Kanada Vize Başvurusu

Kanada Vizesi Hakkında Herşey

Kanada Vize Başvurusu

Kanada Vize Başvurusu, ülkemizde yaşamakta olan birçok insan; iş, eğitim ya da gezi gibi çeşitli sebeplerden dolayı Kanada’ya gitmek istemektedirler. Bu noktada Kanada’ya seyahat etmek isteyen insanların karşısına Kanada vizesi çıkmaktadır. Kanada vize başvurusu, Kanada’ya ziyarette bulunmak isteyen kişilerin sahip olması gereken Kanada vizesini almak için yapılmakta olan bir başvuru olarak açıklanabilir. Vize başvuruları yalnızca Kanada konsolosluğu ya da konsolosluğun doğrudan yetki vermiş olduğu birimler tarafından yapılabilmektedir. Kanada vize başvurularının tüm sorumluluğu Kanada konsolosluğuna ait olup, konsolosluk istediği takdirde koşulları değiştirebilmektedir.

Güncel Kanada Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

vize başvuru

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, hafta içi her gün, Kanada ve Türkiye’nin resmi tatil günleri hariç saat 9.30 ile 12.00 arasında konsolosluğa müracaatta bulunabilirler. Konsolosluk İstanbul’da bulunmaktadır ve başka bir görev bölgesi yoktur. Ziyarette bulunmadan önce yapılması gereken ilk şey ziyaret amacınıza uygun vize türünün net bir şekilde belirlenmesi ve gerekli belgelerin bu doğrultuda net bir şekilde tamamlanması olacaktır.

Eğer ilk defa yurt dışına çıkmaktaysanız Kanada konsolosluğu sizi, diğer adaylara oranla çok daha sıkı bir incelemeden geçirecektir. Eğer Schengen bölgesinde yer almakta olan ülkelerden birisine ya da Amerika Birleşil Devletleri’ne ait bir vizeniz bulunmaktaysa, Kanada konsolosluğundan vize alma ihtimaliniz diğer adaylarla kıyaslandığı takdirde çok daha yüksek olacaktır. Vize başvurusunda kritik noktalardan birisi de mali gücünüzü kanıtlamak olacaktır. Kanada’da bulunacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacak ekonomik gücünüzün olduğunu kanıtlar nitelikte belgelerin konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Kanada vizesi başvuruları genellikle iki hafta içerisinde yanıtlandırılmaktadır. Ancak yoğunluk gibi olumsuz durumlarda bu sürenin uzayabileceğini, değerlendirme sürecindeki resmi tatilleri göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız daha doğru olacaktır. Bu yüzden seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvurunuzu tamamlamanız tavsiye edilmektedir.

Başvuru yaparken talep edilmekte olan belgeler, gerekli evraklar ve istenilen başvuru formu eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Ancak konsolosluk yetkilileri tarafından gerekli görülen hallerde ek belgelerin talep edilebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca, konsolosluk çalışanı gerekli gördüğü takdirde vize başvurunda bulunan kişiye bireysel bir şekilde başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Yalan beyan, gerçekleri gizleme ya da evraklarda sahtecilik gibi yasalara göre suç olarak kabul edilen durumlar tespit edildiği takdirde sınır dışı edilme ve 14 yıla kadar hapis isteminde bulunulması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada vizesi başvurusu yapılmadan önce Kanada konsolosluğuna vize başvuru ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bu bedel 100 Kanada Doları olarak karşımıza çıkmaktadır. Vize ücreti; konsolosluğun resmi banka hesabına yatırılmalı ve işleme dair dekont alınmalıdır. Başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, aile belgeleri, seyahate dair detayları içeren belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra başvurunuz onaylandığı ve vize almaya hak kazandığınız takdirde Kanada konsolosluğuna giderek vizenizi teslim alabilirsiniz. Vize başvurusu esnasında yatırmış olduğunuz tutar vize reddi gibi durumlarda iade edilmemektedir.

Kanada Vize Başvurusu Evrakları

Kanada’ya gitmek için vize başvurusunda bulunmadan önce toplamanız gereken evraklar 3 farklı başlık altında incelenebilir. Toplanması gereken evraklar şu şekildedir;

Şahsi evraklar: Pasaport, kimlik kartı fotokopisi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi kişisel bilgilerin yer aldığı evrakların tamamı.

Şirket Evrakları: Eğer bir iş projesi kapsamında Kanada’ya gitmekteyseniz ihtiyaç duyulacak olan belgelerdir (Vergi levhası, Faaliyet belgesi gibi çeşitli belgeleri içermektedir.)

Gelir Durumunu Gösteren Evraklar: Gelir durumunuzu kanıtlar nitelikte olan evraklardan oluşmaktadır (SGK Hizmet Dökümü, banka hesap dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu gibi çeşitli evraklardan oluşmaktadır.).

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri