İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere Vize Başvurusu, İngiltere’ye/Birleşik Krallık’a seyahat etmek isteyen umumi (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye girebilmek için İngiltere vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kalış süreleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar. Ancak tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportu hamillerinin pasaportları vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.

İngiltere Konsolosluğu Türkiye’de oturum iznine sahip yabancıların vize başvurularını Türkiye vatandaşları ile aynı şekilde işleme sokmaktadır. İngiltere üzerinden aktarma ile başka ülkeye seyahat etmeyi planlayan yolcuların da İngiltere Transit Vizesi alması gerekmektedir. Fakat transit seyahat yapacak kişinin seyahati 24 saatten az sürecekse ve kişi gideceği diğer ülkenin vizesi ile ilgili şartları sağlamışsa transit vize muafiyeti uygulanır. İngiltere Transit Vize muafiyet koşulları şu şekildedir:

  • Pasaportlarında Avustralya, Kanada, ABD ve Yeni Zelenda ‘ya ait geçerli vizesi bulunan ya da geçerli vize ile yapılan son giriş üzerinden 6 ay geçmemiş olan vize sahipleri,
  • 03.1998 tarihinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli oturum iznine sahip olanlar,
  • 28 Haziran 2002’den başlamak üzere Kanada’da sürekli oturum iznine sahip olanlar,
  • Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden birinden D tipi geçiş vizesine sahip olanlar,
  • Herhangi bir Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkesi tarafından oturum iznine sahip olanlar transit vize muafiyetine sahip olabilmektedir.

ingiltere vize başvurusu

İngiltere Vizesi Nedir?

İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e yapılacak olan seyahatler için gereklidir.  İrlanda Cumhuriyetine İngiltere Vizesi ile seyahat etmek mümkün değildir. Ancak kişi geçerli İngiltere Seyahat Vizesine sahip ise ve ilk olarak İngiltere sınırlarından giriş yapmış ise geçiş hakkı tanınmaktadır. Birleşik Krallık Schengen üye ülkelerinden biri değildir. Dolayısı ile İngiltere vizesi ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek mümkün değildir.

Sağlık sorunları dolayısıyla tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, aile bireylerini ziyaret, birinci derece akrabayı gözetim, sık gerçekleşen iş görüşmeleri, nişanlı/sevgili ziyareti gibi İngiltere’ye uzun süreli ve sık seyahat etmeyi gerektirecek sebepler nedeniyle İngiltere uzun dönem vize başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yapılırken öne sürülen sebepler belgelendirilmeli ve başvuru dosyasına konulmalıdır. Uzun süreli İngiltere Vizesi için 6 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık gibi başvuru seçenekleri bulunmaktadır. Fakat vize süresi daha uzun olsa dahi kişinin İngiltere’de kalma hakkı maksimum 6 aydır. Kişinin 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapması gerekmektedir.

İngiltere Kısa Süreli seyahatler için vize başvuruları genelde 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı koşullarda bu süre uzayabilmektedir.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’ye kısa süreli eğlence, turistik ve gezi amacı ile gidecek olanların İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi evraklarına; iş görüşmesi, organizasyon, fuar gezisi, toplantı, akademik araştırma amaçları ile gelenlerin İngiltere İş ziyareti Vizesi evraklarına; birinci derece akrabalarını ziyaret etme amacı ile seyahat edecek olanların ise İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için gerekli olan evraklara ihtiyacı vardır. İngiltere Konsolosluğu gerek gördüğü takdirde vize başvurusu yapan kişiden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. İngiltere Vize başvuruları İngiltere Sınır Dairesi tarafından değerlendirildiği için belgelerin İngilizcelerinin de bulundurulması ve asıllarıyla berber bir adet de fotokopi götürülmesi gerekmektedir.

Yapılan İngiltere vize başvurusu, İngiltere’ye giriş garantisi vermemektedir. Sınırda bulunan memurlar ve polislerin de ülkeye girişi kısıtlama hakları bulunmaktadır. Dolayısı ile sınırdan geçerken vize başvurusunda kullanılan evrakların birer kopyasının taşınması gerekebilmektedir. Aynı zamanda geçerlilik tarihi sona ermemiş olsa dahi yıpranmış okunmakta güçlük yaratan kimlik ve pasaportlar ile seyahatler de sınırlarda sorun yaratabilmektedir. Dolayısı ile yeni ve yıpranmamış bir pasaport ile seyahat etmek daha güvenli olacaktır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İngiltere Vize Başvurusu 2021

İngiltere vize başvurusu 2021, İngiltere’de bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip bireyler, İngiltere ülkesine yapacakları ziyaretlerinde İngiltere vizesi almak zorundadırlar. Birleşik Krallık Schengen sistemine dahil olmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Genele Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) sahipleri İngiltere vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Diplomatik Pasaport (siyah) sahipleri ise 180 gün dahilinde 90 günden dazla olmamak suretiyle, İngiltere’ye yapacakları ziyaretlerinde İngiltere vize başvurusu için gereklilikleri bulunmamaktadır. Fakat bütün T.C. pasaport dayanakları, pasaport temdit zamanlarının İngiltere ziyaretlerinde dönüş işlemlerini yaptıktan sonra dönüşü minimum 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunup bulunmadığını kontrolünü yapması gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu, T.C. oturma izni bulunan yabancı bireyler vize dilekçelerini, T.C. bireylerine uygulanmakta olan kısa zamanlı (90 gün zamanlı) ingiltere vizesi 2021 işlemleri ile aynı biçimde uygulamaya konmaktadır.

İngiltere’den geçerek başka bir ülkeye aktarma yaparak ziyarette bulunacak bireylerin ise; İngiltere vize başvurusu ziyaret öncesinde Türkiye’den işlemlerini gerçekleştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bunlara ekstra olarak, İngiltere Transit vize dilekçesi yapan bireylerin, İngiltere üzerinden aktarma yaparak gidilmek istenen ülkeye 24 saat süre ile uçuşlarını gerçekleştirmeleri ve ihtiyaç duyulan belgelerinin yanlarında olması, belirlenmiş olan şartları yerlerine getirmeleri durumunda, İngiltere direk vize dilekçesinden muaf tutulmaktadırlar.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İngiltere Vize Dilekçesi için Gerekli Belgeler

İngiltere vize başvurusu için ihtiyaç duyulan belgeler, İngiltere vizesi gurubundan grubuna göre farklılık göstermektedir. İngiltere’ye kısa zamanlı ve eğlence, gezi, turistik ziyaret hedefiyle seyahat için ayrı bir gurupta yer alırlar. İngiltere Genel Ziyaretçi Vize Evrakları, iş toplantısı/organizasyona katılım, iş görüşme dilekçesi ve akademik sentez amaçlı gezi için İngiltere İş Ziyaretçi Vize Belgeleri, İngiltere’de 1.seviyeden aile ve akraba ziyareti hedefi ile ziyaret etmek için İngiltere Aile Ziyareti Vize Belgeleri ile başvuru aşamalarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

İngiltere Konsolosluğunun ihtiyaç duyması durumunda İngiltere vizesi için verilen ihtiyaç duyulan belgelere ek olarak ziyaret durumuna göre ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Kısa zamanlı İngiltere Seyahat Vize başvuru işlemlerinin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyulan evrakların asılları ile birlikte fotokopilerinin de kesinlikle hazır olarak bireylerin yanlarında olması gerekir.. İngiltere vize dilekçeleri İngiltere Sınır Muhafaza Dairesi vize çalışanları tarafından incelemeye alınması nedeniyle birtakım belgelerin İngilizceye çevrilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Güncel İngiltere vize ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Vize Randevusu Alınması

İngiltere Konsolosluğu vize dilekçelerini, İngiltere vize başvurusu Merkezi veya yetki verilmiş turizm ziyaret kurumları üzerinden kabul işlemleri gerçekleşmektedir. İngiltere vize dilekçeleri randevu ile kabul işlemleri yapılmaktadır. İngiltere vize dilekçesi online işlemler sayfasına girilerek İngiltere vize randevusu alınma işlemleri adım adım yapılarak gerçekleştirilir. Türkiye’de çalışan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunmakta olduğu iller şu şekildedir: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’ de merkezler bulunmaktadır.

Eğer İngiltere vize başvurunuz Red edilirse bu yazımızdan detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İngiltere Vize Başvurusu 2021 yılında nasıl yapılır?

2021 yılında İngiltere vize başvurusu nasıl yapılır?  İngiltere Konsolosluğunun yetkilendirdiği başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Vize sonucuna karar veren kurum İngiltere Konsolosluğudur ancak evrakların kabulü ve biyometrik veri ibrazı resmi başvuru merkezine yapılmaktadır. İngiltere Konsolosluğuna doğrudan yapılan başvuruların süresi başvuru merkezine yapılan başvuruların sonuçlanma süresinden daha uzun olabilir. İngiltere vize başvurusunun sonuçlanma süresi 21 gündür. 15 iş günü veya 3 haftalık bir sürede değerlendirilen İngiltere vizesi başvurusunun sonuçlanması konsolosluk inisiyatifinde daha kısa veya daha uzun süreleri de kapsayabilir. Normal başvurular 21 günde sonuçlanırken, 5 günde veya 1 günde sonuçlanabilecek vize başvurusu yapmak da mümkündür. Ekspres ve süper ekspres vize başvurusu olarak adlandırılan bu başvuru tipleri İngiltere’ye acil seyahat etmek isteyenler için ideal bir fırsat sunmaktadır. İngiltere vize işlemlerinizi Dataglobal danışmanlığında hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vize başvurusu yapmak için online ortamdaki İngilizce randevu formunun doldurulması ve formun bitiminde ödemenin yapılarak randevunun alınması gerekmektedir. Online başvuru formu teslim edildikten sonra üstünde değişiklik yapmak mümkün değildir. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde bilgilerin girilmesi ve bilgilerin diğer vize evraklarıyla uyumlu olması gerekmektedir. İngiltere vizesine başvurmak için kişinin sosyal durumuna, mesleğine ve seyahatinin amacına uygun evrakları hazırlaması da gerekmektedir. Sadece başvuru formunun doldurulması yeterli değildir. İngiltere vizesi online şekilde alınan bir vize türü değildir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır 2021?

İngiltere vizesi almayı amaçlayan kişilerin öncelikle seyahat amaçlarını belirlemeleri gerekecektir. İngiltere’ye turistik, ticari veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi türlerinde başvuru yapılabilmektedir. Bu vizeler kısa süreli vizelerdir ve vize sahibine İngiltere en fazla 180 gün kalma hakkı vermektedir. İngiltere vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık başvuru yapılabilmektedir. Talep edilen vize süresine göre vize ücretleri değişmektedir. 6 aydan daha uzun süreli vize alınsa dahi ülkede kalış süresi 180 günü aşmamalıdır.

Seyahat amacı belirlendikten sonra kişinin gerekli belgeleri seçilen vize türüne göre hazırlaması gerekecektir. Ticari vize başvurularında ticari davetiye, özel ziyaret başvurularında İngiltere’deki yakınınızdan davetiye alınması gerekecektir. Vize türüne göre evraklar ve evrak detaylarının değiştiği unutulmamalıdır. Online başvuru formu doldurularak randevu alınması gerekmektedir. Online form doldurulması ve randevu alınması Dataglobal’in çalışma sahası içinde bulunmaktadır. Randevu tarihi arzu edildiği taktirde değiştirilebilmektedir ancak bu noktada işlemlerin takibi ve konsolosluğunun yoğunluğu dikkate alınması gerekmektedir. İşlemlerin takibi İngiltere vize başvurularında büyük önem arz etmektedir.

İngiltere Vize Randevusu Nasıl Alınır 2021?

İngiltere online başvuru formunun doldurulması ile alınır. Vize randevusunda evrakların ibrazı ve parmak izi verme prosedürü devreye girer. Daha önceden İngiltere vizesi almış olsanız dahi yeni başvurunuzda yine parmak izi ibrazında bulunmanız zorunludur. Schengen vizesi için verdiğiniz veya pasaport işlemleri sırasında verdiğiniz parmak izinin İngiltere vize işlemlerinde geçerliliği bulunmamaktadır. 5 yaşından büyük herkesin parmak izi talep edilmektedir. Ancak biyometrik yani parmak izi verme prosedürü döneme göre değişebildiğinden bu durumu başvuru merkezi veya Dataglobal’den başvuru öncesinde teyit edilmesi tavsiye olunur.

Güncel İngiltere Vize Ücreti 2021 Yılında Ne Kadardır?

İngiltere vize ücreti yılında talep edilen vize türüne, talep edilen vizenin süresine göre değişmektedir. Başvuru yaptığınız daha uzun süreli 2,5 veya 10 yıllık vize başvurularında vize sonucu bu vize süresinden daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Uzun süreli vize talebinizi destekleyecek geçerli sebeplerinizi vizenizi arzu ettiğiniz süre ile almanıza yardımcı olabilir. İngiltere vize ücreti konsolosluk veya büyükelçilik vize harcı ve başvuru merkezinin hizmet bedellerini içermektedir. Dataglobal’in talep ettiği vize ücreti konsolosluk harç bedellerini ve başvuru merkezi servis bedellerini içermekte olup ayrıca işlem takibi bedellerini içermektedir. Vize ücretleri döneme göre konsolosluk tarafından güncellenebildiğinden güncel bilgi için temsilcilerimize online veya telefonla ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x