Kanada Dil Eğitim Vizesi

Kanada Dil Eğitim Vizesi, günümüzde yurtdışında gerek akademik eğitim gerekse dil eğitimi almak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Seçeneklerin artması ile yurtdışı eğitimleri çok daha popüler bir hale gelmiştir. Bu seçenekler arasında yer alan Kanada, yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bir ülke olması, eğitim kalitesinin göz ardı edilmeyecek kadar kaliteli olması ve güvenlik açısından herhangi bir tehdit barındırmaması gibi sebeplerden dolayı sıkça tercih edilmekte olan bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Kanada’da göçmen nüfusun bir hayli yüksek olması da ülke vatandaşlarının yabancılara kadar hoşgörülü olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden dil eğitimi almak isteyen kişiler için Kanada oldukça ideal bir tercih olarak ön plana çıkmaktadır.

Güncel Kanada Vize Ücretleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

kanada dil eğitim vizesi

Kanada Dil Okulu Vizesi

Kanada dil eğitim vizesi dendiği zaman iki türlü vize çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Uzun süreli öğrenci vizesi ve kısa süreli öğrenci vizesi. 2 ay ile 6 ay arasındaki eğitimler için almanız gereken vize çeşidi, kısa süreli öğrenci vizesidir. Öte yandan 6 aydan uzun sürecek olan eğitimler için uzun süreli öğrenci vizesi için başvuruda bulunmanız şarttır. Kısa süreli öğrenci vizesi, kişilere tek girişli olarak verilmektedir. Yani, kişiler Kanada’ya giriş yaptıktan sonra tekrar girme hakkına sahip değillerdir. Diğer yandan, uzun süreli öğrenci vizesi ise çok girişlidir. Eğitim süreniz boyunca Kanada’ya giriş – çıkış yapmanızda herhangi bir problem olmayacaktır. Ülkeden çıkış yaptıktan sonra tekrar girmek istediğinizde eğer vize süreniz dolmadıysa herhangi bir başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

Kanada Dil Eğitim Vizesi Evrakları

Kanada dil eğitim vizesi için bazı evraklar talep edilmektedir. Kanada Konsolosluğu ya da yetkili birimler tarafından talep edilen belgeler ise şu şekildedir;

 • 35 mm – 45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport (Kullanım tarihinin geçmemiş olması ve pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.)
 • Eğer daha önceden vize ya da pasaport aldıysanız bunlara dair örneklerin fotokopileri
 • Yatırmış olduğunuz başvuru ücretine dair bankadan alınmış bir dekont.
 • Eğitim izni başvuru formu (eğitim niyetleri ve neden eğitim alınmak istendiği net şekilde açıklanmalıdır.)
 • Eğer evliyseniz, evlilik cüzdanına ait bir fotokopi
 • Uçak biletiniz ve Kanada’ya gittiğinizde nerede kalacağınıza dair bilgiler
 • Adli sicil kaydı (güncel tarihli ve doğrulanabilir nitelikte olması gerekmektedir.)
 • Erkek adaylar için askerlik durum belgesi
 • Başvuruda bulunduğunuz ve kabul edilmiş olduğunuz okul tarafınıza bir kabul mektubu iletmelidir. Evraklara okula ödediğiniz ücretin dekontu ve kabul mektubunu eklemelisiniz.
 • Kendi hesabınızda ya da harcamalarınızı karşılamayı üstlenen kişinin banka hesabında Kanada’da geçireceğiniz süre boyunca masraflarınızı karşılayacak ve geri dönüş yapmanıza yeterli olacak kadar maddiyata sahip olunduğunu kanıtlayacak türden bir belge (belge son 6 aya ait banka hesabı hareketlerini içermeli, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.)

Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde Kanada konsolosluğu ya da konsolosluk tarafında yetki verilmiş olan birimlere ulaştıran adayların başvuruları değerlendirilmeye alınacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey belgelerin eksiksiz ve net bir şekilde teslim edilmesi olacaktır. Ayrıca belgelerin doğrulanabilir nitelikte olması da oldukça önemli bir konudur. Başvuru birimleri zaman zaman belgeleri onaylamak ve doğruluğundan emin olmak istemektedirler. Ayrıca tüm bunlara ek olarak başvuru birimleri ile yapılacak olan yüz yüze görüşmelerde oldukça önemlidir. Bu görüşme esnasında Kanada’ya eğitim almak için gitmek istediğinizi, eğitim almaktaki nedenlerinizi görevlilere bildirmelisiniz. Ayrıca görüştüğünüz kişileri, eğitim sürenizin ya da vize süresinin bitiminin ardından ülkenize geri döneceğinize ikna etmenizde gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmiş olan bireylerin Kanada dil eğitim vizesi başvuruları genellikle olumlu bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri