Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Konsolosluk tarafından belirlenen vize başvuru evrakları.

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya vizesi gerekli evraklar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından siyah, gri veya yeşil renkli pasaportlara sahip kişiler vize almadan Avrupa ülkelerine seyahat edebilmektedirler. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan vize muafiyetine yönelik anlaşmalar sayesinde vatandaşlara bu yönde bir hak verilmiştir. Fakat bordo renkli pasaport kullanan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır ve ülkeye giriş yapabilmek için Almanya vize başvurusu yapmalıdırlar. Bunun için de Almanya Konsolosluğu ile iletişime geçilmelidir ve vize başvurusu için gerekli görülen evraklar temin edilmelidir.

Almanya Konsolosluğu, vize başvurularının yapılması halinde başvuru sahiplerinden çeşitli evraklar talep etmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen Almanya vizesi gerekli evraklar  ufak değişikliklere uğramıştır. Büyük bir değişiklik yaşanmamış olsa da bazı belgelerin hazırlanmasına birtakım zorunluluklar getirilmiştir. Bu nedenle konsolosluk tarafından belirlenen evrakların tamamının randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

1. Pasaport

Vize başvurularında kullanılan pasaportların içerisinde boş 2 sayfa olmalıdır. Ayrıca pasaportların 10 seneden eski olmaması gerekmektedir. Eğer pasaportun fiziksel görüntüsü bozulmuş ve zarar görmüşse, başvurudan önce değiştirilmelidir. Son olarak Almanya seyahatinin tamamlanmasının ardından en az 3 ay daha pasaportun geçerli olması gerekmektedir.

2. Biometrik Fotoğraf

Almanya vize başvuruların istenen fotoğraflar Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Bu nedenle 2 adet, 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğrafların son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve daha önceden vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir.

3. Vize Başvuru Formu

Almanya Konsolosluğu’nun internet sitesinden randevu aldıktan sonra, site üzerinden form doldurulmaktadır. Form içerisinde kişisel bilgiler olduğu kadar, seyahat ile ilgili planlar da yer almaktadır. Bu sebeple Vize Başvuru Formu konsolosluk için büyük önem arz etmektedir. Form doldurulduktan sonra çıktısının alınması ve imzalanarak teslim edilmesi gerekmektedir.

4. Vize Talep Dilekçesi

Almanya’ya seyahat edecek kişiler çeşitli vize tiplerine başvuru yapabilmektedirler. Dilekçe içerisinde talep edilen vize tipi ve seyahatin genel amacı belirtilmelidir. Ayrıca seyahatin yapılacağı tarihler, yüzeysel seyahat planı da dilekçenin içerisinde yer almalıdır. Dilekçe Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne veya Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacağı için buna göre düzenleme yapılmalıdır.

5. Finansal Durum Belgeleri

Hazırlanması gereken evraklar içerisinde finansal durum belgeleri son derece büyük önem arz etmektedir. Başvuru sahipleri banka Hesap Cüzdanı, Hesap Dökümü ve ilgili bankanın İmza Sirküleri’ni konsolosluk ile paylaşmalıdırlar. Ayrıca başvuru yapmadan önce kişinin banka hesabında en az 5.000 TL değerinde bir bakiye olmalıdır. Bunun haricinde SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü de konsolosluk tarafından istenmektedir.

6. Diğer Evraklar

Başvurularda Seyahat Sağlık Sigortası’nın da yapılmış olması şarttır. Sigortanın poliçesi randevu tarihinde teslim edilmelidir. Konaklama yapılacak yerlerdeki rezervasyonlar ve gidiş-dönüş uçak biletleri de konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumla paylaşılmalıdır. Ek olarak eğer varsa araç ruhsatı, ev tapusu gibi belgelerin fotokopileri çekilerek randevu tarihinde sunulması tavsiye edilmektedir.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya’ya giriş yapabilmek için çeşitli vize tiplerine başvuru yapılabilir. Her vize başvurusunda farklı evraklar istenmektedir. Dolayısıyla vize tipleri birbirinden farklı olduğu için, ücretleri de farklılık göstermektedir. Bu nedenle randevu alırken talep edilen vize türünün belirlenmesi gerekmektedir.

Vize tipinin ve vize süresinin seçilmesi ile birlikte randevu ekranından, ödeme ekranına geçilmektedir. Burada belirlenen ücretin tamamının Almanya Konsolosluğu’nun banka hesabına aktarılması gerekmektedir.

Ücretlerin değişmesine neden olan diğer bir husus ise başvuruların reddedilmesidir. Eğer yapılmış olan vize başvuruları reddedilirse, yatırılan ücretler başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Dolayısıyla vize alabilmek için kişilerin tekrardan başvuru yapması ve yeniden ücret yatırması gerekmektedir. Bu da ödenen ücretleri büyük ölçüde artırmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri