Polonya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Polonya Vizesi

Resmi adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Polonya’ya vatandaşlar çeşitli sebeplerle seyahat etmektedir. Polonya’ya turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim, kültürel amaçlarla kısa süreli seyahatler Polonya Schengen Vizesi kapsamında değerlendirilmektedir. Polonya Schengen Vizesi kısa süreli, 180 günlük sürede 90 günü geçmeyen seyahatlerde ülkeye giriş için kullanılmaktadır. Bu seyahatlerini gerçekleştirmek için Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin Polonya Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 6 aylık süre içerisinde 3 aya kadar yapılan seyahatlerde Polonya Schengen Vizesi alımından muaftırlar.

Kısa süreli seyahatlerde bulunabildiği gibi, çalışma izni, uzun süreli eğitim, Erasmus, bilimsel araştırma, staj, aile birleşimi gibi 180 gün içerisinde 90 günden uzun konaklamayı gerektiren Polonya seyahatlerinde, Polonya Ulusal Vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Polonya Schengen Vizesi, ilk girişin Polonya’dan yapılması koşuluyla diğer Schengen ülkelerine girişlerde de geçerlidir. Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecekse, en çok konaklanacak ülkeden başvuru yapılması gerekmektedir.

Schengen ülkeleri: Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İspanya, Hollanda, İzlanda, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Letonya, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsviçre, İsveç, Macaristan ve İtalya

Polonya Vizesi

Polonya Turistik Vize

Polonya’ya yapılan turistik seyahatlerde başvurulması gereken vize türü Polonya Turistik Vize olmalıdır. Bu tipte bir Polonya Vizesi, Polonya Schengen Vizesi kapsamında yapılmaktadır. 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen turistik seyahatlerde mümkündür. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 6 aylık sürede 3 ayı geçmeyen seyahatlerinde Polonya Turistik Vize gerekmemektedir. Resmi pasaport hamili kişiler vize uygulamasından muaftırlar. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Polonya’ya turistik seyahatlerinde ülkeye giriş için Schengen vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Polonya Turistik Vize için gereklilikler Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Polonya Turistik Vize başvurularında evraklar kişinin mesleki durumuna göre belirlenmektedir. Evrak listesi için yazının devamında bulunan Polonya Vizesi için Gerekli Evraklar başlıklı kısmı okuyunuz.

Polonya Ticari Vize

Polonya’ya konferans, fuar katılımı ya da iş görüşmeleri gibi ticari amaçlarla seyahat edecek kişilerin Polonya Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Polonya Ticari Vize 6 aylık sürede 3 aylık konaklama hakkı tanımaktadır. Resmi pasaport sahibi vatandaşlar Polonya Ticari Vize uygulamasından muaftırlar. Bordo (Umumi) pasaport sahiplerinin ticari faaliyet amaçlı Polonya seyahatlerinde Polonya Ticari Vize alımı gerekmektedir.

Gereklilikler Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Polonya Ticari Vize başvurusu için ticari amacı kanıtlayan tüm evrakların başvuruda sunulması gerekmektedir. Polonya ticari vize başvuruları için Polonya’da bulunan şirketten kaşeli imzalı davetiye gerekmektedir. Planlanan seyahat fuar katılımı için gerçekleşecekse, giriş kartı veya fuarda stant açılacaksa fuarı düzenleyen kurum tarafından kaşeli imzalı davetiye ve ödeme yapıldığına dair makbuz gerekmektedir. Montaj, tamir, bakım amaçlı gidilecekse işlem yapılacak makinenin faturası gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Polonya Aile Ziyareti Vizesi

Polonya’da ikamet eden ya da Polonya vatandaşı aile bireyi, arkadaş ya da akraba ziyaretinde bulunacak kişilerin Polonya Aile Ziyareti Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Polonya Aile Ziyareti Vizesi de Polonya Schengen Vizesi kapsamında kısa süreli olarak yapılan ziyaretleri içermektedir. Kısa süreliden kasıt 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen konaklamalarda Polonya Aile Ziyareti Vizesi başvurusu yapılmalıdır. 3 aylık seyahatlerde resmi pasaport sahipleri Polonya Schengen Vizesi uygulamasından muaftır. Bordo pasaport sahipleri vize uygulamasına tabiidir. Ülkeye giriş için geçerli bir Polonya Schengen Vizesi gerekmektedir. Polonya aile ziyareti vizesi gereklilikleri Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Temel ve mesleki evraklara ek olarak, davet eden kişiyle akrabalık bağlarını kanıtlayan nüfus kayıt örneği gibi belgeler gerekmektedir. Kişinin son 3 yılda alınmış Schengen vizesi yoksa ziyaret edilecek kişinin Polonya’da bağlı bulunduğu resmi davetiyenin orjinalini göndermesi gerekmektedir. Kişinin son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi varsa, Polonya’daki kişi tarafından yazılıp imzalanmış davetiye ve davet eden kişiye ait bilgilerin bulunduğu pasaport fotokopisi yeterli olmaktadır.

Polonya Eğitim / Araştırma Vizesi

Polonya’ya kısa süreli eğitim ya da araştırma amaçlı gidecek kişilerin Polonya eğitim vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Polonya kısa süreli eğitim programları 6 aylık süre içerisinde 3 aya kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Bu süreyi aşan uzun süreli eğitimler için Polonya Ulusal Vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Kısa süreli eğitim vize uygulamasına resmi pasaport sahipleri tabii tutulmazken, umumi (bordo) pasaport sahiplerinin ülkeye giriş için Polonya Vizesi alımı gerekmektedir. Polonya Eğitim Vizesi için bu seyahat amacı kanıtlayan tüm evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir. Eğitim masraflarının ödendiğini gösteren makbuzlar, kişi öğrenciyse öğrenci belgesi, reşit olmayanlar için her iki ebeveyn tarafından verilmiş noter tasdikli muvafakat name, başvuru sahibi öğrenci ya da çalışmıyorsa, aileden biri masrafları karşılayacaksa, noter onaylı taahhütname ve bakiyeli banka hesap dökümü gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günü aşan uzun süreli eğitim programları için Ulusal Vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. 90 günü aşan Erasmus hareketliliği için yapılacak seyahatler de ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir.

Polonya Şoför Vizesi

Polonya’ya gidecek olan uzun yol şoförleri, nakliyeciler, tır şoförlerinin alması gereken vize türü Polonya Şoför Vizesi olmalıdır. Polonya şoför vizesi başvuruları Polonya Schengen Vizesi kapsamında 6 aylık sürede 3 aylık konaklamaları içerir şekilde yapılmaktadır. Polonya Şoför Vizesi gereklilikleri Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Gerekli temel ve mesleki evraklara ek olarak;

 1. AB’ deki bir şirketten davet mektubu ya da iş ortaklığı belgesi
 2. Şirketin teminat yazısı
 3. Şirket üyeyse UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen teminat yazısı
 4. Şirket sürücüleri listesi
 5. C2 Yetki Belgesi, CMR Belgesi
 6. Sürücü Belgesi gerekmektedir.

Polonya Çalışma Vizesi

Polonya’ya çalışma amacıyla gitmek isteyen kişilerin Polonya Çalışma Vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Polonya çalışma izni, 90 günü aşan konaklamalar gerektirdiğinden Polonya Ulusal Vize kapsamında değerlendirilmektedir. Kısa süreli Polonya Schengen Vizesi başvurularında kullanılan formdan farklı olarak, Polonya Ulusal Vize Başvuru Formu gerekmektedir. Polonya Ulusal Vize Başvuru Formu, başvuru sahibinden kişisel bilgilerinin, iletişim bilgilerinin, seyahate ilişkin bilgilerin ve mesleki bilgilerinin istendiği bir formdur. İlgili alanların eksiksiz ve güncel durumu yansıtır şekilde doldurulması gerekmektedir. Polonya’da çalışma vizesi için gereklilikler temel evrakların yanı sıra aşağıdaki gibidir:

 1. Polonya Ulusal Vize Formu
 2. Polonya’daki firma tarafından antetli kağıda yazılmış, imza ve kaşeli, kişiyi işe alma niyetini belirtir şirket yazısı (Kişinin adı, soyadı ve unvanı bulunmalıdır.)
 3. Polonya’dan Çalışma İzni
 4. Meslek diplomaları ya da mesleki eğitim ve vasıflarını gösterir belge ve sertifikalar
 5. Emniyetten alınacak pasaport protokolü
 6. Adli Sicil Kaydı
 7. Askerlik Durum Belgesi
 8. Türk vatandaşı olmayanlar için İkamet Tezkeresi

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Polonya Vizesi için Gerekli Evraklar

Polonya vizesi için gerekli evraklar Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. İstenen evrakların eksiksiz ve güncel duruma uygun hazırlanması gerekmektedir. Polonya’ya 3 aydan uzun konaklamak üzere gitmek isteyen kişilerin Polonya Ulusal Vize başvurusu doldurmaları gerekmektedir. Genel olarak istenen evraklar aşağıdaki gibidir. Diğer evraklar kişinin mesleki durumuna ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

 1. Polonya Schengen Başvuru Formu (3 aydan fazla konaklanacak kişilerin Polonya Ulusal Vize Başvuru Formunu doldurması gerekmektedir.)
 2. Seyahat Sağlık Sigortası
 3. Pasaportun ilk sayfasının ve son 3 senede alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi
 4. Kimlik Fotokopisi
 5. Otel ve Uçak rezervasyonları
 6. 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 7. Düzenli gelir gösteren evraklar (Maaş bordrosu, varsa kira geliri…)
 8. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinden noter tasdikli muvafakat name

Başvuru sahibi çalışmıyorsa, öğrenci ya da ev hanımıysa,

 1. Öğrenci Belgesi (öğrenciyse)
 2. Sponsor Evrakları

Başvuru sahibi çalışansa,

 1. Antetli kâğıda yazılmış imzalı kaşeli izin yazısı
 2. Şirketin ticaret odası kaydı
 3. Sicil gazetesinin kopyası
 4. Vergi Levhası
 5. SGK Hizmet Dökümü
 6. Son 3 Aylık Maaş Bordrosu

Başvuru sahibi şirket sahibiyse,

 1. Antetli kağıda yazılmış dilekçe
 2. Şirketin ticaret odası kaydı
 3. Sicil gazetesinin kopyası
 4. Vergi Levhası
 5. SGK Hizmet Dökümü

Başvuru sahibi emekliyse,

 1. Emeklilik Belgesi
 2. Banka Hesap Özeti

Türk vatandaşı olmayan kişiler için dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli Türkiye’den oturma ve çalışma izni gerekmektedir.

Polonya Vizesi Başvuru Formu

Polonya vizesi başvuru formu Polonya Schengen Vize Başvuru Formu ve Polonya Ulusal Vize Başvuru formu olmak üzere iki türlüdür. Polonya Schengen Vize Başvuru Formu 6 aylık sürede 3 ayı geçmeyen konaklamalarda doldurulmalıdır. Polonya Ulusal Vize Başvuru Formu ise 3 aydan uzun konaklamalarda gerekmektedir. Bu formlar, kişinin vize başvurularında gerekli görülmüş, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, mesleki bilgileri, seyahate ilişkin bilgileri varsa sponsora ilişkin bilgileri içeren bir formdur.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Polonya Vizesi Nasıl Alınır

Polonya Vizesi için kişi önce randevu almalıdır. Planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Randevu günü evraklarla birlikte gidilmesi gerekmektedir. Parmak izi geçerliliği bulunan kişilerin randevuya şahsen gelmelerine gerek yoktur. Ofis çalışanlarımıza verilecek yetkiyle başvuru kişi olmadan gerçekleştirilir.

Parmak izi vermemiş ya da geçerli bir parmak izi bulunmayan kişilerin randevu günü parmak izi vermesi gerekmektedir.

Büyükelçilik yetki bölgesindeki şehirler aşağıdaki gibidir ve bu şehirlerden başvuru yapacak kişilerin Ankara’da parmak izi vermeleri gerekmektedir.

 1. Adana
 2. Afyonkarahisar
 3. Aksaray
 4. Amasya
 5. Ankara
 6. Antalya
 7. Bartın
 8. Bolu
 9. Burdur
 10. Çankırı
 11. Çorum
 12. Düzce
 13. Eskişehir
 14. Isparta
 15. Karabük
 16. Karaman
 17. Kastamonu
 18. Kayseri
 19. Kırıkkale
 20. Kırşehir
 21. Konya
 22. Mersin
 23. Nevşehir
 24. Niğde
 25. Ordu
 26. Samsun
 27. Sinop
 28. Sivas
 29. Yozgat
 30. Zonguldak

Aşağıdaki şehirlerden başvuracak kişilerin Harbiye, Altunizade, İzmir, Gaziantep ve Trabzon'dan parmak izi vermesi gerekmektedir:

 1. Adıyaman
 2. Ağrı
 3. Ardahan
 4. Artvin
 5. Aydın
 6. Balıkesir
 7. Batman
 8. Bayburt
 9. Bilecik
 10. Bingöl
 11. Bitlis
 12. Bursa
 13. Çanakkale
 14. Denizli
 15. Diyarbakır
 16. Edirne
 17. Elazığ
 18. Erzincan
 19. Erzurum
 20. Gaziantep
 21. Giresun
 22. Gümüşhane
 23. Hakkari
 24. Hatay
 25. Iğdır
 26. İstanbul
 27. İzmir
 28. Kahramanmaraş
 29. Kars
 30. Kırklareli
 31. Kilis
 32. Kocaeli
 33. Kütahya
 34. Malatya
 35. Manisa
 36. Mardin
 37. Muğla
 38. Muş
 39. Osmaniye
 40. Rize
 41. Sakarya
 42. Siirt
 43. Şanlıurfa
 44. Şırnak
 45. Tekirdağ
 46. Tokat
 47. Trabzon
 48. Tunceli
 49. Uşak
 50. Van
 51. Yalova

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

 

Polonya Vizesi Başvurusu

Polonya Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Genele Mahsus (bordo) hamili kişiler başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Şahsi, Diplomatik ve ya Çalışma Pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti bireyleri, 180 gün süresinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için vize işlemlerini yapmalarına gerek yoktur. Polonya’ya uzun zamanlı( aile buluşması, kalma, hizmet vizesi vb.) hedeflerle ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bireyleri ve Türkiye oturum izni bulunan üçüncü ülke bireyleri başvuruları amacıyla direkt bir şekilde Polonya Ankara Büyükelçiliği ve Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ile irtibat kurmaları gerekir.

Polonya Konsolosluğu

Polonya Schengen alanında bulunmakta olan ülkelerden birisidir. Bundan ötürü bu ülkeye ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bireyleri Polonya Konsolosluğu’na Schengen vizesi dilekçesi vererek başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Polonya Konsolosluğu polonya vize başvurusu sonucu hakkında karar yetkisi bulunan tek kurum olarak geçmektedir. Bunların dahilinde polonya vize başvurusu direkt olarak konsolosluklara gidilerek olmamaktadır. Polonya Konsolosluğunun akredite yaptığı firmalar ile birlikte vize dilekçeleri verilerek başvuru işlemi gerçekleştirilir.

Schengen vizesi; Belçika, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Macaristan, Almanya, Yunanistan, Fransa, İzlanda, Malta, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, Slovakya, Belçika, Slovenya ve İsviçre’de geçerlidir. Schengen vizesi ziyaret edilecek Schengen üyesi ülkelerde maksimum 90 gün bulunma hakkı olmaktadır. Schengen şartlarına bakıldığında; Schengen vizesi olan bireyler, ziyaretlerini vizesi elinde oldukları Schengen ülkesinden yapmaları gerekir.

Polonya Konsolosluğu ile Vize Başvurusunu Yapılması

Polonya’ya ziyaret gerçekleştirecek olan bireyler polonya vize başvurusu için Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği ve Polonya Konsolosluğu’nca yetki verilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acenteleri aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirebilirler. Polonya Konsolosluğu kısa zamanlı ziyaret amacı bulunan Schengen vize başvuru işlemlerini (istisnai konular dışarıda tutularak) doğrudan bir biçimde kabul işlemi yapılmaz. Fakat uzun zamanlı başvurular söz konusu bulunduğunda Polonya Konsolosluğu’na veya Polonya Büyükelçiliği’ne bireysel olarak başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir.

Vize için İhtiyaç Duyulan Belgeler

Polonya vizesi için ihtiyaç duyulan belgeler ziyaret amacına göre farklılık gösterir. Turizm amacıyla vize, iş amaçlı vize, dost veya aile ziyaret amacıyla vize için başvuracak bireyler mesleki veya sosyal konularına göre gerekli belgelerin hazırlıklarını yapmaları gerekir.

Pasaport

Polonya vizesi dilekçesinde kullanmanız gereken pasaportun ziyaret sonrası minimum 3 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Pasaportun yapısında bir bozulma, yırtık varsa işleme alınmamaktadır.

Biyometrik Resim

Polonyo vizesi için ihtiyaç duyulan fotoğrafın biyometrik özellik taşıması gerekir. Resminizin güncellik taşıması gerekir ve eski Schengen vizesinde olan ve pasaporttaki resim kabul edilmemektedir.

Finansal Konular

Polonya vize başvurusu amacıyla edinilmesine ihtiyaç duyulan banka hesap dökümlerinin güncel 3 aylık hesap işlemlerinin bulundurulmasına ihtiyaç duyulur.

Şirket Belgeleri

İhtiyaç duyulan olan evraklar arasındaki şirket belgeleri, özellikle personeller ve şirket sahiplerinin bulundurmasına ihtiyaç duyulan belgelerdir. Eski olan şirket belgeleriyle gerçekleştirilen başvurular ya da ziyaret amacına uygun olmayan belgelerle yapılan Polonya vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ticari sicil gazetesi, vergi levhası, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi belgelerin kopyaları ve asıllarına ihtiyaç olabilir. Polonya vizesi belgeleri güncel şartlara göre değişiklik gösterebilir. Polonya Schengen vizesi için ihtiyaç duyulan belgelerin neler olması gerektiği Polonya Konsolosluğunun istek ve tercihlerine bağlı olarak gerçekleşir.

Polonya Vize İstek Başvurusu

Polonya vize İstek başvurusu Polonya Konsolosluğuna yönelik yazılmalı ve başvuru yapan kişinin imzası dilekçe üzerinde olması gerekir. Dilekçe üzerinde gidiş dönüş tarihleri gibi bilgilerin kesinlikle olması gerekir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x