İngiltere Vize Reddi

İngiltere Vize Reddi Hakkın Herşey

İngiltere Vize Reddi

İngiltere’ye/Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen umumi (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye girebilmek için İngiltere vizesine sahip olmaları gerekmektedir. İngiltere’ye seyahat etmeyi planlayan kişi seyahatinin amacına ve kalış süresine göre başvuracağı vize türünü belirlemeli ve başvuracağı vizenin gerekliliklerini yerine getirmelidir. İngiltere seyahati için başvurulması gereken vize türünü belirleyen başlıca iki faktör:

 • Başvuru yapacak kişinin Türkiye’deki mesleki durumu
 • İngiltere’ye seyahat amacıdır

İngiltere vizesi Birleşik Krallığa tabi diğer ülkeler için de geçerli bir vizedir. Dolayısı ile İngiltere Vizesi, Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e yapılacak olan seyahatler için de geçerlidir. Fakat İrlanda Cumhuriyetine İngiltere Vizesi ile seyahat etmek mümkün değildir. Ancak kişi geçerli İngiltere Seyahat Vizesine sahip ise ve ilk olarak İngiltere sınırlarından giriş yapmış ise geçiş hakkı tanınmaktadır.

İngiltere Vize Reddi Neden Verilir

İngiltere Vizesine başvuran kişi, İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilen formları eksiksiz doldurmalı, talep edilen evrakların kriterleri sağlayacak bir şekilde hazırlanmasına özen göstermelidir. Belgelerin gerçeği yansıtması ve seyahat planı ile tutarlı olması da dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. İngiltere vize başvurularında evraklarda en hassas inceleme yapan ülkelerden biridir ve yapılan hatalar veya eksiklikler İngiltere vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Eğer bireysel bir hata sonucu İngiltere Vize Reddi gerçekleşti ise kişinin İngiltere Konsolosluğunu sorumlu tutması mümkün olmamaktadır ve İngiltere vize reddine itiraz hakkı ortadan kalkmaktadır.

Güncel İngiltere vize ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ingiltere vize reddi nedenleri

İngiltere Vize reddinin en önemli sebepleri:

 • Eksik Evrak Beyanı
 • Yanlış veya gerçeği yansıtmayan belge beyanı
 • Yanlış vize kategorisine yapılan başvuru
 • Sahte veya doğru olmayan bilgilerin beyanıdır.

İngiltere vize başvurusu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kişinin yanlış belge beyan etmemesidir. Yanlış beyan durumlarında İngiltere Hükumetini kasten yanıltmaya teşebbüs ettiği varsayılabilmektedir. Ve bu durum kişinin 10 yıl süre ile İngiltere vize reddi alması ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple eksiksiz ce hatasız başvuru yapmak İngiltere Vizesi için çok önemlidir.

Yapılan başvuruda İngiltere vize reddi alındığı takdirde kişinin başvuruda nerede hata yaptığını analiz etmesi, öğrenmesi ve aynı hataları yapmadan başvuru yapması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Reddine İtiraz

İngiltere vize reddi için verilen cevaplar gerekçeleri ile belirtilmektedir. Herhangi bir kimse ayrımcılık veya imtiyaz sonucu ret veya kabul almamaktadır. Başvuran kişi eğer bireysel hata(lar) nedeni ile vize reddi aldı ise itiraz hakkı bulunmamaktadır. Fakat kişi hatanın kendisi dışında bir sebepten kaynaklandığını düşünüyor ise itiraz hakkına sahiptir ve İngiltere vize reddi için itiraz edebilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Reconsideration/Yeniden Değerlendirme

Bu itiraz opsiyonu kişinin başvurusunda eksik belge olması durumunda uygulanabilmektedir. Başvuran kişi eksik evrakları temin ederek yeniden başvuru yapabilmektedir. Bununla birlikte eğer kişi evrakları tam olmasına rağmen vize reddi almış ise idari itiraz ve itiraz davası seçeneklerini ele almalıdır.

İdari İtiraz

Vize reddinin görevli vize memurundan kaynaklandığı düşünülüyor ise yapılan bir başvuru türüdür. Genelde puanlama üzerinden sonuca bağlanan vize türlerinde yapılan bir itiraz çeşididir. Tier 1, Tier 2, Tier 4, Tier 5 gibi vize türlerinden ret cevabı alınmışsa bu yönteme başvurulabilir.

İngiltere Vize Reddi İtiraz Davası

 • İnsani Koruma Başvurularının reddi
 • İnsan haklarına aykırı ret kararı
 • Avrupa birliği yasalarına karşı ret ya da sınır dışı kararı
 • İngiliz vatandaşlığından çıkarılma
 • Koruma statüsünün iptal edilmesi

Gibi nedenlerle ile göçmenlik mahkemesinde açılma hakkı bulunan bir davadır. Yukarıda belirtilen sebepler dışında itiraz davası açmak mümkün değildir.

İtiraz Hakkı Tanınan Vize Türleri

 • İngiltere Turistik Vizeleri
 • 6 aydan kısa süreli olan İngiltere öğrenci vizeleri
 • Eğitim süresi 6 aydan uzun olan veya öğrencinin gideceği yerin belli olmaması halinde yapılan İngiltere öğrenci vizeleri
 • Ailesi ile seyahate çıkacak olan kişilerin vize başvuruları

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x