Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Vizesi Hakkında Herşey

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin bazı istisnalar hariç mutlaka Kanada Öğrenci Vizesi alması gerekmektedir. Kanada’da eğitim görecek öğrencilerin Kanada’da bulunan bir okuldan kabul almış olması gerekir. Bu vize ile Kanada vatandaşı olmayan kişiler de eğitim süreleri boyunca Kanada’da bulunup eğitim imkanlarından faydalanabilirler.

Kanada öğrenci vizesi, Kanada’da eğitim görmek isteyen yabancı öğrenciler tarafından alınması gereken bir vize çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Aslına bakıldığı zaman eğitim izni bir vize değildir. Fakat eğitim izni alındığı takdirde vize alma konusunda herhangi bir problemle karşılaşılmamakta, vize kolaylıkla alınabilmektedir. Kanada’da eğitim alabilmek için ise ziyaretçi vizesi ya da elektronik seyahat yetkisi sahibi olunması gerekmektedir. Alınan eğitim izni Kanada’da görülecek eğitim süresine ek olarak 90 gün boyunca geçerlidir. Ekstradan verilmekte olan 90 günlük süre bu süre içerisinde ülkenin herhangi bir problem yaşamadan terkedilmesi ve ihtiyaç duyulduğu takdirde sürenin uzatılması adına talepte bulunulması için verilmektedir.

Neredeyse her ülkede olduğu gibi Kanada içinde ülkede bulunduğunuz süre boyunca okul, yaşam ve eğitim gibi masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir. Bu miktar eğitim görecek öğrenci ya da öğrenciye sponsor olan kişilerin hesabında yer almalıdır. Ayrıca okul için ödenmesi gereken tutar gibi bazı faktörlerde öğrenci ya da sponsorların hesabında bulunmalıdır. Kanada öğrenci vizesi başvuruları için en önemli şeylerin başında niyet mektubu gelmektedir. Öğrenci, Kanada’ya neden gitmek istediğini, eğitim amaçlı Kanada’yı tercih etmesinin altında yatan sebepleri ve eğitim bitiminde yapmayı planladığı şeyleri net bir şekilde ifade etmelidir. Ayrıca Kanada’da eğitim almak için başvuru yapmadan önce yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar bulunmaktadır.

Eğer Kanada’da katılacağınız eğitim programı 6 aydan daha az bir süre içerisinde sona eriyorsa, Kanada’da yabancı temsilciliklerin birinde çalışan veya çalışanın yakını iseniz, yabancı bir silahlı kuvvetler personeli iseniz eğitim izni almanıza gerek yoktur. Eğitim izni almak zorunda olmamanız öğrenci vizesi almanıza gerek olmadığını göstermez, yine de öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Kanada vatandaşı olmayıp Kanada’da eğitim almak isteyenlerin mutlaka alması gereken eğitim izni belgesi için Kanada’daki geçerliliği olan kurumların kayıt belgeleri alınmış olmalıdır. Eğitim kurumunun istekleri eksiksiz yerine getirilmeli ve saygı çerçevesinde bütün kurallara uyulmalıdır. Bu kuralları çiğnemeniz durumunda Kanada hükumeti size yaptırım uygulama hakkını elinde tutar.

Kanada’da çalışabilmeniz için eğitim izninizde bununla ilgili detayların belirtilmiş olması gerekmektedir. Bazı eğitim izinlerinde çalışma izni verilmezken bazı eğitimler için part time, bazı eğitimler için full time çalışma izni verilmektedir. Eğer Kanada’ya vardığınızda çalışmak istiyorsanız bunun ilgili bir detayı eklemesi için kabul aldığınız kurumdan ricada bulunabilirsiniz. Eğitim izniniz bir öğrenci vizesi değildir. Öğrenci vizesi ancak eğitim izni ile verilmektedir.

Güncel Kanada Vize Ücretleri için bu yazımıza bakabilirsiniz.

kanada öğrenci vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Yapılması Gerekenler

Seyahatinizin süresini kapsayan geçerli bir pasaport, eğitim alacağınız kurumdan kabul edildiğinizi ve konaklama ve okul masraflarını gösterir belge, bir niyet mektubu (bu mektup Kanada seyahat amacınızı ve oradaki planlarınızı içermelidir ve Kanada konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.), evli iseniz evlilik cüzdanı, finansal kaynaklarınızı kanıtlar belgeler (bu belgeler seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlar olmalıdır).

Bu belgeleri hazırlamadan önce öncelikle Kanada’da tanınmış bir kurumdan kabul mektubu almanız şarttır. Bu okulların listesine DLI’nın kendi sitesinden ulaşabilirsiniz, sabıka kaydınızın olmamasına ve seyahatinize engel teşkil edecek bir sağlık probleminizin olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Aşağıda ayrıntıları belirtilen niyet mektubunu yazarken çok dikkatli olmanız, İngilizce ve Kanada Konsolosluğuna hitaben yazmanız gerekmektedir. Bu niyet mektubunda nerede kalacağınızı, ödemeleri nasıl yapacağınızı, neden Kanada’yı seçtiğinizi ayrıntılı bir biçimde açıklamanız istenmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Niyet Mektubu

Bu mektup yazılırken kişisel bilgilerin, okul ve konaklama bilgilerinin (ad, adres, telefon numarası, email) ayrıntıları verilmeli, öğrencinin mevcut durumunun mezun mu yoksa hali hazırda öğrenimine devam edip etmediğini belirtmesi gerekir. Bilgi verme olayı neden Kanada sorusuna cevap olacak şekilde ilerlemelidir.

Kanada için başvurularınızı tamamlayıp vizenizi aldığınızda Kanada’ya seyahatinizi artık gerçekleştirebilirsiniz. Gümrükte size verilen eğitim izni ile Kanada’ya geçişinizi sağlayabilir ve orada size müsaade edilen süre boyunca eğitiminizi görüp kabul dilekçesinden belirtilen süreyi aşmamak kaydıyla çalışıp harçlığınızı cep çıkartabilirsiniz.
Bunları yapacağınızı ise iyi niyet dilekçesinde belirtmeniz gerekmektedir.

İyi niyet dilekçesi konsolosluğa ileteceğiniz her şeyin bir açıklaması niteliğinde olduğundan kaynaklı çok büyük önem arz etmektedir. Belgelerde açıklığa kavuşmamış her mevzuyu, konuyu iyi niyet dilekçesinde gerekçesiyle ve sebepleriyle birlikte detaylandırarak anlatmanız gerekmektedir. Örneğin; bir banka  bir hesap hareketinizin açıklama kısmında yeterli açıklama olmadığını ve yüklü miktarda para olduğunu varsayalım. Bu hareketin iyi niyet dilekçesinde kaynağını açıklamanız beklenmektedir. Bu paranın neden sizin hesabınıza yattığını kimin yatırdığını konsolosluğun herhangi bir şüphesi kalmayacak şekilde açıklamanız gerekmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi Şartları

Kanada’da eğitim almaya uygun bir birey olup olmadığınız aşağıdaki koşullara göre belirlenmektedir;

  • Lisanslı ve yabancı öğrenciye eğitim verebilme yetkisine sahip bir eğitim kurumundan, eğitim için onay almış olmak.
  • Ülkeye geri dönüş, okul ücreti ve eğitim süresi boyunca Kanada’da ki yaşam masraflarını karşılayacak kadar maddiyata sahip olduğunuzu belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.
  • Sabıka kaydının bulunmaması, kayıtlarda yer alan herhangi bir suçun bulunmaması ve kanunlara uygun olmak gerekmektedir.
  • Kanada konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan sağlık sorunlarına sahip olmamanız gerekmektedir. Bu noktada konsolosluk sağlık kontrolünden geçmenizi talep edebilmektedir.
  • Yüz yüze gerçekleştireceğiniz başvuruda, başvuruyu gerçekleştiren görevliyi eğitim sonrasında ülkenize geri döneceğiniz konusunda ikna etmeniz gerekmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Yukarıda yer alan şartları yerine getiren bireyler, eğitim izni almak için Kanada konsolosluğuna başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında kişilerden talep edilmekte olan belgeler ise şu şekildedir;

  • Niyet Mektubu (Kanada’da neden eğitim almak istediğiniz, öğrenci olarak sorumluluklarınız hakkında net bir bilgi sahibi olduğunuzu ve eğitim sonrası planlarınızı net bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.)
  • Pasaport ya da seyahat belgesi (Belgelerin, talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay boyunca geçerliliğini koruyacak kadar süresi olması gerekmektedir.)
  • En fazla son 6 ay içerisinde çekilmiş olan, pasaport için gereklilikleri karşılayacak türden iki adet biyometrik fotoğraf. (Kişinin doğum tarihi ve ismi her iki fotoğrafın da arka yüzüne yazılmalıdır.)

Kanada Öğrenci Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Kanada öğrenci vizesi başvurularının yanıtlandırılması için herhangi bir süre sınırı bulunmamaktadır. Konsoloslukta bulunan işlem yoğunluğu gibi faktörlere göre yanıtlama süreleri değişiklik gösteriyor. Ayrıca bu noktada konsolosluk ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş birimlerle yüz yüze görüşme yapmanız talep edilebilmektedir. Eğer belgeleriniz tam ise ve başvuru şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getiriyorsanız vize talebiniz yüksek ihtimalle olumlu bir şekilde yanıtlandırılacaktır. Vizenin kabul süresine baktığımızda ise, daha öncede ifade ettiğimiz gibi vize başvurusunun sonuçlandırılması için net bir süreye yer verilmemekle birlikte başvurular genellikle 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri