Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu, Almanya konsolosluğunun yetkilendirdiği acentalar tarafından verilmektedir. Almanya’ya giriş yapmak için alınan vizeler, Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Ayrıca Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasında da vize muafiyetine yönelik anlaşma yapılmıştır. Yapılan anlaşma sayesinde Hususi, Görevli ve Diplomatik pasaportlarından birine sahip olan kişiler vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilmektedirler. Fakat Umuma Mahsus pasaporta sahip olan kişilerin Almanya’ya giriş yapabilmesi için öncelikle vize müracaatında bulunması gerekmektedir.

Almanya vizesi alabilmek için ilk olarak randevunun oluşturulması gerekmektedir. Randevu alabilmek için de Almanya Konsolosluğu tarafından kullanılmakta olan internet sitesine girilmelidir. Siteye giriş yapılmasının ardından ‘Online Randevu Sistemi’ kullanılarak, randevu alınmalıdır.

Randevu alırken kullanıcılardan seyahat planına ilişkin bilgiler ve kişisel bilgiler istenmektedir. Kimlik bilgilerinin belirtilmesinin ardından, başvuru yapılacak vize tipi için de seçim yapılmalıdır. Seçimin yapılmasının ardından da kişi, uygun olduğu randevu gününü ve saatini seçmektedir. Sistem tarafından randevu tarihi onaylandıktan sonra da ödeme sayfasına geçilmektedir. Bu sayfada başvuru sahipleri tarafından belirtilen vize tipine ve vize süresine göre bir ücret belirlenmektedir. Belirlenen ücretin, sayfada gözükmekte olan banka hesabına aktarılması gerekmektedir. Transfer işleminin tamamlanmasının ardından belirtilen mail adresine e-posta yollanmaktadır. Bu e-posta içerisinde ödeme bilgisi yer almaktadır ve belgenin çıktısının alınması gerekmektedir.

Randevu işlemi tamamlandıktan sonra başvurunun sonraki adımlarına geçilmektedir. Yapılan Almanya vize başvurusu, konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin ilgili kuruma teslim edilmesi ile tamamlanabilmektedir. Bu belgelerin tamamı da randevunun alınmasının ardından ekranda gözükmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin bu belgelerin her birini eksiksiz ve belirtildiği şekilde hazırlaması gerekmektedir. Talep edilene uygun şekilde hazırlanmamış olan evraklar kabul görmemektedir ve vize başvurularının reddedilmesine neden olmaktadır.

Yakın tarihlerden bu yana vize başvurularının kabul edilmesi, vize başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Yoğun dönemlerde başvuru merkezleri yetersiz kalmakta ve konsolosluk tarafından seyahat acenteleri de görevlendirilmektedir. Bu sayede başvurular daha kısa süreler içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat süre her ne kadar kısaltılmış olsa da ortalama 20 iş günü içerisinde başvurular sonuçlandırılmaktadır. Yoğun yaz sezonlarında bu süre daha da uzayabilmektedir. Bu ihtimal yüzünden problem yaşamamak için başvuru yapacak kişilerin seyahat tarihlerinden 1,5 ay önce vize müracaatında bulunması gerekmektedir. Bu sayede yapılan başvurularda süre açısından sorun çıkma ihtimali büyük ölçüde azalmaktadır.

Almanya Vize Başvurularının Değerlendirme Süreci

Almanya Konsolosluğu’na yapılan vize müracaatlarının değerlendirme sürecinde Almanya Ankara Büyükelçiliği ve Almanya İstanbul Başkonsolosluğu görev almaktadır. Yetkili personele teslim edilen evraklar direkt olarak bahsi geçen makamlara gönderilmektedir. Ayrıca randevu tarihlerinde belgelerin teslim alınmasına ek olarak, başvuru sahiplerinin parmak izleri alınmaktadır.

Randevu esnasında kişi zorunlu tutulmasa bile bazı finansal durumu gösteren belgelerin temin edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu belgeler ev tapusu, araç ruhsatı, kira gelir belgesi gibi belgelerden oluşmaktadır. Bahsi geçen belgelerin fotokopilerinin randevu tarihinde sunulması, başvurunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini artırmaktadır. Bu nedenle vize danışmanlık hizmeti veren firmalar tarafından bu evrakların da eğer varsa hazırlanması önerilmektedir.

 Güncel Almanya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya vize ücreti, Almanya’ya giriş yapabilmek amacıyla alınacak olan vizelerin bir miktar ücreti bulunmaktadır. Bu ücretler kur değişimine bağlı olarak artıp, azalmaktadır. Fakat ücretin en belirleyici etkenleri başvurulan vize tipi ve talep edilen vizenin süresidir.

Süre uzadıkça, doğru orantılı bir şekilde ödenmesi gereken tutarlar da artmaktadır. Bunun haricinde öğrenci vizeleri düşük ücretliyken, uzun süreli çalışma vizelerinin ücretleri daha yüksektir. Bu tür bilgilerin tamamına Almanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca site içerisinden randevu alırken ödeme ekranına yönlendirme gerçekleştiğinde kullanıcılar vize ücreti hakkında bilgilendirilmektedirler.

Belirtilen ücret tüm hizmet bedelini kapsamaktadır ve başvuru yapan kişiler bu ücretin tamamını ödemekle yükümlüdürler.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri