapılabilir. Bu kurumun COS belgesi, başvuru evrakları ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Ankara, Adana, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa ve Gaziantep’te İngiltere vize başvurusu büroları bulunmaktadır.

İngiltere başkonsolosluğu doğrudan başvura kabul etmemektedir. Başvuru esnasında parmak izi zorunludur. Her başvuruda parmak izi alınmaktadır. Tercih ettiğiniz kategoriye göre konsolosluk harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Randevu, form ve rezervasyon kategorileri ek ücrete tabidir. Biyometrik fotoğraf, başvuru bürolarında alınmaktadır. Gelir tespit belgeleri, pasaport, COS belgesi ve vize formu hazır olmalıdır. Bu belgeler başvuru merkezlerine verilmelidir.

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Gerekli belgeler hususunda önemli olan konu açıklık ve netliktir. İngiltere Başkonsolosluğu’nun istediği formata uyulması ve gerekli tercümelerin yapılması önemlidir. Kalış amacının açık ve net bir şekilde açıklanması gerekmektedir. İngiltere’de sponsorluğu karşılayan veya masrafı karşılayan kurumun COS belgesi önemlidir. Bu belge alınmadığı taktirde başvuru red edilmektedir. Masrafı karşılayan sponsor şirketin sponsorluk belgesi olmalıdır. Bu belge yoksa Uluslararası Sponsorluk Lisansı için UKBA Home Ofis sitesine ulaşılması gerekmektedir.

British Council sponsorluk işleminde iş birliği yapmaktadır. COS belgesinde bulunan bilgilerin belgelerle kanıtlanması, vize işleminin onayı için önemlidir. Başvuru belgelerinin asılları ve fotokopileri hazır olmalıdır. Fotokopi verilmediği zaman asıllar iade edilmeyebilir. İngilizce olmayan bilgiler tercümesi zorunludur. Tercüme eden kuruluşun tasdikli imzası da zorunludur. Başvuru yapacak kişinin seyahat giderlerini karşılayacak maddi kapasitesi olması gerekir. Maddi gelirin yeterliliğini ispatlayan bütün belgeler hazır olmalıdır.

Doksan gün boyunca başvuru yapan kişinin maddi giderini karşılayacak para miktarı bankaya yatırılmalıdır. Dekontlar başvuru belgelerine dahil edilmelidir. Başvuru kategorisine göre belgeler farklılık göstermektedir. Başvuran kişi bağlı bulunduğu kurumdan gerekli belgeleri temin etmelidir. Seyahat sigortası ve pasaport hazır olmalıdır.

Başvuru esnasında özel durumlarınız belgelendirilmelidir. Gelir durumu, memurluk, görev sebebi, gidiş sebebi ve benzeri durumlar belgelenmelidir. Bu belgeler resmi olmalıdır ve gerekli tasdik işlemlerinden geçmelidir.

Başvuru büroları randevulu çalışmaktadır. Bürolarda çekilen biyometrik fotoğraflar, açık ve net olmalıdır. Peçeli, gözlüklü vs. fotoğraflar kabul edilmemektedir. Parmak izi on parmaktan alınmaktadır. Başvuru belgelerinin eksik olması durumunda başvuru geçersiz sayılmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x