AMERİKA MÜRETTEBAT VİZESİ

Amerika Mürettebat Vizesi

Amerika Mürettebat Vizesi

Amerika Mürettebat Vizesi

AMERİKA MÜRETTEBAT VİZESİ

 

Amerika Mürettebat vizesi yolcu gemilerinde ya da Amerika’da bulunan uluslararası havayollarında çalışacak kişilerin alması gereken bir vize çeşididir. Yolcu gemileri olmasa dahi yatlarda ya da balıkçılık teknelerinde yolculuk yapacak kişilerin de mutlaka seyahatleri boyunca Mürettebat vizesi alması zorunludur. Amerika Mürettebat vizesi kapsamında tutulan kişiler şu şekildedir;

– Görev ve ticari açıdan bir uçakta pilot ya da uçuş görevlisi olarak hizmet veren kişiler,

– Bir gemide kaptan, teknisyen, gemi görevlisi ya da tayfa olarak bulunan görevliler,

– Yolcu gemisinde aşçı haricinde gemide görevli olan cankurtaran, aşçı, garson ve diğer hizmet personelleri,

-Gemilerde eğitimlerini yapan stajyer öğrenciler.

 

 AMERİKA MÜRETTEBAT VİZESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Amerika mürettebat vizesi Amerika’da uçak ya da gemilerde sorumlu olan kişiler tarafından alınması gereken bir vize türüdür. Genellikle isminden de anlaşılabileceği gibi gemi çalışanlarına yönelik verilen bir vizedir.

Gemi, yat ya da tekne çalışanları Amerika yolculuklarında mutlaka D, C1/D vizelerini içeren mürettebat vizesi başvurunda bulunmalıdır. Amerika’ya yolculuk yapacak kişiler çalışacakları gemiye ulaşmak isterse öncelikle transit vize yani C1 vizesi için başvuru yapmalıdır. Daha sonra da mürettebat vizesi alınmalıdır. Sonuç olarak ortaya C1/D vize türlerinden oluşan bir kombinasyon çıkmaktadır.

C1/D vizesi için özellikle çalışanlar başvuru yaptığında işverenden alınmış bir transit geçiş hakkında dilekçe mutlaka vize işlemlerinde ibraz edilmelidir. Bu dilekçe sonrasında C1/D kombinasyonunu oluşturan vize türlerine başvuru yapılabilir.

 MÜRETTEBAT VİZESİ İÇİN TALEP EDİLEN EVRAKLAR

Mürettebat vizesi için talep edilen evraklar genellikle mürettebatın çalıştığı firma yetkilisi ile ilgilidir. Yani vize evraklarının tamamlanmasında işverenin sunması gereken belgeler bulunur. Bu belgeler;

1- İşveren alınmış işin ne kadar süreceğini belirten yazılı dilekçe. Bu dilekçe mutlaka mürettebat sahibi yani işveren tarafından yazılmalıdır. Ayrıca yazıda kesinlikle işin hangi bölgelerde devam edeceğini belirtmek gerekir. Bununla beraber süre ve Amerika’da giriş yapılacak bölgeler kaleme alınmalıdır.

2- Eğer mürettebata ait çalışanlar bir havayolu çalışanı ise talep edilen evraklar da değişebilir. Bu evraklar genellikle işverenin tarafından yazılmış resmi yazılardır. Özellikle mürettebat görevlilerinin kendi firmasına ait olduğunu gösteren resmi bir yazı gerekir. Bunun haricinde mürettebat vizesi için bir talep dilekçesi de olması gerekir.

 

 GEMİ ÇALIŞANLARI İÇİN TALEP EDİLEN EK EVRAKLAR

Gemi çalışanları için talep edilen ek evraklar ise Amerika vizesi için gerekli olan evraklardan bazısıdır. Bu evraklar arasında gemi adamları için istenilen belgeler;

1- Gemicilik faaliyetlerini yürüten acenteden alınan ve mürettebatın Amerika’da çalıştığını gösteren yazı. Bu yazıya ek olarak ise mürettebat vizesi dilekçesi gerekir. Ayrıca işveren tarafından Amerika vizesi alınırken sunulan liman cüzdanı da mutlaka ek evrak olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Gemi adamları görevlerini belirtmek için aldıkları gemi adamı yeterlilik belgesini de evraklar arasına eklemelidir.

2- Yolcu gemisinde görev alacak kişiler ise vize işlemlerinde yolcu gemisi ile yapılmış çalışma sözleşmelerini mutlaka sunmalıdır. Ayrıca, gemi acentesi tarafından kişinin işe alım yapıldığına dair bir yazıyı da vize dosyasına eklemek gerekir.

B1/B2 ile C1/D vizeleri için aynı anda başvuru yapacak kişiler sadece bir vize başvuru harç bedelini öder. Ödemeden sonra evraklarla beraber mülakat için randevu alınır.

 

 

Add comment


%d blogcu bunu beğendi: